window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'G-1YY4CQ8S01'); Vinç Operatörü Zamanın Mesleği | Sosyalortak

Vinç Operatörü Zamanın Mesleği

Vinç operatörü ne iş yapar ? Ne kadar maaş alır ondan bahsetmeden önce, Türkiye’de vinç sektörünü biraz tanıyalım.

Vinç Operatörü Ne İş Yapar ?

Vinç sektörü Türkiye piyasasında 30 senelik bir sektör. Bu sektör son 10 yıldır yükselişe geçip, son 5 yıldır altın çağını yaşamaktadır. Baktığımız zaman vinç kiraları günlük, haftalık, aylık olarak yüksek fiyatlarda olsalar da, güvenlik ve hız açısından bir ihtiyaçtır. Özellikle inşaat sektörünün yükselişe geçilmesi ile birlikte vinç sektörüne de fazlası ile ihtiyaç olmuştur. Bu ihtiyacı karşılamak içinde yeni bir iş kolu türemiş olup, bu işi yapan kişilere vinç operatörü denmektedir.

Kimler Vinç Operatörü Olabilir ?

Vinç operatörü olmak herkesin başaracağı iş değil. Maaş asgari ücrete göre yüksek olabilir fakat vinç operatörleri en az 2 işi birlikte yürütmektedir. Bu işten ilki, operatörün vinci çalışma sahasına sevkiyatı olup, vincin üzerinde olan kamyonu çok iyi derecede kullanmak gereklidir. İşin ikincisi sevkiyatı yapılan vincin güvenlik kurallarına uygun olarak çalışma alanına doğru mesafede konumlandırılmalıdır. Konumlandırmadan sonra vincin dengeyi sağlayıcı ayakları açmak gereklidir. Ayakları açmadan önce zeminin durumuna bakmalı, gevşek zeminde ayakların altına beşe on, ona on gibi tahtalarla zeminle ayak arasında uygulanan kuvveti dağıtmak için besleme yapması gerekir. Daha sonra taşınacak yükün uygun ekipmanlar ile bağlamasını yapabilir, yada yaptırabilir. Yük bağlantıktan sonra vinci kullanma kurallarına uyarak bir yerden başka bir yere sevkiyatını güvenlik kurallarına uyarak yapmalıdır.

Vinç Operatörleri Ne Kadar Maaş Alırlar ?

Vinç operatörü, maaşları başlangıç seviyelerinde 3500 TL gibi bir miktar olmaktadır. Operatörün belgesine, bu işte olan tecrübesine, şoförlüğüne bağlı olarak 4000-4500 lira gibi miktarlara çıkmaktadır. Vinç operatörleri pazar günleri çalışabilmektedir. Pazar günleri mesai olarak çalışıldığından ötürü, pazar mesaisi adı altında ücret almaktadırlar. Yani 4000 lira ile çalışan bir operatör, pazar mesaileri ile birlikte 4800 lira gibi maaş alabilmektedirler.

Vinç Operatörü Ne İş Yapar ?

Vinç operatörü maaşları çok yüksek gelebilir. Yaptıkları işe bakacak olursak, oldukça zor bir iştir vinç operatörlüğü. Özellikle şantiye işlerinde, kimsenin olmadığı ücra yerlerde, zor şartlar altında görev yapmaktadırlar. Telefon çekmeyebilir, aileleri ile görüşemeyebilirler. Vinç operatörlüğünün en kötü yanı sanıyorum gurbet işleridir. Vinç operatörleri aynı devlet memurları gibi Türkiye’de nerede iş varsa orada çalışmaktadırlar. Bu yüzden aile ve sıla hasreti vinç operatörlerinin zor durumlar yaşamasına neden olmaktadır.

Vinç Operatörü Olmanın Zorlukları Nelerdir ?

Vinç operatörleri çalışırken, kiralayan firma ile bazen sorunlar yaşayabilmektedir. Özellikle vinç kiralık olduğundan ötürü, firmalar aykırı durumlarda işlerde yaptırabilmektedirler. Özellikle vincin üzerinde taşıma işleri yapılması, vincin üzerinde bulunan kamyona zarar vermektedir. Ortalama 25 Ton kaldırma kapasiteli bir vincin kamyon ile beraber olan ağırlığı 30 tonu bulabilmektedir. Bu kadar ağır bir makina üzerinde taşıma yapmak, kamyonun zarar görmesine neden olmaktadır. Firmalar bu durumu ne yazık ki anlayış ile karşılamayıp, kendi işlerinin yürümesini istemektedirler.

Yine ağır olan yükleri taşımak vincin lastiklerine de zarar vermektedir. Özellikle vinç sahibi olan iş verenlerin en büyük sıkıntısı, kamyon lastiklerinin çok kısa süre dayanmasıdır. Her türlü çalışma koşullarında çalışıldığı için lastikler deformasyona uğramaktadır. Bu da vinçlerin kazancını önemli ölçüde düşürerek, firmanın gereksiz olarak zarar etmesine neden olur.

Vinç Operatörü Olmak İçin Gereken Şartlar

Vinç operatörü olmak için psikolojik olarak uygun duruma sahip olunmalıdır. Gereksiz panik, anksiyete rahatsızlıkları gibi rahatsızlığa sahip kişiler vinç operatörü olamaz. Bu işi yapacak kişilerin teknik tecrübe kadar, soğukkanlı olmaları gerekmektedir. Vinci yönlendiren lövyeleri kullanırken, yanlış bir duruma düştüğünüzde doğru kararı verip, soğukkanlılıkla uygulamak gerekmektedir.

Vinç operatörü olurken, yükün ağırlık durumu, denge noktası gibi ön değerlendirmeleri yapmalı, yüke zarar vermeden işi bitirebilmeldir. Bazı operatörler yükü gördükten sonra işten vazgeçebiir. İşverenlerin bu durumu anlayış ile karşılaması gerektiği kanaatindeyim. Yapamayacağını, kaldıramayacağını düşündüğü bir işi yapmamak, yapmaktan daha iyidir. kimi tecrübeli operatörler de yapılamayacak işi yapabilirler. Bu onların tecrübesinden kaynaklanmaktadır. 2 saat daha fazla uğraşarak, işi teslim edebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir