window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'G-1YY4CQ8S01'); Wordpress Sitenizi Optimize Etmek İçin 4 Eklenti | Sosyalortak

WordPress Sitenizi Optimize Etmek İçin 4 Eklenti

Bugün herkesin hayali sanıyorum ki bir web sitesine sahip olmak. Bundan 10 yıl önce, bir web sitesi sahibi olabilmek için, temel düzey kodlama bilgisine sahip olmanın yanında, biraz da paraya ihtiyacınız vardı. Tekonolojinin gelişmesi ile birlikte çıkan ücretsiz kaynak kodlu sistemler ile, herhangi bir kodlama bilgisine sahip olmadan, web sitesi açabilmeniz kolaylaştı. Ücretsiz kaynak kodlu altyapıların en bilineni wordpress web siteleri. Bugün birkaç tıklama ile kendi web sitenizin kurulumunu yapabilirsiniz. Bunun için herhangi bir teknik bilgi gerekmemektedir. Bugün 8 yaşında bir çocuk, youtube’dan birkaç video izleyerek adım adım kendi web sitesini kurabilir. Web sitesi kurmak oldukça basit olsa da, web sitenizi herkese duyurabilmeniz için yapmanız gereken ayarlamalar yada kurulumlar vardır. Bu ayarlamalar basit ama önemli konular olduğu için, sıralamanıza doğrudan etki edecektir. Sizlere vermiş olduğum eklentileri kullanarak, web siteniz için gereken iyileştirmeleri yapabilir, bu sayede Google sıralamada zamanla üst sıralara yükselebilirsiniz.

W3 Total Cache

Bir web sitesine sahipseniz, sitenizin sıralamasını yukarılara taşımak için mutlaka araştırma yapmış, seo ile alakalı eğitmenleri yakından takip etmeye başlamışsınızdır. Benim takip ettiğim birkaç Seo uzmanı var. Ayhan Karaman, Uğur Öksüzoğlu ve Kamil Keleş gibi değerli ustaların sosyal medya hesaplarını takip edip, web sitelerinde bulunan içerikleri keyifle okurum. Bu gibi ustaların söylediği bir konu var, “SİTE HIZI”

Bir web sitesine sahipseniz, web sitenizin hızını optimize edip, iyileştirme çalışması yapmanız gereklidir. Bugün internet ciddi anlamda hızlanmış olsa da, bazı yerler halen 3G hızında internet deneyimi sunabilmektedir. Aynı zamanda ülkemizde kullanılan adsl modemlerinde hızlarını göz önünde bulundurduğumuzda, web sitelerini yüklerken sorunlar yaşayabiliyoruz. Bu yüzden web sitenizin için daha hızlı yükleme deneyimi elde etmesini sağlamak için yüklemeniz gereken ilk eklenti W3 Total Cache eklentisi. Bu eklenti kabaca şöyle çalışıyor. Bir kullanıcı web sitenize geldiğinde arka planda kaynak kodları önbellek denilen alanda depolanmaya başlıyor. Bu sayede kullanıcı bir daha sitenize geldiğinde, oldukça hızlı bir site yükleme hızı elde etmesine olanak sağlıyor.

Smush Image Compression

Bir web sitesinin olmazsa olmazı nedir ? Tabiki de oluşturduğunuz içeriğin zengin, kullanıcı deneyimi en üst seviyede olması, olmazsa olmazdır. Zenginleştirme dediğimizde mutlaka resim olmak zorundadır. Resim olan içerikler, olmayan içeriklere oranla daha fazla okunabilirlik oranına sahiptir. Bu yüzden web sitenize resim yüklediğinizde, resimlerin boyutuna bağlı olarak sitenizin daha yavaş yüklenmesi gibi problemler oldukça fazla yaşanmaktadır. Bunu şöyle düşünebilirsiniz. Park halinde ki tonlarca yüklü bir araba ile kalkış yapmak gibi. Eğer gereksiz yüklerden kurtulursanız, aracınızla daha iyi bir kalkış deneyimi elde edersiniz. WordPress sitelerde de böyledir. Bu tarz yüksek boyutlu resimler sitenizin yüklemesini yavaşlatır. Korkacak bir şey yok. Smush İmage Compression eklentisi bizi düşünerek, resimlerin görüntü kalitesi bozmadan, boyutunu küçültmektedir. Bu sayede daha hızlı yüklenen bir web sitesine sahip olabilmekteyiz.

WordPress AMP Eklentisi

Amp, google’ın önem verdiği konulardan birisi. Bugün baktığımız zaman bilgisayar ile saatlerce araştırma devri azalmış,mobil cihaz ile yapılan araştırmalar yükselmiştir. Kullanıcıların daha iyi bir mobil deneyimi elde edebilmeleri açısından AMP kavramı hayatımıza girmeye başlıyor. AMP kavramını şöyle düşünebiliriz. Sizin yazdığınız bir makale, içerisinde videolar, görüntüler, gereksiz javascript kodları gibi bileşenler barındıyor, bu bir gerçek. Bu bileşenlerde site hızlarını çok düşürmektedir. Bu yüzden Google AMP adı verilen sistemle birlikte yazdığınız makalenizde ki görseller, videolar, kaynak kodları gibi sitenizin hızını düşüren ne kadar bileşen varsa onları devre dışı bırakıp, sadece makalenin harflerini kopyalayıp, yeni bir sayfa yaratmaktadır. Bu sayede dehşet hızda bir sayfa yükleme hızı elde ediliyor.

A3 Lazy Load

Lazy load eklentisi web site sahiplerinin kullandığı eklentilerden birisidir. Kendisini şöyle tanıtabilirim. Siz bir web sitesine gittiğinizi farz edelim. Okuyacağınız makale içerisinde 10 tane resim var. Siz site adresini yazdıktan sonra, site yükleme hızı beklediğinizden uzun sürmektedir. Siteye girdiğinizde bütün içerikler yüklenmiş olacaktır. A3 Lazy Load eklentisi ise, siteye girdiğinizde gördüğünüz ekran sınırları içerisinde ki resimleri yükler. Siz makalenin ilgili kısmını okuyup, elde edeceğiniz bilgiyi ettikten sonra çıkacağınız için, scroll çubuğunu kaydırmadığınız için alt kısımlarda kalan resimler yüklenmemiş olacaktır. Kullanıcı deneyimi açısından oldukça önemli bir eklenti olan A3 Lazy Load bazı olumsuz durumlarda yaşatabilir. Google resimlerin indexlenmesini engelleyebileceği için, resim tabanlı web siteleri trafiklerini google görsel aramalarından sağlıyorlarsa, bu onların trafiklerini kalıcı olarak kaybetmeklerine neden olabilir.

Ana sayfaya dönmek için tıklayınız