zipingpu depremi
Genel yonetim  

Yapay Deprem Nasıl Olur ?

Deprem konusu son zamanlarda çokça araştırılmaya başlandı. Deprem felaketine karşı bir şey yapamasak da onu tanıyoruz ve neler yapabileceğini biliyoruz. Hatta onu tanımaktan bir adım ötesine de geçtik. Onu her an izliyor ve takip ediyoruz. Bu yüzden onunla alakalı birçok bilgiye sahibiz. Yani depremlerin nasıl oluştuğu, yapay depremler, doğal depremler ile arasında ki farkı ayırt edebiliyoruz. Peki yapay deprem nasıl olur ?

Doğal Depremler

Doğal depremleri hepimiz öğrendik. Lav tabakasının üzerinde olan levhalar yada hepimizin anlayabileceği bir şekilde söylersem kara parçaları, bir takım parametrelerden ötürü suyun üzerinde ki tahta misali, lavın üzerinde yüzmektedir.Bunlar tek parça kara parçaları olmadığı için zamana bağlı olarak senede 3 cm kadar birbirine yaklaşır yada uzaklaşırlar. Bu yaklaşmalar birbirlerinin üzerine binmesine, birbirlerini sıkıştırmalarına sebep olur. Tahmin bile edemeyeceğiniz ağırlıkta olan kara parçaları birbirlerini sıkıştırmaya başladığından zayıf kara parçasında kırılmaya sebep olur. İşte bu kırılma anında ortaya çıkan enerji, levhanın titreşmesine neden olur. Bu şekilde olan depremler doğal depremlerdir. İnsanoğlu doğal depremlere bir çözüm geliştirememektedir. Hatta depremi engellemeleri de mümkün değildir. Tahmin bile edemeyeceğiniz ağırlıklardan bahsediyorum. O yüzden bu tarz depremlere hiç bir zaman çözüm geliştirmek mümkün değildir. Yapılabilecek en iyi şey, depreme dayanıklı, yatay mimariye uygun evlerde yaşamak gerekmektedir.

Yapay Depremler

Yapay deprem nasıl olur ? Yapay depremler ise kesinliği belli olmayan ama bir takım endüstriyel işlemlerin fay üzerinde yaratmış oldukları eylemleri ile tetiklenen depremler olduğundan bahsedilmektedir. Bilim adamları bu konular üzerinde ciddi araştırmalar yapmaktadır. Hatta geçmişte yaşanmış 70 kadar depremin, insanlar tarafından yaratıldığından ciddi ciddi şüphe edilmektedir. İnşaat sahalarında yaratılan kontrollü patlamalar, baraj inşaatları, madencilik faaliyetleri gibi işlemlerin mikro depremler yaratma potansiyeli olduğundan bahsedilmektedir.

Zipingpu Depremi

Tarihte insan eli ile yaratıldığı söylenen en büyük yapay deprem Çin’in Sichuan  şehrinde yer alan Zipingpu Barajı tarafından yaratıldığı hakkında bir takım söylentiler vardır. 12 Mayıs 2008 yılında yaşanan bu deprem, Wachuan Depremi olarak da bilinmektedir. 7.8 Büyüklüğünde ki depremde 80.000 fazla insan yaşamını yitirmiştir.

Birçok araştırmacı ve akademisyene göre bu deprem Zipingpu barajı tarafından tetiklenmişti. Peki bir baraj depremi nasıl tetikleyebilir ? Baraj içerisinde yer alan çatlaklardan zamanla yer altına sızıntılar olmaktadır. Bu sızıntılar da depremin oluşum süresini hızlandırıp, tetikleme görevi görmektedir. Akdemisyenlere göre durum bu şekilde. Yine aynı zamanda Çin’in kapalı bir ülke olması dolayısı ile verilerin ne kadar gerçek olduğu da muaammadır. Aynı zamanda yapılan araştırmalarda Zipingpu barajının su tutmaya başladıktan 3 sene sonra bu depremin olmasının depremi tetiklediğini destekler nitelikte.

Leave A Comment