window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'G-1YY4CQ8S01'); Uçakta Birisi Ölürse Ne Olur ? | Sosyalortak

Uçakta Birisi Ölürse Ne Olur ?

Ölüm her an başımıza gelebilecek bir olay. Peki hiç düşündünüz mü ? Uçakta birisi ölürse ne olur ? Yapmış olduğum araştırmaları sizler için derledik. Uçakta birisi ölürse ne olur sorusunu merak edenler için yanıtlar aşağıda.

Uçaklarda genellikle ani şekilde baş gösteren ölümler olmaktadır. Bunlardan en çok olanı ise kalp krizleri ve ani kalp durmalarıdır. Eğer bir yolcu ani bir bilinç kaybı yaşarsa, havayolu personeli kendisine ilk yardım prosedürlerini uygulamaya başlar. Bu kişiler genel olarak bu koşullar için eğitilse de dediğimiz gibi amaçları ilk yardımdır. İlk yardım yapılırken, uçaktan anons yapılır ve uçak içerisinde herhangi bir sağlık personeli ve doktor olup olmadığı anons edilir. Uçaklarda bulunan ilk yardım malzemeleri tıbba uygun ekipmanlardır. Yani tıbbi adı ile defibrillator dahi bulunmaktadır. Bizlerin anlayacağı ismi ile elektro şok cihazı. Bu cihazlar AED Otomatik Eksternal Defibrilatör   adı verilir. AED küçük, taşınabilir ve kalp ritmini analiz edebilme yeteneğine sahip ve gerektiğinde dolaşımı sağlayacak normal bir ritmi tesis etmek için elektroşok uygulatabilen bir cihazdır. 

Bu cihazların kullanımı için önerilen kişi, varsa uçakta sağlık personeli ve doktordur. Eğer bir sağlık personeline ulaşılmamışsa, uçaklarda kabin amirleri bu işlemler için özel olarak eğitim almışlardır. Hastaya müdahale yapılırken, pilot yakınlarda iniş yapabileceği bir havaalanı için prosedürleri uygular. Eğer müdahale anında inebileceği bir havaalanı mevcutsa, hastaya ilk yardım uygulanmaya devam eder.

Uçakta Ölüm Tanısı Koymak

Eğer hasta uçakta ölmüşse, yada ilk yardıma cevap vermiyorsa, takdir pilotundur. Uçağı acil iniş yaptırmak ciddi bir masraf ve zaman kaybı demektir. Genellikle havalarda yaşanan ölümlerde, pilotlar uçuşlarına devam etmektedirler. Uçakta birisi ölse dahi, ona resmi olarak inene kadar öldü diyemezsiniz. Uçaklarda kesin olarak ölüm bulgusu aramaya müsait değildir. 700 km hızla giden bir uçağın içerisinde kalpte nabız aramak yanlış sonuçlar verebilir. Bu yüzden uçak yere teker koyduktan, motorlar kapatıldıktan sonra kişiye kesin ölüm tanısı koyulmaktadır. Araştırmalarımda bazı hava yolu şirketlerinin uçaklarında bu tanıyı koyabilecek bir doktor, ve gereken ekipmanlarının olduğunu gördüm. Ama genel olarak uçak yere inene kadar kişi ölmüş olsa dahi kesin öldü diyerek ölüm araması yapılmadığını göstermektedir.

Uçakta Morg Olabilir

Kişi uçakta öldüyse, yapılacak birkaç işlem vardır. Bazı uzun menzil hava yolu şirketleri uçakları alırken opsiyonel olarak motg bölümü bulunan uçaklar sipariş etmiş ve kullanmaktadırlar. Bir morga sahip olmayan uçaklarda ise uçuş süresinin durumuna bağlı olarak karar verilmektedir. Uzun menzilli uçaklarda kişi ceset torbasına konur ve mutfağa taşınır. Ceset torbasının hijeni sağlandığından ötürü mutfakta durmasında bir problem yoktur. Yada daha hijenik olması açısından muhtemelen mutfak uçuş süresince kullanılmayacak yada ikinci bir mutfaktan hizmete devam edilecektir. Ceset torbası içerisinde herhangi bir idrar yada dışkı salınımı olmaması için hijyenik pedler ile desteklenir.

Yolcuğun tamamlanmasına ortadan biraz fazla diyebileceğimiz bir süre varsa, ceset tuvalete koyulabilir. Cesedin uçak tuvaletine koyulması pek tercih edilmez.Uçak tuvaletinin küçük olmasından dolayı kişi oturur pozisyondan bırakılmak zorunda olduğundan ötürü, ölüm soğukluğu denen evrede ceset iniş sırasında yine oturur pozisyonda kalabilir. Aynı zamanda kişiyi tuvalet kapısından çıkarmak da zorlaşır. Bu yüzden tuvaletler tercih edilmemektedir.

En çok tercih edilen yöntem ise cesedin aynı bir yolcu gibi koltuğa oturtup, kemerini bağlamaktır.Yolcuların korkmaması için ise kafasına bir oksijen maskesi takılır ve üzerine bir battaniye örtülür. Komşu koltuklarda ki kişiler ise o bölümden uzaklaştırılır. Cesedin yanında sadece varsa yakınları kalmaktadır. Bu sayede uçak içerisinde battaniyeli ve oksijen maskeli ölen kişi diğer yolcuları ürkütmez. Yine aynı zamanda çok tercih edilen seçeneklerden diğeri ise, ölen kişiyi boylu boyunca yatırmaktır. Bu sayede ölüm soğukluğu evresinde cesedin merasim anında daha prezantabl kalması sağlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir