sosyal medya nedir
Blog yonetim  

Sosyal Medya Nedir ?

Sosyal medya, insanların içeriği hızlı ve gerçek zamanlı olarak paylaşmak için tasarlanmış web sitesi ve uygulamalara atıfta bulunur. Birçok insana göre sosyal medya akıllı telefon yada tabletlerinde ki uygulama olarak bilmektedir. Bu yanılgının nedeni, çoğu kullanıcının sosyal medya uygulamalarına telefonlarından daha doğrusu mobil cihazlarından erişmesinden dolayıdır. Doğru olan ise sosyal medya telefon yada mobil cihazlar ile değil, bilgisayar devri ile başladı. Bu sayede içeriklerinizi anlık olarak, 3. kişiler ile paylaşabilmektesiniz.

Sosyal Medya ve Pazarlama

İçerikleri anlık olarak paylaşma olayı yaşam şeklimizi ve iş hayatımızı değiştirdi. Sosyal medyayı pazarlama aracı olarak kullanan işletme sahipleri işlerini sosyal medya ile geliştirmeye başladılar. Başarılı bir sosyal medya hesabına sahip işletme olabilmek için, sosyal medya hesaplarınıza gereken özeni göstermek gereklidir.

Sosyal Medyada Aktif Olun

İşletme sahipleri sosyal medyada bazen yanlışlarda yapabilmektedir. Mesela yapılan en büyük hata, işletmesi adına bir çok sosyal medya uygulamasında hesap açıp, onlarla ilgilenmeden, kenarda durmasını sağlamaktır. Bu kötü bir durumdur. Birçok sosyal medya uygulamasında hesap açmak yerine bir adet hesaba sahip olup onun üzerine düşmek, sosyal medyada başarıya ulaşmanızı sağlayacaktır.

Sosyal Medyada Herşeyinizi Paylaşmayın

İşletmelerin yaptığı bir başka hata ise, sosyal medya uygulamalarını müşterilerine ürün tanıtımı yapmak için kullanmalarıdır. Doğru olan, onlarla birebir iletişim kurmak, fikirlerini önemsemektir. Satıcılar ürünlerin tanıtımlarını yapmalıdır, yapmasınlar demiyorum. Ama sosyal medya sayfasını da dükkan olarak kullanmak da doğru değildir. Takipçileriniz ile etkileşime girin. Onlara işletmeniz de kullanmak istediğiniz iki resim olduğunu, en çok hangisinin beğenilirse o resmi dükkanınızın en güzel köşesine konumlandıracağınızdan bahsedin. Bu sayede takipçileriniz ile her zaman etkileşim halinde kalabilirsiniz.

Takipçileriniz için Resim Paylaşın

Dikkat etmeniz gereken başka şey, sayfanızda paylaşacağınız içeriğin formatıdır. Bu içerik video, yazı yada görsel olabilmektedir. Yapılan araştırmalarda, sosyal medya kullanıcıları markaların resimleri ile daha çok etkileşime girdiğini göstermiştir. Bu yüzden gönderilerinizi paylaşırken, aynı zamanda resim formatını da paylaşmayı unutmayın. Bu sayede takipçileriniz tarafından gönderinin paylaşılması, gönderinin beğenilmesi, gönderiye yorum yapılması ile birlikte o konu ile ilgilenen başka insanlara da ulaşabilirsiniz.

Ana sayfaya gitmek için tıklayınız

Leave A Comment