Blog yonetim  

Sosyal Medya Uzmanı İle Alakalı Rehber

Sosyal Medya Uzmanı 

Sosyal medya, web 2.0 adı verilen sistemle birlikte kullanılmaya başlanmış, kişiden kişilere bilgi aktarımı yapan sisteme verilen genel bir isimdir.  Buradaki amaç, bilgilerinizi, yazılarınızı, özel günlerinizi, özel anlarınızı, anılarınızı 2. ya da 3. şahıslar ile paylaşmaktır. Yukarıda anlattığım özellikteki her şey sosyal medya sayılabilir. 

Günümüzde sosyal medya kullanımı gittikçe artmış, zaman zaman bağımlılık noktasına dönüşmüştür. 2000 yılında kurulan bir sosyal medya ile günümüz sosyal medya uygulamaları arasında ciddi anlamda farklar söz konusu olsa da temel olarak aynı sistemi ve mantığı içerirler.

Günümüzde sosyal medya kullanımı ticari kullanımlar ve şahsi kullanıcılar olarak ikiye ayrılmıştır.

Ticari kullanımlar: Belirli bir kitleye belirli bir ücret karşılığında, ürün, hizmet satışı, danışmanlık gibi çeşitli işlemleri sunan işletmelerin, marka bilinirliğinı arttırmak, şahsi müşterileri ve potansiyel müşteri adayları ile iletişime geçmek ve etkileşimde bulmak için kullanılır.

Şahsi kullanımlar: Şahsi sosyal medya hesapları amaç olarak ticari faaliyette bulunmazlar. Amaçlar değişkenlik gösterse de şahsi sosyal medya hesaplarında ana unsur 2. yada 3. şahıslar ile sanal iletişim kurmaktır. İletişim deyince aklınıza mesaj atmak gelmesin. Sosyal medya hesabına yüklediğiniz bir resim aslında bir mesajdır. Resme gelen beğeni ya da beğeniler bir mesajdır, girdiğiniz her tür etkileşim aslında bir mesajdır. Bu yüzden şahsi sosyal medya hesapları genel olarak 2. ya da 3. şahıslar ile etkileşime girmek amacıyla kullanılır.

2019 itibari ile sosyal medyanın amacı yolundan sapmıştır ve iletişim kurmaktan çok popüler olma amacıyla kullanılmaya başlamıştır. Hal böyle olunca da yeni bir iş sektörü türemiştir. Son zamanlarda serbest zamanda (freelancer) iş aranan forumlarda, iş ilan servislerini görülen bu yeni sektör ustasına sosyal medya uzmanı denmektedir. 

Sosyal Medya Uzmanı

Sosyal medya uzmanı, ticari ya da şahsi sosyal medya hesaplarını daha etkileşimli daha fazla kişiye erişmek için çeşitli stratejiler geliştiren ve onu uygulayan kişilere verilen isimdir. 

Genel olarak iyi derecede video ve görsel düzenleyici programları kullanması, son trend akımları takip etmesi, onları tekrar düzenleyerek takipçilerine aktarması ve yaratıcı olması beklenir. Ekipman olarak en iyi ekipmana sahip olmalıdır. 2020 yılına yaklaşırken kullanıcılar 480P içerikler görmek istememektedir. Sosyal medya uzmanının maaşı teknik bilgisi ve yaratıcılığını bağlı olarak artar. 500 tl gibi ufak rakamlar kazanan sosyal medya uzmanı olabiliyorken, yüzbinlerce dolar kazanan sosyal medya uzmanı da olabilir. “Sosyal medya uzmanı maaşı ne kadardır?” sorusuna verilebilecek net bir maaş bilgisi yoktur.

Sosyal Medya Uzmanı Nasıl Olunur ?

Sosyal medya uzmanı olmak çok zor değil, en azından ülkemizde zor değil. Elini kamera alıp, aptalca videolar yapan kişiler sosyal medyada meşhur olabiliyor. Ciddi anlamda kalite içerik sunan kişi sayısı az. Oluşturacağın içeriğin özgün ve kaliteli olduğunu düşünüyorsan, sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak sosyal medya uzmanı olabilirsiniz. Sosyal medya uzmanı olmak için çeşitli eğitimler bulabilirsiniz. Ücretsiz eğitimler olabildiği gibi, Oğuz Veli Yavaş, Ayhan Karaman gibi profesyonel eğitmenlerden sosyal medya kullanımı, arama motoru optimizasyonu gibi çeşitli ücretli eğitimlerden yararlanabilir ve sertifikalı olarak sosyal medya uzmanı olabilirsiniz.

Leave A Comment