sosyal medya bağımlılığı
Blog yonetim  

Sosyal Medya Bağımlılığı Nasıl Olur ?

Sosyal medya aslında iyi bir şey. Günümüzde amacından saptırılmış olsa da, neden ve nasıl kullandığınıza bağlı olarak iyi kullanım yada kötü kullanım olarak sınıflandırmak daha doğru olacaktır. Kötü kullanım sonucunda sosyal medya bağımlılığı başlamaktadır.

Sosyal medyayı iyimser kullananlar genellikle aradığı konu hakkında bilgi edinmek, yakın akraba ve arkadaş çevresi hakkında bilgi edinmek ve bilgi vermek amacı ile kullanırlar.

Sosyal medyayı kötü şekilde kullananlar ise, tanımadığı insanlar ile iletişim kurmak, vaktini gereksiz video ve bilgi araştırmasında harcamak, gereksiz paylaşım ve gösteriş yapmak için kullanırlar.

Sosyal medya bağımlılığı, kötü kullanım sonucunda doğmaktadır. Yapılan sosyal medya bağımlılığı araştırmalarında kadınlar erkeklere oranla daha fazla bağımlılık derecesi göstermişlerdir.

Sosyal medya bağımlıları günün büyük bir bölümünü sosyal medyada geçirmektedirler. İçlerinde oluşan dürtüyü kontrol edemez ve kısa zaman aralıkları ile sürekli bildirim geldi mi diye akıllı telefonlarını kontrol ederler. Sosyal medyanın ileri ki safhası ise çeşitli belirtiler ile anlaşılmaktadır.

Bir ortamda bildirim sesi çaldığında hemen kendi telefonlarına göz atarlar. Özellikle İphone gibi telefonları bilirsiniz, bildirim sesleri genellikle herkeste aynıdır. Bu yüzden aynı zil sesine sahipse ve birinde bildirim sesi çaldığında hızlıca kendi telefonuna bakıyorsa, o kişi sosyal medya bağımlılığı belirtileri göstermektedir.

Yine çoğu kişi tarafından yapılan bir başka bağımlılık belirtisi ise, telefonunu çaldı hissetmesi yada telefonunun titrediğini hissetmesi gibi belirtiler gösterilmesidir. Aslında bu 2 farklı hastalıktır. Birincisi sosyal medya bağımlılığı iken, diğeri ise kişinin yaşadığı ruhsal bozukluklar, asosyal olması ve asosyalliği asla kabul etmemesidir. Bu kişiler genellikle kendini popüler hissetseler de aslında içten içe çektikleri yalnızlıktan ötürü, kendilerini sosyal medyada mutlu, çok gezen, sosyal gibi göstermektedirler. İşte tüm bu hatalar sosyal medya bağımlılığını arttırmaktadır.

Paylaştıkları resimlere daha fazla beğeni gelmesini istemektedirler. Bunun için çeşitli fikirler geliştirir ve uygularlar. En çok beğeniyi almak için sürekli telefon üzerinden resim çekip sosyal medyaya atmak istemektedirler. Oluşan bu dürtünün farkında olmadıklarından ötürü, kendilerini sosyal birer varlık olarak görmektedir ve sosyal medya bağımlılığını asla kabul etmemektedirler.

Bu tarz durumda ki kişiler iş hayatlarında da başarılı olamamaktadırlar. Sürekli sosyal medyada aktif olduklarından ötürü, işlere gereken özeni gösteremezler. Vakitlerini gece geç saatlere kadar sosyal medya paylaşımları üzerine harcadıklarından ötürü, sabahları yorgunluk, uyanamama, gün boyu enerji eksikliği gibi verimsizlik belirtileri göstermektedirler.

Sosyal medya bağımlılığının resmi bir tedavisi olmamaktadır. Bireyler kendilerine sınırlar koyarak sosyal medya bağımlılıklarını azaltabilir yada bitirebilirler. Bunun yanında neden sosyal medya bağımlısı olduklarını da sorgulamaları gerekmektedir. Altında yatan sebepleri keşfederlerse, ona önlem olarak sosyal medya bağımlılıklarını da azaltabilirler. Kendini yalnız hissettiği için vaktini sürekli sosyal medyada geçiriyor ve sürekli insanların onun paylaştığı resimlerini beğenmesini istiyorsa bu depresyondan dolayı olabilir. Bunun için psikiyatr servisinden profesyonel yardım alabilir.

Leave A Comment