window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'G-1YY4CQ8S01'); Trajan Kimdir ? Roma İmparatorluğunun En Başarılı Lideri | Sosyalortak

Trajan Kimdir ? Roma İmparatorluğunun En Başarılı Lideri

Trajan Kimdir ? Tam ismi Marcus Ulpius Traianus olan, Trajan adı ile bilinen Roma İmparatorudur. Roma İmparatorluğunun gelmiş geçmiş en iyi yöneticileri arasında gösterilmektedir. Bazı kaynaklarda en iyi 5 yönetici içerisinde 2. sırada gösterilmektedir. Peki Trajan Kimdir ? Trajan’ın hikayesi nedir ? O bu kadar şöhrete nasıl kavuştu ?

İspanya’nın Endülüs topraklarının bulunduğu bölgede doğmuştur. Roma imparatorluğunda Komutan olarak görev yapmaktadır. Çok iyi bir askeri deha ve komutan olan Trajan, özellikle Dacia ile 100 yıldan fazla süren savaşı kazanmış, savaşlardan elde ettiği ganimet sayesinde Roma İmparatorluğunu rahat bir nefes aldırmıştır.

Dacia Devleti Roma İmparatorluğu için ciddi tehdit olmaktaydı. Jül Sezar bu durumun farkındaydı fakat Dacia yöneticisi Burebista ölünce, Dacia aşiretleri kendi arasında iç savaşa başlamıştı. Savaştan dolayı zaten güçsüzleşmişlerdi. Jül Sezar buraya müdahale etmedi.

O sırada Roma imparatorluğu içerisinde işler iyi gitmiyor. Güç ben iktidar savaşları boy gösteriyordu. Bu olayda Jül Sezar’ı bıçaklayarak öldürdüler. Bu sayede taht kavgaları alevlenmiş oldu. Taht için Marcus Antonius ile Augustus arasında ciddi bir çekişme vardı. Dacia devleti Marcus Antonius’a destek vermekteydi. Fakat yönetime Augustus geçince, Daçyalıların onu değilde Antonius’u desteklemesinden ötürü Dacia devletine savaş açmıştır. M.Ö 29 yılında bölgeye gönderilen ordu, 3 Dacia Kralını öldürmüştür.

Aradan 100 yıl geçer. Bu süre zarfında hiçbir problem yoktur.Seneler M.S 85-86 yıllarını gösterirken Dacia Kralı “Duras” Moesia’ya saldırarak Romalı Yönetici Oppus Sabinus’u öldürürler. Bu Roma İmparatorluğu için kabul edilemezdir. M.S 87 yılında bölgeye gönderilen Roma askerleri Tapee muharebesinde pusuya düşürülüp katledilir. Yenilgiye düşüren Dacia kralı korkusuz anlamına gelen Decrbelus ünvanını alarak Dacia yönetiminin başına geçer.

Roma İmparatoru bu sorunu ortadan kaldırmak için ordusunu Komutan Trajan yönetiminde Dacia devletine gönderdi. Trajan Dacia devletini esir aldığında Dacia kralı ülkesinin romanın emrinde olduğunu, Roma imparatorluğuna boyun eğeceğini, himayelerine gireceklerini bu yüzden ötürü onları bağışlayıp anlaşma yapmasını talep etti. Anlaşma mecburen kabul edildi. Çünkü Roma İmparatorluğu Dünya çapında pek çok savaş içerisindeydi. Bu yüzden askerlerini oralara göndermesi gerekiyordu. Anlaşma Roma İmparatorluğu tarafından kabul edildi. Dacia devleti resmî olarak Roma imparatorluğu himayesindeydi.

Bu anlaşma karşılığında Roma imparatorluğu kendilerine maddi ve askeri yardım yapıp, son teknoloji silahları Dacia devletine gönderdi. Amaçlarım hem Dacia devletini ellerinden tutmak, hemde Roma imparatorluğuna karşı olası bir kalkışmayı Dacia sayesinde erken haber almaktı. Bunun yanında Dacia devleti istilacı göçebe milletleri Roma devletine sokmayacaktı. Anlaşmaya bakıldığında Roma açısından gerçekten karlı gözüküyordu. Ama Roma İmparatorluğunun yanıldığı bir konu vardı. Dacia devleti uslanmaz çocuk gibi hareket ediyordu. Hata yapıp, anlaşma talep ediyordu. Yine hata yapacaklardı. Ve bu hata onların devletinin yıkılması ve kralın esir alınmamak için intihar etmesi ile sonuçlanacaktı.

Elinde Roma imparatorluğuna ait maddi, yine Roma imparatorluğuna ait silah gücü bulunan Dacia daha fazla durmadan, civar Roma köylerine saldırıp yağmalayarak anlaşmayı bozdu. Roma İmparatorluğu artık buna kesin çözüm bulmak zorundaydı.

Dacia bölgesi Romadan çok Trajan’ın dikkatini çekiyordu. Bu bölge zengin demir ve altın madenlerine sahipti. Trajan, eğer burayı alabilirse Roma için tehlike bitirilecek ve maddi açıdan da rahatlayacaktı. Fakat Dacia devleti hafife alınacak bir rakip değildi. Zengin demir madenleri sayesinde iyi seviyede kılıç üretiyorlardı ve millet olarak savaşçı bir ruha sahiptiler. Roma İmparatorluğu ise sahip olduğu askeri güç açısından zayıftı. Birçok savaşa girilmiş, ordu güç açısından bitkin düşmüştü. Fakat Trajan Orduyu ikna edebilirse, bu savaşı göze alıyordu. Büyük kayıplar vereceğinin farkındaydı. İkna onun için zor olacaktı fakat bunu başardı.

Dacia devletine bir sefer düzenlendi. Bu sefer onlar için zor olmuştu. Roma İmparatorluğu savunma konusunda zayıftı. Karşılarında ki Dacia halkı, barbarca savaşıyordu. Fakat Roma İmparatorluğu ağır kayıplar verse de devleti kontrolüne aldı. Yakalanacağını anlayan Decabalus kaçmaya başladı. Romalı askerler peşindeydi. Kaçamayacağını anlayan kral, zehir içerek intahar etti. Bu sayede Roma İmparatorluğu hem devleti yıktı hem de komutan Trajan’ın başarısını kanıtladı. Decebalus’a ait 335 ton altın, 100 tondan fazla gümüş ele geçirildi. Bu miktar Roma imparatorluğunu ihya edecek bir miktardı.

Romaya döndüğünde elde ettiği ganimeti devletin huzuru ve refahı adına harcadı. Su kemerleri, yollar, mimari açıdan eserler yaptırdı. Devleti himayesinde ki fakir halka gıda ve maddi yardımlar yaptı. Bu sayede ülkesinde çok sevilen yönetici oldu. Bu sayede yüzyıllar geçmesine rağmen Trajan Kimdir sorusuna cevap verebiliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir