window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'G-1YY4CQ8S01'); Seo Çalışması Nasıl Yapılır? Ücretsiz On-Page Seo Yapma

Seo Çalışması Nasıl Yapılır? Ücretsiz On-Page Seo Yapma

Bir web sitesini yayın hayatına geçirdikten sonra, web sitesi sahiplerinin en büyük istediği web sitelerinin daha fazla insana ulaşmaktır. Bunu başarmanın tek yolu ilk sayfada yer almaktır. Bunu hepimiz biliyoruz. Bu oldukça zor bir işlem olsa da, doğru çalışmayı yaparak ilk sayfada yer almak mümkündür. Peki seo çalışması nasıl yapılır ?

Daha önce bir web sitesine sahip olup, bu konuda az çok tecrübeye sahip olan içerik üreticileri bu konuya hakimler. Konuyu bilmeyenler ise trafiklerini nasıl artıracaklarını araştırmaktadırlar. Araştırma sonucu karşılarına çıkan konu tabii ki de seo çalışması konusudur. Seo konusunda milyonlarca kullanıcıya hizmet veren web siteleri gibi, daha düşük potansiyelli web sitelerinin de başvurduğu yöntemdir. Bu yüzden bu içerik ile birlikte aslında bende bir seo çalışması yapıyorum. Eğer bu içeriği doğru bir şekilde planlarsam, sizler bu yazımı okuyor olacaksınız. Yani bir web sitesinin trafiğini artırıp daha fazla insana ulaşmak istiyorsanız seo konusunda çalışma yapmak gerekiyor.

İçindekiler

 • Seo Çalışması Nasıl Yapılır? Ücretsiz On-Page Seo Yapma
 • 2- Seo Çalışmasına Nereden Başlamak Gerekir ?
  • 2.1 – SEO Çalışması İçin Seo Destekli Altyapı Kullanma
  • 2.2 – Sitenizin Kimliğini Yapılandırmak
  • 2.3 – Sitenizi Seo Uyumlu Hale Getirmek İçin Ayarlar
  • 2.4 – Url Adreslerini Seo Dostu Hale Getirme
  • 2.5 – Web Sitenizi Hızlandırmak
 • 3 – Site İçi Seo ve Site Dışı Seo Çalışması
  • 3.1 – On-page Seo Çalışması (Site İçi Seo Çalışması)
  • 3.2 – Semrush İle Anahtar Kelime Araştırması Yapın
  • 3.3 – SEMrush Analiz Raporuna Uyarak İçerik Oluşturun
  • 3.4 – İçeriğinizin Semantik Kelimeler İçermesini Sağlayın
  • 3.5 – İlgili Web Sitelerinden Backlink Almaya Çalışın
  • 3.6 – İçeriğin Yeteri Kadar Uzun Olmasını Sağlayın
  • 3.7 – İlk 10’da Yer Alan Sitelerin Meta Açıklamasına Göz Atın
  • 3.8 – Meta Verileri Gerektiği Şekilde Kullanın
  • 3.9 – İçeriği SEMrush ile Kontrol Etme
 • 4 – On-Page Düzenlemeleri Yapma
 • 5 – Seo Çalışması Fayda Sağladı Mı ?

2- Seo Çalışmasına Nereden Başlamak Gerekir

Öncelikli olarak bir alan adı ve bir hosting hizmetine sahip olmanız gerekiyor. Bunlar en önemli kısımlar fakat uzun vadede daha önemli bir konu var. Bu konu tabii ki SSL sertifikası konusudur. SSL sertifası Google’ın gözünde sertifikası olmayan bir web sitesine oranla daha değerlidir. Yine aynı zamanda SSL sertifikalı bir siteye girdiğinizde, adres çubuğunda yeşil renkli yada siyah renkli, kilit simgeli bir uyarı gözükmektedir. Bu kullanıcıların öğrendiği, “ben bu sitede güvendeyim” algısı yaratan bir zorunluluktur. Bu 3 seçenek birbiri ile bağlantılıdır. Web sitesi alırken yada sonradan SSL sertifika hizmeti alabilirsiniz. Ben seo çalışması yaparken bunların planını ve araştırmasını yaptım. O yüzden web sitemin adresinin yazılı olduğu adres çubuğunu kontrol ettiğinizde kilit simgesini yada yeşil renkli uyarıyı görebilirsiniz.

2.1 – SEO Çalışması İçin Seo Destekli Altyapı Kullanma

Web sitemizin alan adını, SSL sertifikasını, ve barındırma hizmetini aldık. Bundan sonra ki aşama web sitemizin kurulumunu yapmak olacaktır. Ben şunu söyleyebilirim, web sitesi kurulumu eskiden çok zor bir konuydu, bu konu hakkında tecrübesi olmayan insanların, tecrübesi olan insanlara yüklü paralar gömdüğü bir hizmetti. Fakat şuan 5 yaşında bir çocuk bile youtube videolarını izleyip, onları taklit ederek bir web sitesi kurulumu yapabilir. WordPress’den bahsediyorum. WordPress herhangi bir kodlama bilgisi gerektirmeyen, içerisine tema giydirmeleri yapabileceğiniz, widget gibi araçlar ekleyebileceğiniz mükemmel bir uygulama. Aynı zamanda wordpress responsive bir altyapı sunduğu için, sitenize giren mobil kullanıcıların daha iyi bir deneyim sunabilmeleri için, her ekrana göre otomatik olarak optimize edilir. Bu her kullanıcıyı düşünen, son derece önemli bir konudur. Bu yüzden wordpress’in popülerliği web sitelerinin seo uyumlu olmasını isteyen kişilerin tercih ettiği bir altyapıdır.

Bu yüzden web siteme bir wordpress altyapısı kurdum. Bu sayede web sitem “hello world” başlığı altında yayın hayatına geçmiş oldu. WordPress siteler ilk gelen temalar ile çok işinize yaramaz. Bizim amacımız, kullanıcının daha verimli bir şekilde web deneyimi yaşamasıdır. Bu yüzden wordpress panelimizde bulunan görünüm>temalar>tema yükle seçeneğini kullanarak internet üzerinden araştırdığımız .zip formatında bir temayı web sitemize kurmamız gerekiyor. Tema kurulumundan sonra, temamızı düzenlememiz gerekiyor. Bu seo çalışmasının ilk adımıdır.

2.2 – Sitenizin Kimliğini Yapılandırmak

Tema bölümünde web sitenizin adı, web sitenizin logosu, web sitenize ait slogan gibi önemli konular bulunmaktadır. Bunları doğru şekilde düzenlemeniz gerekiyor. Seo çalışmasının ilk aşamaları aslında buralardan başlamaktadır. Ama bu çalışma için başlı başına yeterli değildir. Bundan sonra ki aşama bir araştırma yapmaktır. Seo konusunda bir araştırma yapmak ve bunları alt başlıklar halinde önem sırasına göre düzenlemektir. Benim seo çalışması ile alakalı en önemsediğim konu web sitemizi öncelikli olarak seo uyumlu hale getirmektir. Seo uyumlu hale getirmiyorsanız, başarıyı yakalayamıyorsunuz. Başarılı bir seo çalışması yapmak istiyorsanız sitenizi de seo uyumlu hale getirecek bir kaç çalışma yapmanız gerekiyor. Bu çalışmalardan sonra on-page seo çalışması ve off-page seo çalışması yapmak gerekmektedir.

2.3 – Sitenizi Seo Uyumlu Hale Getirmek İçin Ayarlar

Bir wordpress altyapısına sahip web sitenizi nasıl seo uyumlu hale getirebilirsiniz ? Cevap aslında oldukça basit ve uygulaması kolaydır. Örnek vermek gerekirse, bir kaç wordpress eklentisi kurulumu yaparak web sitenizi arama motoru dostu olan seo uyumlu hale getirebilirsiniz. Bunlardan kısaca üzerine değinecek olursam, web sitenizin hızını arttırmaya odalanmalı, responsive temalara odaklanmalı, arama motoru dostu url düzenlemesi yapmalı (ki biz buna wordpresste kalıcı bağlantılar ismi veriyoruz) robot.txt dosyası oluşturmak, XML sitemap yada XML site haritası oluşturmak olduğunu söylebiliriz.

2.4 – Url Adreslerini Seo Dostu Hale Getirme

Bir web sitesi tecrübesine sahip olmayan kişiler, yukarıda saydığım önemli konuları düzenlemeden, içeriklerini oluşturup bunları yayınlayıp, google’da index almasını sağlıyorlar. Bu hatalara bende düştüm. Tamam XML site haritasını google’a gönderdim. Fakat site haritasını göndermek önemli ama yukarıda saymış olduğum seo uyumlu hale getirecek kriterleri yerine getirmedi iseniz içerikleriniz seo uyumlu olmayacaktır. Bunu örneklendirecek olursam, temel atmadan bina dikmek gibi demek daha doğru olacaktır. Bunun farkına vardığımda ikinci hatamı yaptım. Kalıcı bağlantılar google’a indexlendikten sonra kalıcı bağlantılarımı seo uyumlu hale getirdim.

Kalıcı bağlantıları şöyle özetleyebilirim. bir içerik oluşturdunuz. İçeriği yayınladığınızda www.siteismi.com/23/12/2019/websitesikonuları/içerik gibi saçma bir url adresi ile yayınlamış olacaktır. Burada doğru olan url yapısı ne olacak ? www.siteismi.com/seo-calismasi şeklinde url yapısı doğru bir url olacaktır. 2. url yapısı seo dostu olduğu için, bunları nasıl düzenlemem gerektiğini bilmiyordum. Bu yüzden acemiliğime gelip, google’da indexlenmiş yazılarımın kalıcı bağlantılarını değiştirdiğimde google’dan gelen kullanıcılar otomatikman böyle bir site bulunamadı 404 hatası ile karşılaştılar. Zararın neresinden dönersem kardır. Bu yüzden 20 içeriğim varken bunu farketmek benim daha fazla zarar görmemi engelledi. İçeriklerim artık google’a indexlenirken doğru bir url yapısı ile indexlenmektedir. Aşağıda ki görsel de bunu görebilirsiniz.

Doğru URL yapısı nasıl olmalıdır ?

2.5 – Web Sitenizi Hızlandırmak

Yine web siteniz için seo çalışmasının önemli konusu web sitenizin performansıdır. Açıkçası yine benim burada bir hatam oldu. Bu hatayı da farkettiğimde çok bir zaman geçmemişti. Bu yüzden web sitemin hızına yönelik bir çalışma yapmak üzerine günlerce uykusuz kaldım. Google page speed insight üzerinden web sitemin hız performansını kontrol ettiğimde, sayfa hızı skorum 19 olarak gözükmekteydi. Sinir olmuştum. Ne yaparsam yapayım site hızım 1 puan bile yukarı çıkmıyordu.

Gtmetrix.com adlı web sitesinden detaylı bir analiz çalışması yaparak web sitemin hız performansına etki eden parametrelere göz attım. Hıza büyük ölçüde etki eden şeyin google reklamları olduğunu gördüm. Tabii web sitemden hemen reklamları kaldırdım ve tekrar hızı kontrol ettiğimde %100 kadar bir artış sağlandı. Pagespeed insight skorum 19’dan 40’lara yükseldi fakat benim için yeterli değildi. Diğer parametreleri kontrol ettiğimde, sayfa görsellerini optimize edip, sayfa scriptlerinde küçülmeye gitmem gerekiyordu. Yardımcı bir kaç uygulama ile görselleri ve scriptleri minimize ettim. Bu sayede page speed skorum 59-60 gibi rakamlarda çıkmakta ki, bu ortalama olması gereken iyi bir sonuçtur.

3 – Site İçi Seo ve Site Dışı Seo Çalışması

Seo çalışması bunlarla başlamakta ama bunlarla bitmemektedir. Bundan sonra ki çalışmalar on-page ve off-page seo çalışması olmak üzere 2’ye ayrılır. Bunlara örnek vermek gerekirse on-page seo site içi seo çalışması, off-page seo çalışması ise site dışı seo çalışmasıdır.

3.1 – On-page Seo Çalışması (Site İçi Seo Çalışması)

Off page seo çalışması tabii ki önemlidir. Fakat önem sıralaması hangisi diye soracak olursanız kesinlikle on-page seo çalışması diye söyleyebilirim. On-page seo çalışması genel olarak içeriğiniz ile alakalıdır. Örnek vermek gerekirse, kullandığınız resim, başlık, açıklama, harici bağlantılar, dahili bağlantılar, içerik kelime sayısı, içeriğinizin kalitesi, meta içerrik uzunluğu, uzun kuyruklu anahtar kelime kullanmak gibi parametreler bulunur. Bunları eksiksiz kullanmak gerekmektedir.

3.2 – Semrush İle Anahtar Kelime Araştırması Yapın

Ama bunlarda başlı başına yeterli gelip gelmediği tartışılır. Bu yüzden Semrush gibi yardımcı araçlarla anahtar kelimeniz ile ilgili içerik oluştururken, anahtar kelimenizi analiz etmeli, ilk sayfada yer alan siteler nasıl çalışmalar yapmış, göz atmalısınız. Yada ben Semrush aracına ayda 600 lira vermem, gerekiyorsa kendi araştırmamı kendim yaparım, içeriğimi kaliteli şekilde oluştururum diyorsanız siz bilirsiniz. Bu durum tamamen size kalmıştır.

Ben bu içeriği oluştururken öncelikle Google Adwords yardımı ile seo çalışması kelimesini analiz ettim. Aylık olarak 1000 aranma hacmine sahip olan bir kelime. Çok kötü değil, çok da iyi değil açıkçası. O zaman bundan sonra ki aşama SEMrush anahtar kelime analiz raporu oluşturmak olacaktır.

3.3 – SEMrush Analiz Raporuna Uyarak İçerik Oluşturun

Anahtar kelimenizi analiz etmek için, SemRush içerik şablonu adı altında yer alan sekmeye gidip, anahtar kelimenizi yazdığınızda, ilgili anahtar kelime aramalarında ilk sayfada yer alan ilk 10 siteyi de analiz olarak sunmaktadır.. Sizlerinde ilk sayfada yer alan bir web sitesi olabilmeniz için bu analizlere ihtiyacınız var. İlgili fikirleri uygularsanız, sizler de ilk sayfada yer alan bir web sitesi olabilirsiniz. Ama bu kesin değil. Buna şöyle örnek vermek gerekirse “milli piyango alıp, çekiliş gecesi sonucu görüp, milli piyangonun size çıkıp çıkmadığını beklemek” olabilir.

Şimdi On-page yani site içi seo çalışması yapmadan önce ne dedik ? Bizim için önemli olan içerik, eğer içerik doğru ve kaliteli bir içerikse, google zaten bunun ayrımını yapacaktır. Doğru içeriği oluşturmak için Semrush analiz raporunda olan talimatları uygulamaya başlıyorum.

3.4 – İçeriğinizin Semantik Kelimeler İçermesini Sağlayın

Talimatlardan ilki semantik kelimeler kullanmamı söylemekteydi. Semantik kelimesini forumlarda bolca duymuşsunuzdur. Semantik kelimesinin Türkçe anlamı “anlamsal olarak ilgili kelimeler” demek daha doğru olur. Peki içeriğiniz ile alakalı anlamsal kelimeleri nasıl bulacağımızı bilmiyoruz. O halde Semrush analiz aracının ücretli versiyonuna sahip olmak gerekiyor. İçeriğimize ait anahtar kelimemizi analiz ettiğimizde bizlere semantik yani anlamsal olarak ilgil kelimeleri veriyor. İlgili analiz raporunda yer alan 20 tane kelime mevcut. O halde kelimeleri makale içerisine anlamsal bütünlüğü bozmadan yerleştiriyorum.

3.5 – İlgili Web Sitelerinden Backlink Almaya Çalışın

Detaylı olarak oluşturduğum analizde bir başka konu backlink konusudur. Analizde verilen talimatlara göre, içeriğim için backlink almam gerekiyor. Oluşturduğum içeriğe “fayda sağlayacak backlink’i nerden bulacağız şimdi” falan diyebilirsiniz. Semrush onu da düşünmüş ve bize web sitelerinin bağlantılarını sunmuş. Bu web sitelerine gidip, ilgili mail adreslerine mail göndererek, backlink talep edebilirsiniz. Eğer web sitesi sahibi biraz anlayışlı biriyse, size yardımcı olacaktır. Bu içeriği oluşturduktan sonra bana sunduğu 9 adet web sitesi ile iletişime geçip, backlink talep edeceğim. Ama backlink oluşturuken de yüzlerce backlink kesinlikle önerilen bir durum değildir. O kadar çok backlink alıp, ilk sayfada yer alan site olmak isterken, kendinizi son sayfada bulabilirsiniz.

Site içi seo konusunu anlatırken, içerik ne alaka falan demeyin. Eğer doğru bir içerik oluşturursak, zaten site içi seo çalışmasının büyük bir bölümünü sağlamış olacağız.

3.6 – İçeriğin Yeteri Kadar Uzun Olmasını Sağlayın

Semrush analizimde backlink konusunun hemen altında, oluşluracağım içeriğin başarılı olabilmesi için en az kaç kelime uzunluğunda olması gerektiğini bana söylemektedir. 300 kelimelik bir içerik oluşturabilirim. Fakat bu analizde 2000 kelime olarak bana söylendiyse, 300 kelimelik içerikle başarılı olamam. Çünkü seo konusu başlı başına bir çok konuyu barındırır ve o kadar az kelime ile bunların yarısını bile açıklayamam. O yüzden Semrush analizinde bana içeriğin en az kaç kelimeden oluşması gerektiğini söylemiştir. O yüzden içeriğimi oluştururken mutlaka ama mutlaka semrush’ın bana söylediği kadar içerik oluşturmam gerekiyor.

3.7 – İlk 10’da Yer Alan Sitelerin Meta Açıklamasına Göz Atın

Analizin hemen aşağısında ilgili anahtar kelimeyi aradığınızda karşınıza gelen 10 sitenin meta açıklamaları yer almakta. Meta açıklamalar kısmında ise anahtar kelimeler semrush tarafıdan üzeri çizili bir şekilde vurgulanmış. Bu sayede ilk 10 site arasında yer alan sitelere göz attığınızda kaç tane anahtar kelime kullanmış, meta açıklaması en az kaç kelimeden oluşmuş, başlık nasıl seçilmiş gibi parametrelere göz atabilirsiniz.

Yine içeriğin olmazsa olmaz konuları ise analiz raporunun en alt kısmında bir tablo halinde verilmiş. Temel gereksinimler başlığı altında verilen bilgilerde

3.8 – Meta Verileri Gerektiği Şekilde Kullanın

Sayfa başlığı, meta açıklamalar, H1 etiketi ve içeriğin metninde anahtar kelimeler kullanma ve dikkat etmeniz gereken önemli konuları vurgulamışlardır.

Temel gereksinimler başlığında bana vurgulanan konuları dahada açacak olursam, sayfa başlığında mutlaka anahtar kelime yada anahtar kelimeler olmalıdır. Anahtar kelimeyi birden fazla kullanmamam söylenmektedir. Başlığın en fazla 55 Karakter olması vurgulanmaktadır. Aslında sayfa başlığını <title> komutu olduğunu söylemek daha sağlıklı olur. WordPress sitelerde sayfa başlığı h1 etiketi ile beraber oluşturulduğu için buna nasıl müdahale edilir bilmiyorum. O yüzden page title ile content title yani h1 başlığı birbiri ile karıştırmamak gerekiyor. Meta açıklama uzunluğunun en fazla 160 karakter olmasını, 160 karakterden fazla olmamasını söylemektedir. H1 başlık anahtar kelime mutlaka 1 kez olmalı, birden fazla kullanılmamalıdır. İçeriğimde mutlaka anahtar kelimemi birkez kullanmamı söylese de tabii ki kullandım.

Şimdi bana veren yönergeler bu şekilde. O zaman içeriğimi oluştururken bu paramterelere uyarak içerik oluşturuyorum. Bana söylediklerini aynen uygulamam gerekiyor. Bu sayede kendime mükemmel bir içerik oluşturabileceğim. Oluşturduğum içerik google tarafından ödüllendirilirse, diyeceğim şey “Semrush mükemmel dostum” olacak.

3.9 – İçeriği SEMrush ile Kontrol Etme

İçeriğimi oluşturuken Semrush aracından faydalandım. Bana sağlamış olduğu talimatları harfiyen uyguladım. İçeriğim sona erdiğinde gerekli düzenlemeleri yaparak içeriği yayınladım. İçeriği yayınladıktan sonra SEMrush aracı ile içeriğimin genel yapısını sağlamış oldukları online test aracı ile kontrol ettiğimde 10 üzerinden 9.7 gibi bir skor elde ettim. Bu puan bana şunu söyleyebilir, “Sen seo çalışması kelimesinde üzerine düşen her şeyi fazlası ile yaptın, artık bundan sonra google’ın seni farketmesini bekleyeceksin.”

4 – On-Page Düzenlemeleri Yapma

İçeriğimi yazdıktan sonra Semrush analizinde dikkat etmem gereken ne varsa, hepsini harfiyen uyguladım. Oluşturduğum içerik artık semantik bir içerik. Yine aynı zamanda oluşturduğum içeriği bizzat kendim yazdığım için özgün bir içerik. Sırada ise kalan on-page seo çalışması konusu. Burada amaç sitenizi kullanıcıların en verimli şekilde deneyim sağlayabilecekleri şekilde bir optimizasyon çalışması yapmak. Bunun için sitenizde alt başlıklar kullanma, meta açıklamaları düzenleme, resim ve medya kullanma, resimlerin alt etiketlerini girme, anahtar kelime hassasiyeti gibi bildiğiniz konuları uygulayarak, içeriğinizi son hale getirmeniz gerekmektedir. Bunu alışkanlık haline getirmek, her geçen gün kendinizi geliştirmenize neden olacak ve içeriklerinizi kaliteli şekilde oluşturmanıza neden olacaktır ?

5 – Seo Çalışması Fayda Sağladı Mı ?

Seo çalışmasına önem verdiğim doğrudur. Daha 3 aylık bir site olmanın yanı sıra, 3 ay içinde önemli yol kat ettiğimi düşünüyorum. Tabii ki de hepsini yapmış olduğum araştırmalar sonucunda öğrendiğim tekniklere borçluyum. Bu teknikleri doğru şekilde uygulayarak yaklaşık 15 ile 30 gün gibi bir süreçte arama sonuçlarında artış gözlemledim. Bu verilere google search console üzerinden erişebilirsiniz. Google verilerimi kontrol ettiğimde 1 hafta önce web sitemin günlük olarak google aramalarında görünme miktarı 300’ler iken , şuan için bu rakam 850 ile 900 arasında. Demek ki yaptığım çalışmalar bir şekilde fayda sağlıyor ve google aramalarından bu sayede trafik elde edebiliyorum.

Yukarıda ki grafik 24 Gün önce ve 24 gün sonra olacak şekilde birleştirilmiştir. 30 Kasımdan 24 Aralık tarihlerine kadar geçen sürede yapılan seo çalışmaları ile birlikte toplam görüntülenme sayısında %200e varan bir artış oldu. Tıklama Oranlarında ise aşağı yukarı 15 katlık bir artış söz konusu.

Bunları uyguladıktan ve içeriğinizi yayınladıktan sonra, içeriklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak, onları mimleyin. Bu sayede hem trafik alma şansınız artacak hem de doğal bir backlink olacaktır. Aynı zamanda sosyal medya reklamlarını ve google adwords reklamlarını kullanarak içeriğinizin tanıtımını yapabilirsiniz. Bu sayede doğal yoldan organik trafik aldığınız gibi sosyal medyadan da trafik alarak, sitenizi canlı tutabilirsiniz.

Ana sayfaya dönmek için tıklayınız

Sitemizden tanıtım yazısı almak için iletisim@sosyalortak.com adresinden bizlere ulaşabilisiniz.

Sorularınız için instagram adresi