window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'G-1YY4CQ8S01'); Sosyal Medya Danışmanlığı Geleceğin Mesleği | Sosyalortak

Sosyal Medya Danışmanlığı Geleceğin Mesleği

Sizlere hayatımıza giren yeni bir işten bahsetmek istiyorum. Sosyal medya hayatımıza 2000 senelerinin başlarında girdi. Tabi hiç birimiz sosyal medyanın Dünya çapında bu kadar popüler olacağını düşünmedik. Özellikle Facebook adlı paylaşım sitesinin hayatımıza girmesi, daha sonra ise instagram ile devam etmesi derken sosyal medya artık çok büyük bir pazar haline geldi. Peki nedir bu sosyal medya danışmanlığı ?

Sosyal Medya Danışmanlığı ve gelecek

Ülkemizde sosyal medya çok iyi yerlerde evet ama sosyal medya hesaplarını ne kadar efektif yönetiyoruz, işte bizim için önemli olan kısımda burası. Sanıyorum denizde bir kum tanesi kadar desek daha doğru olacaktır. Büyük markalar sosyal medya üzerine yoğunlaşırken, küçük ve orta ölçekli işletmeler sosyal medya hesaplarını efektif yönetimini yapamıyorlar. Büyük markalar bu işi geleceğin sektörü olarak görürken, küçük işletmeler sosyal medya hesaplarından gönderi dahi paylaşmıyorlar. İşte tüm bu sorunları giderecek yeni kavram hayatımızda “Sosyal Medya Danışmanlığı”

sosyal medya danışmanlığı ne iş yapar ?

İyi Bir Sosyal Medya Danışmanlığı Etkileşimi Yükseltir

Sosyal medya danışmanı, sosyal medya hesaplarınızın efektif yönetimi için yapılması gerekenleri anlatan, yeri geldiğinde uygulayan kişi yada kurumlardır. Bu kişi yada kurumlar sizin hedef kitlenizi tanımaya yönelik çalışmalar ortaya koyarlar. Kitleyi tanıdıktan sonra doğru yer ve zamanda doğru gönderi paylaşarak etkileşim ve dönüşümleri arttırırlar. İhtiyaç halinde sosyal medya pazarlama stratejisini devreye sokarak bütçenize uygun reklam stratejilerini yürütürler. Sosyal medya danışmanlığını yüzeysel olarak bu şekilde anlatmak doğru olacktır.

Sosyal Medya danışmanlığını yine iki şekilde ele alabiliriz. İlki bu işi para kazanmak gözü ile bakanlardır. İkincisi ise bu işe daha profesyonel şekilde yaklaşan, oluşturulan gönderilere zeka, yaratıcılık ve sanatı katan kişi yada kurumlardır. Gönderiyi siz de oluşturabilirsiniz, önemli olan o gönderide ki ışıktır.

sosyal medya danışmanlığı

Sosyal medya uzmanılığı eğitimi ülkemizde genellikle online platformlar üzerinden verilmektedir. Udemy, Youtube gibi platformlarda kaliteli eğitimler bulabileceğiniz gibi R10 gibi webmaster forumlardan da bu eğitimlere ulaşabilirsiniz. Bunun yanında PDF formatında e-kitap ya da fiziksel kitaplara ulaşabilirsiniz. Yine bir başka eğitim var ki bu işin diplomalı eğitimi veriliyor. Evet, açık üniversite tarafından verilen sosyal medya yöneticiliği eğitimi artık diplomalı sosyal medya danışmanlarını piyasada çok göreceğimiz kişiler olacak.

Mesela aşağıda ki video sosyal medya uzmanı Gamze Genç Çelik’in kanalından paylaşılmıştır. Sosyal medya uzmanlığı ile alakalı videoya göz atabilirsiniz.

Sosyal Medya Danışmanlığı sertifikası online eğitimler ile alabileceğiniz bir sertifika türüdür. Piyasada en çok bulunan sosyal medya danışman sertifikası Udemy tarafından verilmektedir. Bu sertifikaların ne kadar geçerli olduğu, ne kadar yaratıcı olduğunuz ile ilgilidir. Diploma aslında bu işin en basit kısmıdır.

Sosyal medya danışmanlığı ve küçük işletmeler

Kobilerin Başarı Sırrı “Sosyal Medya”

Küçük ve orta ölçekli işletmeleri başarıya ulaştıracak olan sosyal medya danışmanı gönderinin matematiksel yanına odaklanmalıdır. Çünkü aynı bir mühendis gibi ince hesaplar yapmalı, içeriğinizi daha fazla etkileşim alacak şekilde oluşturmalıdır. Daha fazla etkileşim ise sizlere organik takipçi kitlesi getirecek bu sayede ticari markanızı daha fazla insanın bilmesini sağlamış olacaksınız.

Size iki seçenek sunuyorum. Ceketinizi koysanız gelecek olan beğeni mi ? Yoksa akıllıca kurgulanmış, sanatsal, etkileşimi bol bir gönderi mi ? İşte sizin önce buna odaklanmanız gerekmektedir.

İşinizi bir üst noktaya taşımak için sosyal medya danışmanına ihtiyacınız ar mı ? Tabii ki de yok. Kendiniz de yapabilmeniz mümkündür. Bu eğitimleri kendiniz alıp, kendi işinizin sosyal medya uzmanı olabilirsiniz. Bir insan eğer ki bir işi başarmak ister ve ona yeteri kadar özen gösterirse başarıya ulaşabilir. Denemekten korkmayın. En iyi kitapları araştırın, bulun, öğrenin. 300 sayfalık bir kitap için 200 TL vermekten çekinmeyin. Bunlar sizin için hepsi bir tecrübe olacak emin olun.

Kişisel Sosyal Medya Danışmanlığı

Ticari kurumların yanı sıra kişisel sosyal medya hesaplarınında doğru kişilerce yönetilmesi yüksek etkileşim ve erişim sağlamaktadır. Kişisel Sosyal Medya Danışmanlığı hizmeti alarak kişisel hesaplarınızın da etkileşimini yükseltebilirsiniz. Kişisel sosyal medya danışmanlığı sizlere fayda sağlayacaktır.

Sosyal Medya Danışmanlığı Teklif Alma

Sosyal medya danışmanlığı teklifi almak için piyasada sosyal medya hizmeti veren kurumlara ya da kişilere ulaşmanız gerekmektedir. Her bir kişi ya da firmadan ayrı ayrı teklif almalı, başarılarını sorgulamalı en iyi fiyat ile birlikte doğru kişi ya da firmayı bulmalısınız. Bu kişi ya da firmalar şahsi ya da marka hesaplarınızın tanıtımında önemli rol oynayacaklardır. Bir nevi sosyal medya menejeri de diyebiliriz. Sosyal medya danışmanlığı fiyatları kişiden ya da firmadan firmaya değişkenlik gösterebilir.

Sosyal Medya Danışmanlığı Paketler ve Stratejiler

Sosyal medya danışmanlığı ücretsiz sosyal medya hizmetleri olabileceği gibi genellikle ücretli şekildedir. Ücretli olanlardan en iyileri bana göre paket şeklinde verilen hizmettir. Sosyal medya reklam paketi (facebook, ınstagram sponsorlu gönderiler, youtube reklamlar), instagram sosyal medya yönetimi ve facebook sosyal medya yönetimi 2’li paket vb. gibi..

Görüldüğü üzere yukarıda sosyal medya yönetimi paketler halinde sunulmuştur. Sosyal medya paket satışı hakkında bilgiyi sosyal medya hizmeti veren ajanslardan öğrenebilirsiniz.

Bu arada bana sosyal medya hesabım üzerinden ulaşabilirsiniz. İnstagram kullanıcı adım berkay_trabzon61

Ana sayfaya dönmek için tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir