window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'G-1YY4CQ8S01'); Yüksek Hızlı Tren Hizmetine Bakış | İstanbul Seyahati | Sosyalortak

Yüksek Hızlı Tren Hizmetine Bakış | İstanbul Seyahati

İstanbul yaptığım hızlı tren seyahatinde yaşamış olduğum tecrübeleri sizlerle paylaşıyoruz.

Ulaşımınızı Planlayın

Sakarya’dan İstanbul’a Yüksek Hızlı Tren ile gitmek için öncelikle tren saati ile alakalı bir plan yapmam gerekiyor. YHT istasyonu şehir merkezine 10 km mesafede. Ulaşım toplu taşıma ile sağlanıyor. Sakarya ilçe garajından kalkan Arifiye araçları yaklaşık olarak 30 dakika gibi bir sürede istasyona gittiğinden biletimi alırken bunu göz önünde bulundurmak gerekli. Bileti almak için Adapazarı tren garını kullanıyorum. Sebebi ise hızlı tren seferlerine hafta içi ve hafta sonu yoğunluk var. Adapazarı tren garında boş olan tren, ben Arifiye tren istasyonuna gelene kadar dolabilir. Bu yüzden biletinizi mümkün olan en kısa süre içerisinde almanız gerekmektedir.

O yüzden Adapazarı tren istasyonuna gelip, en yakın hızlı trenin saat kaçta olduğunu, trende boş yer olup olmadığını sorar ve hemen biletimi alırım. Bilet alırken ekonomi sınıfı biletleri tercih etmekteyim. Bir istisnai durum var ki ekonomi sınıfında yer kalmadığında, bilet görevlisi tarafından Business sınıfı bilet önerilebilir. Fiyat ekonomi sınıfına göre biraz pahalı olsa da yolculuğunuzu yapabilmeniz için 5-10 lira farkı gözetmiyor kimse. Bu yazıyı yazarken yaptığım seyahatimde ne yazık ki ekonomi sınıfı bilet tükenmiş. Mecburen business sınıfı vagonda seyahatime başladım.

Yüksek Hızlı Trende Business Sınıfı Farkı Nedir ?

Business sınıfı vagonun ekonomi sınıfı ile arasında ciddi anlamda fark yok. Sadece koltuk sayısı Business sınıfında biraz daha az. Yani Ekonomi vagonunda koltuklar 2+2 düzeninde konumlandırılmışken, Business sınıfı vagonda koltuklar 2+1 şekilde konumlandırılmış. Bu biraz daha rahat yolculuk deneyimi sunuyor. Yine Business sınıfı koltuklar, ekonomi sınıfına göre geniş ve konfor bakımından biraz daha iyi.

Yolculuğum genellikle Arifiye’den olmakta. Çünkü Yüksek Hızlı Tren (YHT) Sakarya’da ancak Arifiye’ye kadar gelebiliyordu. Fakat sanıyorsam şuan için gerekli altyapı çalışmaları yapılarak tren Şehir merkezine çok yakın mesefede ki Mithatpaşa istasyonuna kadar gelebiliyor. Ama dediğin gibi alışkanlık işte. Her defasında Arifiye istasyonundan bindiğim için Mithatpaşa istasyonunu kullanmıyorum.

Check-in Yapılmadan Trene Binemezsiniz !

Trene binebilmeniz için Arifiye istasyonundan bilet kontrolü (check-in) yapılması gerekmektedir. Check-in işlemi için yanınızda kimliğinizin olması gerekmektedir. Eğer kimliğiniz yanınızda değilse check-in işleminden geçemezsiniz. Korkacak bir durum yok. Biletinizi hareket saatinden önce açık bilete çevirebilir, ileri bir tarihte seyahatinizi yapabilirsiniz.

Kontrol görevlisi bilet kontrolünü yaptıktan sonra sizi güvenlik noktasına yönlendirmektedir. Güvenlik noktasında kontroller yapıldıktan sonra perona geçebilirsiniz.

Tren saatleri bilet üzerinde yazan saatlere göre bazen vaktinde, bazen biraz gecikebiliyor. Bu seferinde ki tren 10:48 seferi olmasına rağmen, tren 10:54 gibi perona yanaştı. Trene 1.vagon Business kapısından giriş sağladım ve bana ayrılan 5C koltuğuma oturdum.

Yüksek Hızlı Tren Kafeteryası “Pahalı”

Tren hareket ettikten 5 dakika sonra yazımı yazarken biraz fazla kaptırdım. 20 dakika içerisinde tren Kocaeli-İzmit Hızlı Tren İstasyonuna yanaştı. O sıra bir kahve molası vermem gerektiğini farkettim. Normalde hızlı tren seferinde ikram servisi yapılıyordu. Görevliler gelmeyince tren içerisinde bulunan kafeteryadan kahve talep ettim. Daha önce ki satın aldığım kahveler kaliteli ve şık bir sunuma sahipti. Görevlinin bana vermiş olduğu kahve Nescafe Klasik ve Coffee Mate süt tozu oldu. Burada kızdığım nokta Kahve markası değil tabiki. Nescafe zaten piyasanın en kaliteli kahve üreticisi. Kızdığım nokta Türk kahvesi fincanı boyutunda karton bardağa koyulan sıcak su beni çıldırttı. Görevli arkadaşa geçen ki kahve sunumu daha fazla hacimli karton bardaktan yapılıyordu, bu çok ufak dediğimde firmanın değiştiğini söylediler. İyi madem ne yapalım ver dediğimde kahvemin suyunu ve tek kullanımlık paket kahveleri aldım. Ücreti ne diye sorduğumda 5 TL dediler.

Bir kahvenin karton bardağı, suyu, maliyeti 1 TL olsa, 5 TL o boyutta bir kahve için fahiş fiyattır. Bugün en lüks bir restoranda yada kafede bir fincan Türk kahvesinin 7 TL olduğu zamanda trende 5 TL ücret beni kızdırdı. Düşünün, 5 TL ücret yerine kaliteli bir lounge kafede 7-8 TL ödeyerek içme imkanı varken, sırf trendesiniz ve kafe işletmecisine mecbursunuz diye 5 TL ödüyorsunuz.

Kahveyi içerken karton bardakta kafe işletmecisi firmanın logosu vardı. Ray Restorant isimli işletmenin fiyat politikasını gözden geçirmesi gerektiğini düşünüyorum.

Business Sınıfında Yiyecek ve İçecek İkramı Ücretsiz

Kahveyi yudumlarken tren servis personeli servise başladı. Sadece ne içeceğimi soruyorlardı. Bende kahveyi kafe bölümünden aldığımı, daha önce Business sınıfında yolculuk ettiğimde tuzlu krakerler olduğunu, prosedürün değişip değişmediğimi sorduğumda, verebileceklerini söylediler. Görevli hanımefendi oldukça kibar ve anlayışlı bir insandı.

TCDD tarafından hazırlanmış yiyecek kutusunda, 2 adet tuzlu kurabiye, 125 cc su, pop kek ve ıslak mendil vardı. Kahvem ile birlikte karakterleri ve kekimi yedim. O sıra yazımı da yazmaya devam ediyordum. Business sınıfı koltuklarının rahatlığı, kabinin ferahlığı ile yazımı sonlandırıp, manzaranın tadını çıkarttım. Ve İstanbul Pendik istasyonuna yaklaşırken kapıya yöneldim ve indim.

Yüksek Hızlı Tren Ücretleri Ne Kadar ?

Ücretlerden önce farkına varılması gereken konular var. Eğer Pendik tarafında işiniz varsa otobüs yolculuğu yapmak anlamsız olacaktır. Otobüs sizi Pendik’te indirmez. Ya metro turizm Samandıra tesislerine gideceksiniz ben oradan servisleri kullanarak pendiğe geleceksiniz ki her dakika servisleri yok bu yüzden ya yarım saat yada 1 saat bekleyerek servisin sizi pendik’e ulaştırmasını bekleyeceksiniz, yada VİB turizm gibi çeşitli turizm firmalarını seçip hareme gidip oradan çeşitli alternatif ulaşımlar kullanarak gideceğiniz yere gideceksiniz. İşte bu seçenekler hem vakit hem de para kaybı.

Aynı şehire otobüs fahiş fiyatlara giderken, hızlı tren 1 saat içerisinden Pendik’te oluyor. Pendik istasyonundan Marmara’yı kullanarak İstanbul’un çeşitli ilçelerine oldukça kısa sürede gidebilirsiniz. Ben 26 yaş altı olduğum için genç tarifesinden faydalanıyorum. Ekonomi sınıfı bilete 22 TL, Business sınıfı bilete ise 33 TL ödüyorum. Hem otobüsün yoruculuğu olmuyor, hem de fiyat ve zamandan tasarruf ediyorum. Bu yüzden otobüsü tercih etmek yerinecek treni tercih etmek benim için mükemmel bir alternatif.

Ana sayfaya dönmek için tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir