window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'G-1YY4CQ8S01'); Yedek Astsubaylık Başvurusu Nasıl Yapılır ? | Sosyalortak

Yedek Astsubaylık Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Yeni askerlik kanunu ile birlikte, meslek yüksekokulu mezunları askerlik hizmetlerini yedek astsubay olarak tamamlayabilecekler. Peki Yedek Astsubaylık Nedir ? Yedek astsubaylık başvrusu nereden ve nasıl başvuru yapılır.

Yedek Astsubaylık askerlik terimi olarak yeni faaliyete koyulmuş bir uygulama. Önlisans mezunu olan kişilerin askerlik hizmetlerini tamamlarken yedek astsubay olarak görev alacaklar. 2 aylık temel eğitimden sonra yedek astsubaylık görevlerini icra edecek olan önlisans mezunları 10 ay boyunca yedek astsubay olarak maaşlı bir şekilde TSK mensubu olarak hizmet verecekler.

Yedek Astsubaylık başvuruları tecilli olan kişilerin tecilini bozmaları yada tecil süreleri bitmeleri halinde yoklama ile yapılıyor. Şahsen bu uygulamaya bende başvurdum. Gelişmeleri bu sayfa üzerinden paylaşmaya devam edeceğim

Öncelikle bağlı olduğum il ve ilçenin askerlik şubesine gittim. Tecilli olduğumu, tecilimi kırdırmak istediğimi beyan ettim. Askerlik şubesinde görevli danışman bana gereken talimalatları içeren bir a4 kağıdı verdi. Bu kağıtta e-devlet üzerinden ASAL yani askere alım işlemlerinin yapıldığı e-devlet sisteminde gereken işlemleri yapmam yönündeydi. Bu işlemler yalnızca bilgisayar üzerinden yapılmaktadır. Askere alınacak kişilerin kişisel bilgilerinin yer aldığı, içtiği sigaradan tutunda hobilerinize kadar doldurmanız gereken alanlar mevcut. Bu alanları doldurduktan sonra sisteme resminizi yüklemeniz gerekiyor. Resim için vesikalık gerekmese de akıllı telefon ile selfie çekerek bu işlemi çözmek mümkündür. Ben şahsen öyle yaptım. Resim boyutu fazla olursa, ön kamera ile video çekerken aynı zamanda resim çekerek bu işlemi yapabilirsiniz. En azından sorunu ben şimdilik böyle çözdüm. Daha büyük boyutları sistem ne yazık ki kabul etmemektedir.

Bilgileri doldurup, yoklamamı yaptıktan sonra bağlı olduğum aile hekimliğine gidip, askere gideceğimi, bu yüzden benden muayene olmamı talep ettiklerini söyledim. Bu alanda hekim kişi sizden boyunuzu, kilonuzu ve kan grubunuzu söylemenizi istiyor. Bu bilgileri verdikten sonra herhangi bir hastalık, ameliyat geçirip geçirmediğinizi, kolunuzu, bacağınızı yada vücudunuza herhangi bir kırık yada çıkık olup olmadığınızı soruyor. Bilgileri söyledikten sonra kendisi Askeri Yoklama için bir rapor düzenleyip, o raporu size veriyor. Bu rapor askerlik şubesi sistemlerine ortalama 1 iş günü ile 5 iş günü arasında yansımaktadır. Bundan sonra yapılacak bir işlem olmamakla beraber, askeri raporun sisteme düşmesini beklemekteyiz.

Sisteme düştükten sonra e-devlet üzerinden askerliğinizi nasıl yapmak istediğiniz soruluyormuş. Asal sistemine yabancı olduğum için ben bu işlemin nasıl yapıldığını bilmiyorum. Bu yüzden ben yine eski sistem üzerinden devam edeceğim. Bu yazıyı yazarken günlerden çarşamba, rapor askerlik şubesine cuma gününe kadar gelirmiş. Yani 2. gün sonunda sabahtan askerlik şubesine gideceğim ve yedek astsubay olmak istediğimi belirten bir tercih yapacağım. Bu işlemin kesin garantisi yok. Alımlar TSK’nın ihtiyaçları doğrultusunda olduğu için kesin olarak ben yedek astsubay olarak görev alacağım diyemiyorum. İnanın çok istiyorum yedek astsubay olmak ama çıkmama gibi bir risk elbette ki yok değil. O yüzden şuan için dua etmekten başka yapabileceğim bir şey yok.

Yedek astsubay olduktan sonra neler olacak ?

Yedek astsubay olduktan sonra 2 ay boyunca TSK’nın eğitimlerine tabi tutulacağız. Bundan sonra ki süreçte ise kalan 10 ayı yedek astsubay olarak görev alacağız ve uzun dönem askerlik hizmetimizi tamamlayacağız. Tamamladıktan sonra, girilecek sınavlar ile birlikte Astsubay mertebesinde göreve devam edebiliriz yada etmeyiz. Eğer girilecek sınavlarda başarılı olamamamız durumunda, KPSS sınavlarına girerek Astsubaylık tecihlerini yapabiliriz. Ama bunun için de gereken kriterleri taşımamız gerekmektedir. Eğer kriterleri taşıyorsanız, KPSS sınavına girerek ilgili birimlerce oluşturulan kadrolara başvuru yapmak mümkündür.

Bundan sonra gelişmeler oldukça bu yazıyı güncelleyeceğim. O yüzden ilgili sayfayı yada web sitesini kenara not ederek ara sıra kontrol ederseniz, bilgileri en güncel ağızdan öğrenmiş olursunuz.

Gelişme #1 YEDK ASTSUBAYLIK TERCİH İŞLEMLERİ

Yoklamamı yapıp, muayene işlemlerimi hallettikten sonra raporumun askerlik sistemine düşmesini bekledim. 2 iş günü içerisinde düşeceği söylendi. Bugün itibari ile 2. gün olup aynı zamanda askere alım işlemlerinin de son günüydü. Yani bir taş ile iki kuş vurmuş oldum. Tercih işlemlerimi gerçekleştirmek için askerlik şubesine geldim. Kapıda görevli memura yedek astsubaylık başvurusu yapmak istediğimi, yoklamamı yapıp muayene olduğumu söyledim. Kendisi bana ait dosyanın kodunu not kağıdına yazıp verdi. İlgili dosya kodunu arşiv memuruna verip, dosyayı bulmasını bekliyoruz.

Dosyanızı bulduktan sonra kendisinden dosyayı alıp, yukarıda sıra numarası aldığınız memura gidiyorsunuz. Sıra numaranız yanınca memurun yanına gidip, dosyanızı teslim ediyorsunuz. Kendisi tercih işlemlerini yaparken sizlere bir kaç soru soruyor. Örnek sorular “bedelli yapmak ister misin” sorusuydu. Bedelli değil, yedek astsubay olarak görev almak istediğim için hayır cevabını verdim. Yedek Astsubay olarak görev yapmak ister misin diye sordular. Evet cevabını verdim. Eğer yedek astsubay çıkmazsa, 6 ay er, 6 ay maaşlı olarak görev almak ister misin diye sordular. Ona da hayır diyerek cevap verdim. Son soru ise komando olmak ister misin sorusuydu. Ona da evet cevabını verip işlemi tamamladım. İşlemin çıktısını 2 nüsha olacak şekilde düzenlediler. Askerlik şubesinde kalacak olan nüshalara adımı soyadımı yazıp imzamı attım. Bende kalacak kağıtları ise askerlik şubesinde görevli müdüre hanımın odasına gidip, kapıyı çalıp “efendim merhaba, size imzalatmam söylendi” diyerek imzalattım.

Bana verilen kağıta statü olarak “Yd. Astsubay adayı” yazmakta. Burada ki adaylık kesin olmamakla birlikte çıkma şansı bulunmakta. 2. tercih olarak “Er” statüsü yazmaktadır. Yani 1. tercihim kabul olmazsa, askerlik hizmetimi 2. tercih üzerinden yani er olarak tamamlayacağım. Şuan için yapılacak işlemler bu kadar. Bundan sonra ki süreç ise askerlik şubesinin bana söylemiş olduğu 24 nisan tarihini beklemek. 24 nisan tarihinde sonuçlar ve statüler açıklandığında bilgiler geldikçe bu yazıyı güncellemeye devam edeceğim. Yedek astsubay başvurusu, 2 yıllık üniversite mezunları tarafından yapılan bir işlem olup, işlemler yukarıda anlattığım şekilde olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir