Blog yonetim  

Serebral Palsi Nedir ? Tedavisi Var Mıdır ?

İnternette son zamanlarda çokça aranan bu hastalığın araştırmasını yaptım. Araştırma yaparken Türkçe yayın yapan Web sitelerinden değilde, daha çok Dünya genelinde ki kaynakları kullandım. Ebeveynler için araştırdığım Serebral Palsi (CP) hastalığı hakkında makalemi bu yazıda bir araya getirdim.

Serebral Palsi (CP) Nedir ?

Serebral Palsi İngilizce adı ile Cerebral Palsy, kas tonusunu, hareketini ben motor becerilerini etkileyen bir problemdir. Bu hastalık vücudun koordineli bir şekilde hareket etmesini engellemektedir. Yine hastalık tarafından, solunum problemleri, mesane yada başırsak problemleri, konuşma ve yemek yeme gibi kontrolün kaslarla yapıldığı sistemlerin etkilenmesine neden olabilmektedir.

Serebral Palsi hastalığı, bir bebeğin doğumdan önce veya doğum sırasında yaşanabildiği gibi, yeni doğan bir çocuğun ilk 3 ile 5. yıllarda meydana gelen beyin hasarından kaynaklanır. Bu hasar yüzünden işitme, görme ve öğrenme sorunları yaşanabilir.

Serebral Palsi Türleri

Serebral Palsi hastalığının birkaç türü vardır. Bunlar Spastik Serebral Palsi, Ataksik Serebral Palsi ve Diskinetik Serebral Palsi tipidir.

SPASTİK SEREBRAL PALSİ

Spastik Serebral Palsi en çok görülen serebral palsi türüdür. Spastik serebral palsi hastalığını yaşayan kişiler hareketlerini sert hissederler ve hareketleri sert ve sarsıntısıdır. Bir pozisyondan diğer pozisyona geçmede zorlanmalar, nesne kullanımında zorluk, yemek yeme, konuşma ve solunum gibi kas gücü gerektiren işlemleri yapmakta zorlanırlar.

DİSKİNETİK SEREBRAL PALSİ

Bu tip Serebral Palsi hastalığına sahip kişiler, istemsizce, değişken hareketlere sahiptirler. Bu istemsiz hareketler, bir insan hareket etmeye çalışınca belirginleşir. Diskinetik hareketler şunlar olabilir

Büküm ve tekrarlayan hareketlere “Distoni” adı verilir.

Yavaş (fırtınalı) hareketler “Atetoz” olarak adlandırılır.

Dans formunda, düzensiz ve öngörülemeyen hareketler ise “Korea” olarak adlandırılır.

Ataksik Serebral Palsi

Serebral Palsi tanısı koyulan çocuklardan %10 kadarına Ataksik Serebral Palsi tanısı koyulmaktadır. Bu hastalık tipi denge ve koordinasyonu etkiler. Ataksik Serebral Palsi, motor fonksiyonunu etkileyen gelişimsel bir hastalıktır. Beyinde yaşanan motor kontrol merkezinde neden olan hasar yüzünden yaşanılmaktadır.

Ataksik Beyin felci olan çocuklar hareketlerini kontrol etmekte zorlanırlar. Sarsıntılı olup, yazma tutma gibi işlemlerde zorlanırlar. Ataksik Serebral Palsi (CP) ellerde, ayaklarda, kollarda, konuşmada problem yaşayabilirler.

Serebral Palsi Tedavisi

Yapmış olduğum araştırmalarda Serebral Palsi hastalığının bir tedavisi ne yazık ki yok. Fakat yine araştırmalarda bu hastalığın çocuğun yaşam kalitesini düzelterek olumlu sonuç alınabileceği yazmaktaydı.

Fizik tedavi, konuşma terapisi gibi terapiler bu hastalığın gelişmesini engellemekte önemli rol oynamaktadır.

Yine Serebral Palsi hastalığına sahip bireyin dolaşıp, başkaları ile iletişim kurmasına yardımcı donanımlar kullanmak gereklidir.

Serebral Palsi Hastalığının Nedenleri

Serebral Palsi hastalığının nedeni her zaman bilinmemekle birlikte, Doğum öncesi yada erken bebeklik döneminde, bebeğin beyninin gelişim aşamasında olur.

Hamilelikte enfeksiyon oluşması durumunda, anne karnında yada doğumdan sonra bebeğe gelen inme, tedavi edilmemiş sarılık, genetik sorunlar, hamilelikte yaşanan tıbbi sorunlar yada doğumda bir şeylerin ters gitmesi sonucu yaşanılabilmektedir.

Yazımı burada sonlandırıyorum. Yabancı basın ben kaynaklardan Serebral Palsi hastalığını araştırmaya devam edeceğim. Görüşmek üzere.

Leave A Comment