window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'G-1YY4CQ8S01'); Wordpress Seo Nasıl Yapılır ? Wordpres Seo

WordPress Seo Nasıl Yapılır ? Wordpres Seo

WordPress siteler kullanıcı dostu olmasının yanı sıra aynı zamanda seo dostudur. Bir kaç tıklama ile mükemmel tasarımlı bir web sitesine sahip olabilirsiniz. Bu mükemmel sitenizi insanlara tanıtmak için doğal yöntemlere odaklanmalısınız. Doğal yöntemden kastım tabiki seo çalışması. Peki web sitenizin trafiğini arttıracak WordPress seo nasıl yapılır ? Arama motoru dostu makale nasıl yazılır ? Hemen anlatalım.

WordPress Arama Motoru Optimizasyonu Yapmak İçin Eklenti : Yoast Seo

Arama motoru optimizasyonu yaptırmak için yeteri kadar bütçeye sahip değilseniz, kuracağınız birkaç eklenti ile birlikte içeriklerinizin arama motoru uyumlu olmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede içerikleriniz için doğru çalışmayı yaparsanız, günlük trafik sayınız artacak, insanlar web sitenize misafir olacaklardır.

WordPress altyapılı siteniz için en iyi arama motoru optimizasyonu eklentisi tabiki Yoast Seo eklentisidir. Bu eklentiye ulaşmak için, wordpress arayüzünde yani sol tarafta bulunan eklentiler bölümünden, eklenti ekle diyerek mağazaya ulaşabilirsiniz. Mağaza arama kısmı çubuğuna Yoast seo yazarak eklentiyi altyapınıza kurup etkinleştirmek gerekmektedir. Eklentiyi etkinleştir butonundan eklentinin aktif konuma getirmelisiniz. Aktif konuma geldikten sonra web siteniz ile alakalı ufak bir düzenleme yapıp ayaları kaydetmeniz gerekmektedir. Hazırsanız WordPress arama motoru optimizasyonu nasıl yapılır anlatıyorum.

Mümkünse Eklentinin Premium Sürümüne Erişin

Mağazada bulunan eklenti sınırlı sayıda özelliğe sahip gelmektedir. İlk başlarda bende bu sınırlı özelliği kullanıyordum. Fakat tam versiyon bulunan geniş seçenek yüzünden bende yoast seo eklentisinin premium versiyonuna geçmek zorunda kaldım. Premium versiyonu, sınırlı sayıda ki özelliğe göre daha iyi optimizasyon yapmanıza olanak sağlıyor. Yani rakiplerinizden bir tık daha yukarıda olmanız demek bu özellik. WordPress Seo Nasıl Yapılır ? sorusu cevaplayabilmeniz için bu eklenti şart 🙂

Yoast Seo Tanıtımı

Yoast seo eklentisi sayesinde sitenize makale oluştururken, makalenizin arama motoru optimizasyonu kurallarına uygun olup olmadığını da eş zamanlı olarak görmektesiniz. Bu uygulama sayesinde seo çalışmasını sonradan yapmak yerine, anlık olarak yapabiliyorsunuz. Yani siteniz için günlerce kafa patlatıp, bütün sayfaları tek tek düzenlemek yerine, baştan düzenleyip, bir daha onunla uğraşmanıza gerek kalmıyor.

Anahtar Kelime

WordPress sitede optimizasyon yaparken, anahtar kelime çok önemli. Makalenizin uzunluğu ile anahtar kelimenin % kaç olduğunu bu eklenti size söylüyor. Mesela altta ki optimizasyon bölümünde sizlere görsel anlamda uyarı vermekte. Sizin makale şu kadar uzunlukta, bu kadar uzunlukta bir makale için en az 3 tane anahtar kelime girmeniz gerekiyor diye. Siz o ölçüden daha az anahtar kelime girmişseniz, bu sefer kaç tane girdiğinizi, kaç tane daha girmeniz gerektiğini uyarıyor.

İçeriğinizin Uzunluğu En Az 300 Kelime Olmalı

İçeriğin uzunluğu da sıralama açısından önemlidir. Bu eklenti sizlere ne kadar uzunlukta içerik oluşturduğunuzu kelime bazında vermektedir. Ben içeriklerimin en az 500 kelime olmasına özen gösteririm. Ama 500 olsun diye de diretmiyorum, yazabiliyorsam, üzerine gitmeye çalışıyorum. Seo uyumlu makale yazmak istiyorsanız, içeriğinizin en az 300 kelimelik olması gerekmektedir. Bu uygulama sizlere kaç kelime yazdığınızı, en az kaç kelime yazmanız gerektiğini, az yazdıysanız ise bunun olumsuz olacağının uyarısını yapmaktadır.

Anahtar Kelime Başlıkta Olmak Zorunda

Sitenizin içeriğinin seo uyumlu olmasını istiyorsanız, dikkat etmeniz gereken şey anahtar kelimenizin başlıkta olup olmadığıdır. Eğer anahtar kelime başlıkta yoksa, sistem sizleri uyarmaktadır. Makalemin başlığının anahtar kelime içermesine özen gösteriyorum. Eğer makalemin başlığında anahtar kelimeyi unutmuşsam yada anahtar kelimenin yazımını yanlış yapmışsam, yoast seo eklentisi beni görsel anlamda uyarmaktadır.

Açıklama Kısmında Etiketi Sakın Unutmayın

Arama motoru dostu makale yazdıktan sonra, makalemizin google arama sonuçlarında ziyaretçilere fikir vermesi açısından açıklama kısmını doldurmamız gerekmektedir. Arama motoru uyumlu açıklama yazmak istiyorsanız, açıklamanızın anahtar kelime içermesi gerekmektedir. Yine aynı zamanda açıklama kısmında önemli olan bir diğer kısım ise açıklamanın uzunluğudur. Açıklama minimum 130 maksimum 156 karakter olmalıdır. Bundan sonra yazacaklarınız Google tarafından gösterilmeyecektir. Burda dikkat edilmesi gereken nokta, açıklama kısmı anahtar kelime içeriyor mu ? açıklama kısmı en az 130, en fazla 156 karakter içeriyor mu ? Korkmanıza gerek yok, eğer açıklama kısmında atladığınız bir yer varsa eklenti sizleri uyarmaktadır. Bu uyarılara mümkün olduğunca dikkat ederseniz, içerikleriniz arama motoru dostu içerikler olacaktır.

Paragraf Uzunluğu 150 Kelimeden Az Olmalı

Paragrafların uzunluğu önemlidir. Önerilen maksimum paragraf kelime uzunluğu 150 kelimedir. 150 kelimeden fazla şekilde yazarsanız, bunu paragraf halinde bir başka paragraf olarak devam ettirmeniz gerekmektedir. Bu yüzden Yoast seo 150 paragraftan fazla olan içerikleri uyarmaktadır. Yine aynı zamanda içeriklerin alt başlık içermesi gerekmektedir. Eğer içeriğinizi benim yaptığım gibi alt başlıklara bölmezseniz, Google tarafından hoş karşılanmazsınız.

Görsel Alt Etiketlerine Dikkat Etmelisiniz

WordPresste optimizasyon yaparken, görsellere de dikkat etmeniz gerekmektedir. Görsellerin alt etiketlerine dikkat etmelisiniz. Eğer alt etiket girmezseniz, eklenti sizlere alt etiket girmediğinizi söyleyecektir. Buna dikkat edin

İlk Paragrafta Anahtar Kelime Kullanmalısınız

Arama motoru uyumlu makale açısından anahtar kelimeniz ilk paragrafta muhakkak olması gerekmektedir. Eğer ilk paragrafta anahtar kelime olmazsa, yoast seo sizleri bu konu hakkında bilgilendirip, bu sorunu çözmenizi söyleyecektir.

İç ve Dış Bağlantı Verin

Arama motoru optimizasyonu açısından bir diğer önemli konu ise iç ve dış bağlantılardır. İç bağlantılar kendi sitemiz içerisinde bulunan içerikler arasında kurduğumuz yada kuracağımız bağlantılardır. Ben yazılarımın en alt kısmında “Ana sayfaya dönmek için tıklayınız” mesajını kullanarak iç bağlantı veriyorum. Yada analitik verilerinden en çok okunan içeriğe, daha az okunan başka bir içeriğimin tanıtımı için iç bağlantı vermekteyim. Dış bağlantılar ise, yazmış olduğunuz içerikle alakalı önemli kişi, kuruluş gibi etkenlere bağlantı vermektir. Ben bu makalemde yoast seo eklentisine değindiğim için YOAST SEO kuruluşuna yanda olduğu gibi bağlantı vermiş oldum. İçeriklerinizin optimizasyon uyumlu olması için iç ve dış bağlantılara önem verin

Yukarıda vermiş olduğum bütün parametreleri kendi içeriklerinize uyarladığınızda WordPress seo nasıl yapılır sorunuza cevap alacaksınız. Eğer Yoast seo eklentisini yüklerseniz ve yukarıda ki adımların tamamını uygularsanız, optimizasyon eklentisinde yeşil uyarı ışığı yanacak ve makalenizin tamamlandığını sizlere bildirecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir