window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'G-1YY4CQ8S01'); Tost Yapımı | Zeytinli Kaşarlı Tost Tarifi | Sosyalortak

Tost Yapımı | Zeytinli Kaşarlı Tost Tarifi

Yine her zaman olduğu gibi bugünde web sitem için içerik oluşturmak için çalışıyordum. Karnımın acıktığını fark ettim. Karnımı doyuracak, aynı zamanda aperatif bir şey arıyordum. Dolapta ki tost ekmeğini görünce kendime güzel bir tost yapmaya karar verdim. Tost yapmak konusunda oldukça iddialı birisiyimdir. Bu yüzden en güzel tostu nasıl yapacağınız ile alakalı tecrübelerimi sizlerle paylaştığım, lezzetli tost nasıl yapılır en ince detayına kadar öğrettiğim zeytinli kaşarlı tost tarifi yazımı keyile okumanız dileğimle

Tost yapmak iki ekmeği tost makinesine koymak değildir. Tost yapmak, sanat gibidir. Kaliteli bir tostu herkes yapamaz. Doğru kıvamı tutturmak için bu işte ustalaşmak ister. Mesela bu yazıyı yazmadan önce yapmış olduğum tost için 20 dakika kadar uğraştım. Birkaç dakikada lezzetsiz tost yapmak yerine, özen göstererek hazırladım.

Malzemelerinizi Belirleyin

Kaliteli bir tost yapmak için temel malzememiz bir tost makinesi ve tost ekmeğidir. Tostunuzun içerisine koyacağınız malzemeler tamamen size ve yaratıcılığınıza kalmıştır. Tost yaparken her zamanki sıradan şeyler yerine farklı şeyler deneyebilirsiniz. Ben tost yaparken farklı şeyler denemeyi çok seviyorum. Mutfağınızda bulunan çeşitli malzemeler ile bunu başarmak mümkündür. Sıradan, sucuklu yada kaşarlı yada karışık tost yapımı yerine, farklı malzemeler ile aradığım lezzeti bulmaya çalışıyorum. Bu yüzden yaratıcılığımı kullanarak domatesli, közlenmiş yada kızartılmış patlıcanlı, soğanlı, zeytinli gibi çeşitli gıda maddeleri kullanarak tostumu yapmaya çalışırım. Tostunuzun neyli olmasına karar veremediyseniz tost tarifleri kelimesini aratarak yaratıcı tostlara göz atabilirsiniz.

Tost Yapımı Öncesi Ön Hazırlık

Bugün yaptığım tost için bir ön hazırlık süreci ile işe giriştim. İlk işim tost makinesini prize takarak en son kademe sıcaklıkta ısınmasını sağladım. Tost makinem ısınırken dolapta neler yapabileceğim ile alakalı fikir aramaya başladım. Bir saklama kabında kaşar, başka bir saklama kabında zeytin vardı. Aklıma zeytinli ve kaşarlı tost hazırlamak geldi.

Tost makinem ısınırken 12-13 adet zeytini kesme tahtasına aldım. Tahta üzerinde büyük bir bıçağın yan yüzü ile zeytinlerin üzerine baskı uygulayarak, oluşan basınç ile zeytinleri çekirdeklerinden ayırdım. 12-13 adet zeytin çekirdeklerinden ayrılmış bir biçimde tahtanın üzerinde duruyordu. Bunları bu şekilde tost malzemesi olarak kullanmak, tostu yerken ağza diri şekilde gelip rahatsız edecektir. Bunun için ezme kıvamına getirmek gerekiyordu. Bıçak yardımı ile ufak parçalara getirdim. Daha sonra düz tabanlı bir su bardağı vasıtası ile zeytinlerin üzerine baskı uyguladım. Oluşan baskı ile birlikte zeytinler ezme kıvamına geldiler. Bu baskıyı havan kullanarak da oluşturabilirsiniz. Burada durum tamamen size kalmıştır.

Tost Ekmeği Seçimi ve Malzemeleri Yerleştirme

Bundan sonra ki aşama tost ekmeklerinin üzerine zeytin ezmesini yayıp, onun üzerine de kaşarı serme işlemidir. Tost ekmeği olarak tercihim kare tost ekmekleridir. Baston ekmek ile tost yapmak pek tercih ettiğim bir yöntem değildir. Kare tost ekmekleri bu amaç için üretilmiş gıda malzemeleri olduğundan aradığınız lezzete bu sayede ulaşabilirsiniz. Yine ekmek kadar tost ekmeğinin boyutu da önemlidir. Şahsen kaliteli bir tost yapabilmek için daha büyük boy kare tost ekmekleri tercih ederim. Aradığım yeterli büyüklükte ki tost ekmeğini EKMEKCİK TOST EKMEĞİ ile çözdüm. Marketlerde bulabileceğiniz ekmecik tost ekmeği, kaliteli bir tost için gerekli yeterli büyüklüğü karşılamaktadır.

“Ben tost yaparken 2 kat ekmek yerine 3 kat ekmek tercih ediyorum. Bunun nedeni tost makinesinin ağırlığı ile tostun incelmesini önlemektir. Eğer siz ince kat seviyorsanız, 2 kat ekmek arasına malzeme koyabilirsiniz, yok ben tostu kalın severim diyosanız, kesinlikle 3 kat uygulamanız daha iyi olacaktır. “

Tostunuz şekil itibari ile tost formuna geldikten sonra yüksek sıcaklığa ulaşmış tost makinesine yerleştirin ve tost makinesini kapatın

Üzeri Kızardıktan Sonra Servis Edin

Tostunuz birkaç dakika sonra kızarmaya başlayınca üzerine margarin yağ sürerek yumuşatın ve lezzetlendirin. Tercih ettiğiniz ideal renge ulaşınca, tostunuzu makineden bir kesme tahtası üzerine alın. Burada şekilde ki gibi çapraz olarak ikiye bölün ve servis tabağına alın. Tabağınızın biraz dolgun gözükmesini istiyorsanız, 1 porsiyon patetes kızartması ile servis edebilirsiniz.

lezzetli tost tarifi
lezzetli tost yapımı

“Tost içerisinde ki kaşarı fazla kalın kestiğinizde kaşar erimez. Bunun çözümü tostunuz kızardıktan sonra alıp mikrodalga fırınına atmak olacaktır. Tostunuzu mikrodalgada çok bekletirseniz, hamura dönüşür. Uygun erime kıvamına gelince mikrodalgadan çıkarıp servis edebilirsiniz”

Ana Sayfaya dönmek için tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir