window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'G-1YY4CQ8S01'); Ülkede Krizin Sorumlusu İş Veren | Sosyalortak

Ülkede Krizin Sorumlusu İş Veren

Ülkede ekonomik olarak zorlu bir döneme girdik. Bu zorlu dönemde iş veren almış olduğu karar ile işçiyi, haklarını hiçe sayıp ücretsiz izne birer birer yollamaya başladı. Ülkede ekonomik krizin fitilini ateşlediler.

Ay başında maaşı yatan işçi ödemelerini dağıttı. Kredi kartlarına ödeme yaptı, elektrik, su doğal gaz, yiyecek, ve yol masrafları derken elde kalan son parasını da piyasaya sürmedi. Kimisi kalan son parasını marketlerde un,şeker gibi temel ihtiyaç için harcadı. Ayın ortasına geldiğimizde ülkemizde korona vakaları artınca, insanlar sokağa çıkmamaya başladı. Sokağa çıkmadıkları içinse ülkede sıcak para akışı durma noktasına geldi. Aslında sıcak para dönmemesinin sebebi belli. İşçi kısmı ödemelerini yaptı, elinde para kalmadı. Korona bir sebep evet ama ülkede ki sıcak paranın durmasının nedeni tabii işçinin elinde para olmamasıdır.

İş veren kesimde sıcak para dönmediği, gelirler giderleri karşılamadığı için, elemanları ücretsiz izne çıkarmak istedi. İnsanlar haklarını bilmeden bu kağıtlara birer birer imza attılar. Aslında 1 haftadan fazla süren izinlerde 1 haftaya kadar işçinin ücretinin günlük ücret bazında yarısı ödenmesi zorundaydı. Tabi işveren kesim bu ücreti ödememek için apar topar elemanlarına ücretsiz izin kağıtlarını dağıtıp, imzalattılar.

Temel haklarını bilen elemanlar ise ALO 170 hattına durumu iletti. 170 hattında verilen cevaplara göre, iş veren işçisini ücretsiz izne zorlayamaz. Eğer belirsiz süreli iş sözleşmesinde imza atarken ücretsiz izin ile alakalı herhangi bir maddeye imza attıysanız, iş veren sizi ücretsiz izne gönderebilir. Bunu bilen elemanlar ise imza kağıtlarına imza atmak istemediler. İş verenler bu kişileri işten apar topar çıkardı. Kimileri haklarını bile vermediler. 25/2 maddesi ( elemanların iyi niyet ve ahlak kurallarına uymaması) kuralına istinaden işten çıkardılar. İşin kötü yanı şu ki, iş veren elemanı çıkartmadan, çıkartma nedenine bağlı sorunu tutanak ile kayıt altına alıp, işçinin savunmasını almak zorundayken, bu madde ile işçiden savunma alınmadığında, neden almıyorsunuz deme hakkımız yok.

Tabi işçiler kıyım kıyım kıyılıyor. Ülkede krizi bahane eden özel sektör, farkında olmadan yada bilerek ülkeyi ciddi bir krize de sürüklemeye başladı. En azından ücretsiz izne gönderilse bile, elemanların paralarını ay başına kadar bekleyip vermeleri gerekiyordu. Bu sayede işçi kesim ay başında ödemelerini yapıp, korona’ya bağlı ücretsiz izni kafası rahat bir biçimde yapabilirdi.

Maaşları yatmayan insanlar, evde kara kara düşünüyorlar. Bu insanlar kirayı, elektrik, su, doğal gazı nasıl ödeyeceklerini düşünüyorlar. Ülkede özel sektör tarafından ciddi bir krizin fitili ateşlendi. 2300 lira asgari ücrete eleman çalıştıran firmalar, ilk dalgalanmada elemanlarını kapı önüne koydular. İşçilerin kalpleri ciddi anlamda kırıldı. Ama yaratılan bu suni ekonomik krizden çıkıldığında çok firmanın canı ciddi anlamda yanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir