window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'G-1YY4CQ8S01'); Sosyalortak | Seo Açısından Çok Güçlü 2 Faktör

Seo Açısından Çok Güçlü 2 Faktör

Google aramalarında ki sonuç listesinde birinci sırada çıkmak ister misiniz ? Bunu söylemek istemiyorum ama bu şuan için oldukça zor bir aşama. Bundan seneler önce bu araştırmaları yapsaydınız Google aramalarında en üst sıralarda olmak için çok fazla çaba harcamanıza gerek kalmayacaktı. Ama şu devirde Google aramalarında üst sıralarda çıkmak zor olsa da imkansız değil. Sizler için hazırladığım premium yazı ile birlikte vereceğim teknikleri uygulayarak Google aramalarında önemli başarılar elde edebilirsiniz. Yazıyı beğenirseniz yorumlarınızı bekliyorum.

Seo konusuna yaklaşık olarak 130 gün önce başladım. sosyalortak.com adlı web sitemi kurup insanlara bir şekilde ulaşmak istedim. Daha fazla insana ulaşmak istiyorsam, google tarafından belirlenmiş kuralları uygulamam gerekiyordu. Kuralları uygulayabilmek için ise arama motoru optimizasyonu konusunu öğrenip onu iyi anlamak gerekiyor.

Web sitemi açarken düşündüğüm şey “web sitemi açacağım, ve insanlar bu siteye gelecekler ve bu sayede trafik almaya başlayacağım.” Bu ne kadar zor olabilir ki ? Bu düşünceler ile birlikte web sitemi kurdum. Bir kaç makale oluşturdum ve bunları siteme yükledim. Başlarda işler beklediğim gibi gitmedi. Bu kadar emek veriyorsunuz ve bir tane bile ziyaretçi gelmeyince hevesiniz kırılıyor. Öncelikli olarak sorunun nerede olduğunu tespit çalışmalarına başladım. Sorun tabi ki seo konusuydu. İşin neresinden tutarsanız tutun, sonucu bir şekilde seo denen arama motoru optimizasyonu konusuna çıkmaktaydı. Yani bütün sorunların ortak noktası doğru bir seo çalışması yapmaktı.

Benim için 3 farklı seçenek söz konusuydu. İlk seçeneğim Ayhan Karaman gibi, bu işin ustalarının ustası olmuş bir isimden profesyonel ders almaktı. Fakat sitem için içerik oluştururken aynı zamanda tam zamanlı bir iştede çalışıyorum. Bu yüzden iş yerinden izin alıp, bir kaç gün bu eğitimlere katılmam mümkün değildi. Kusura bakma Ayhan hocam, sizlerden eğitim fırsatını bu nedenden dolayı seçeneklerimden şuan için çıkardım.

2. seçeneğim ise, r10 gibi forumlarda serbest olarak çalışan ki biz bunlara internet jargonunda freelancer diye isimlendiriyoruz, bu kişiler ile iletişime geçip, az çok bir miktar parayı gözden çıkarmak gerekiyordu. Bu forumlarda kimlerin iyi niyetli, kimlerin kötü niyetli olduğunu bilemediğimden ötürü, serbest zamanlı birisi ile çalışmaya çok sıcak bakmadım. Bu yüzden seo konusuna ayıracağım bütçeden de kar etmiş oldum.

3. seçeneğim ise yerli ve yabancı kaynaklardan, forumlardan, videolardan “seo nasıl yapılır ?” “doğru arama motoru optimizasyon teknikleri nasıl olmalıdır ?” gibi sorulara yanıt arayıp, arama motoru optimizasyonu hakkında daha fazla bilgiye sahip olup, bunu anlık olarak kendi sitemde uygulamaktı. Bu sayede para ile satın alamayacağım bilgileri öğrenip, bu bilgilerin hangilerinin doğru, hangilerinin yanlış olduğunu, web sitem üzerinden anlık olarak takip edip, somut veriler elde edebilecektim.

3. Seçeneği uygulamaya başladım. Arama motoru optimizasyonu için internetten deli gibi veri arıyordum. Yerli siteler bu iş için yeterli değil. Hepsi birbirinin kopyası olmuş içerikler ile dolu. Bir örnek vereyim. Bu örneklendirme yerli sitelerden yaptığım araştırma ile alakalı. Yerli sitelerin içerikleri A konusunu + B konusunu + C konusunu içerisinde barındırıyor. Ben A+B+C+D+E+F konularını da içeriklerimde barındırmak istiyorum. Bu yüzden yerli içerikleri tamamen göz ardı edip, Global içeriklere yönelmeye başladım. Dünya çapında kim neler yapıyor, hangi teknikleri uyguluyor, bilmek istiyordum. Bunları öğrenmek için gecemi gündüzüme katıyorum. İnanın web sitemi açtığım 125. gün falan sanıyorum, saçlarımın beyazladığını hissedebiliyorum. Bu yüzden bu seçenek ile birlikte global kaynaklarda öğrendiğim bilgileri sizlere sunmaya çalışacağım.

1. Adım En Önemli Konu İçerik

İçerik konusundan önce, google algoritmasını anlamak gerekiyor. Bunun için google’ın çalışma mantığından biraz bahsedelim. Google sürekli olarak yeni algoritmalar geliştirip, geliştirmiş oldukları algoritmalar sayesinde arama motorunu en verimli şekilde kullanmanıza olanak tanıyordu. Bazı art niyetli kişilerce uygulanan kara şapka seo teknikleri sayesinde algoritmalarının eksikliklerini görmüş oldular. Ortaya çıkan bu suistimali gidermek, aynı zamanda kullanıcılara yeni bir deneyim sunan ve bu deneyim sayesinde daha iyi bir araştırma elde edebilmeleri için Google Sinekkuşu (hummingbird) algoritmasını kullanmaya başladılar. Bu algoritma sayesinde gerçekten kaliteli içerik üreten sitelerin üst sıralarda olması, kullanıcıların aradıkları bilgilere doğru şekilde ulaşabilmesi hedeflenmiş oldu. Sinek kuşu algoritması işini önemseyen web site sahipleri için önemli bir güncelleme. Eğer işinize sahip çıkıp, web siteniz ile alakalı kaliteli içerik üretirseniz, google kuşu sizleri kanatlandıracak ve sizleri üst sıralara doğru taşıyacaktır. Ama google algoritmasının bizleri bir yere getirmesi için öncelikle kaliteli içerik nasıl olmalıdır ? biraz ondan bahsedeyim.

İçerik oluşmak ustalık isteyen bir mesele. Doğru içeriği hazırlamak oldukça zor bir işlem olduğundan ötürü, seo konusundan önce içerğe odaklanmak gerekiyor. Seo konusunda global kaynakları araştırırken, Neil Patel adında seo uzmanı youtube kanalında, doğru içeriğin nasıl olması gerektiğinden bahsedip, doğru içeriğin tanımını yapmıştır. Tanımdan sizlere bahsedeceğim, ama tanımdan önce başka bir konuya geçmemiz gerekiyor. Türkiye’de yayın yapan blog sitelerinin yapmış olduğu yanlışlardan bahsetmem gerekiyor. Bu yanlış konuya değinip, yeni başlayan web sitesi sahiplerine bir uyarı niteliğinde olacak. O yüzden buraya dikkat etmek önemli. Özellikle web sitesi ile alakalı makale araştırması yapan site sahipleri bunu çokça farketmişlerdir. Bir blog sitesine girdiğinizde, gözünüze ilk çarpan ne ? Sizler için söyleyeyim. Bir web sitesine girdiğinizde, en çok göreceğiniz şey, “2000 modasında popüler 5 şey” yada “daha havalı görünmek için yapmanız gereken 5 olay” gibi sıkıcı blog içerikleri. Bu web site sahiplerinin, birbirlerini takip ve taklit etmelerinden ötürü yapmış oldukları zincirleme bir reaksiyon. Bu reaksiyonu yanlış yorumladık. Birileri sırf birilerini taklit etti diye, blogger olmak için ilk adımlarını atan kişiler, o site yaptıysa seo açısından doğru bir işlemdir, bende yapmalıyım yanılgısına düştüler. Daha doğrusu bende düştüm ne diyeyim. Bu tarz içerikler, kullanıcı deneyimi açısından kötü olduğu gibi web sitemizin analizlerini de düşürmektedir. Bu her konu açısından olumsuzluk yaratmaktadır.

Konuyu Türk blog siteleri ile alakalı kesmiş görünebilirim. Ama konumuz bir bütün olduğundan ötürü, devamını da şimdi getireyim. Biraz daha geride bahsettiğim seo uzmanı Neil Patel vermiş olduğu örnekte aynen benim size söylediğimi söylemektedir. Yapmış olduğu örnek bir online randevu sitesinde seo nasıl olmalıdır ? Sevgili Patel’in vermiş olduğu Online randevu sitesinde yer alması gereken makale ” “Rüya gibi bir randevu yaşamak için 5 yol” yada “kızlardan randevu almak için 5 yol” gibi olursa, bu yazıyı okur ve siteden ayrılırsınız.

Yine Patel’in anlattıklarına göre doğru içerik şöyle olmalıdır. Bir randevu sitesine bir şekilde gidersiniz. Randevu sitesinde neden üye olmanız gerektiğini anlatan bir açıklama ile insanları harekete geçirirsiniz. Daha sonra onlara nasıl resim yüklemeleri, açıklama girmenin öneminden, nasıl doğru şekilde açıklama girilmesi gerektiği, nasıl komik olunur, nasıl video yüklenir gibi makaleler oluşturulması gerektiğini anlatır. Yani içeriği parçalara ayırmak gerekiyor. Bu parçalara ayırmak kısmı biraz sıkıntılı bir durum. İçeriği tek bir makale üzerinde alt başlıklar halinde parçalara ayırma yapabildiğiniz gibi, parçaları ayrı ayrı yazıp da yayınlayabilirsiniz. Bu konu hakkında araştırmasını yapıyorum. Ama sizler bu konu hakkında bilgiye sahipseniz, yorum kısmından bize iletebilirsiniz. Ama ben “google algoritması olsam” mantığı ile bakarsam, bütün içeriğin tek sayfa halinde parça parça halde ama bütünlüğü bozmadan olmasını isterdim. O yüzden parçalama kısmını alt alta şekilde yazmalıyız diye düşünüyorum.

Hani size başta bahsetmiştim ya “Türkiye’de içerikler “A+B+C” konularını içeriyor diye, ve benim hayalimde ki içeriğin A+B+C+D+E+F..” konularını içermesi gerektiği konusu. İşte burada Patel şu şekilde devam ediyor, “ilk randevuda nereye gidilmeli, neresi tercih edilmeli, ilk buluşmada neleri yapmalısınız, nelerden kaçınmalısınız, ikinci buluşmanın nasıl olmalı” gibi konular içeriğinizde mevcutsa, kullanıcı şunu düşünecektir. “Ben bu makaleyi okudum, adamlar her konuyu açıklamış, daha ne sorum olabilir ki ?”

İşte içerik konusu bu şekilde. Sanki burada Neil’in içeriklerini fazlaca alıntılamış gibi dursam da, verebileceğim en iyi örneklendirme diyebilirim. Yani Google algoritmasının gözünde değerli olmanız gerekiyorsa, içeriğinizin kapsamlı olması şart.

Snippet Başlığı ve Meta Açıklamaları

Google’da arama yaptığınızda ilk sırada ne gözünüze çarptı ? Hadi bir daha arama yapın ve dikkatlice bakın ve geri gelin. Gördüğünüz şey bir snippet. Snippet içerisinde ise Başlık, başlığın altında web sitenizin URL adresi, URL adresinin altında ise meta açıklama var. Sizlere başlık ve meta açıklamaları öğretmiyorum. Ama doğru tekniği de öğrenmek gerekiyor.

Snippet Nedir ?

Snippet nedir ? bugün hepimiz snippet kelimesinin anlamını tam olarak yapamasak da açıklamasını yapabiliriz. Aslında kendisini Google aramalarında sürekli görüyoruz ve onunla etkileşime giriyoruz, bu durumun kimimiz farkında, kimimiz farkında değil. Snippet, google arama sonuçlarında bize sunulan bilgileri gösteren kutucuklara verilen isimdir. Google arama motorunda bir kelimeyi aradığımızda karşımıza arama sonuçları gelmektedir. Sıralama 1’den başlayarak sonsuza kadar gidebilmektedir. Snippet, arama sonuçlarında her web sitesinin kendini tanıtabilmesi için, başlık, url, kısa açıklama, yorumlar, derecelendirmeler gibi metaların olduğu, her web sitesine özel olarak ayrılmış alana verilen isimdir.

Meta Açıklama Nedir ?

Meta açıklamadan kısaca bahsedeyim. Meta açıklamalar içeriğinizin bir özetidir. Meta açıklamaları kendiniz düzenleyebileceğiniz gibi, siz düzenleme yapmasanız bile google tarafından otomatik olarak oluşturulabilir. Bu otomatik oluşturma, makalenizde yer alan bir kesiti içerir. Genellikle kesitler kullanıcının aradığı anahtar kelimeye göre otomatik olarak optimize edilirler. Peki meta açıklama girmek abartıldığı kadar önemli mi ?

Yaptığım yabancı kaynak araştırmalarında gördüm ki, meta açıklamalar konusunda eksik yada fazla bilinen bilgiler mevcut. Yerli kaynaklarda en çok bahsedilen, olmazsa olmaz seo faktörü nedir ? “Açıklama çok önemli, google bunu önemsiyor, o zaman meta açıklama girmek zorunlu”. Peki yabancı kaynaklar bu işe ne diyor ? Onlar şöyle diyor “siz metaları google için değil, kullanıcılarınızın ilgisini çekmek için kullanın.” Bu işte Türk seo eğitmenlerinin en çok kullandığı cümleden birisi ve bazen gerçekten haklılar. Yine kaynaklar “meta etiket girerken, arama motorlarını düşünerek, gereksiz yanlış şekilde meta açıklama girmeyin, doğru şekilde meta etiketi girerek, tıklama şansınızı arttırın, güven oluşsun, bu sayede sıralamanız üst sıralara taşınsın.” diyorlar

Mükemmel Meta Açıklama Nasıl Olmalıdır ?

Aslında mükemmel diye bir terim internet dünyasında az rastlanan bir durumdur. Hiçbir zaman mükemmel olmasa da, mükemmele yakın olabiliriz. Mükemmele yakın bir meta açıklama girerek, içeriğinizin daha fazla görüntülenme almasını sağlayabilirsiniz. Bunun için çeşitli yöntemler var. Mesela bir işletmeniz var, internet üzerinden bir çeşit hizmet veriyorsunuz. O zaman meta etikete girmeniz gerekenlerden birisi USP adı verilen açıklamadır. USP (Unique selling proposition) anlamına gelen ingilizce kelimenin baş harflerinden türetilmiştir. “online teklif alın”, “hemen arayın, %30 indirim kazanın” gibi potansiyel müşteriyi harakete geçirici mesajlara verilen isimdir. Yani bizim amacımız açıklamaya anahtar kelime girerek arama motorunu kandırmak değil, tıklama oranımızı yükseltip, daha fazla müşteriye ulaşmaktır. Açıklama kısmı bizim vitrinimiz ve amacımız potansiyel müşterilere ulaşmak. O yüzden bu kısa açıklama bölümüne doğru açıklamaları girmeli, USP metninizi belirleyip, meta açıklama kısmına bunu da eklemelisiniz. Bu sayede markanızı görenler şunu düşünecektir, ” vay be %15 indirim varmış, girip şu siteye bir bakayım.”

Burada dikkat edilecek önemli husus, yazdığınız USP kampanyasının sitede olmasıdır. Meta açıklamada “%15 kampanya var” kelimesini görüp siteye tıklayan birisi, siteye geldiğinde o kampanyayı görmek ister. Eğer göremezse, sitenizden ziyaretçiyi kaybedersiniz. Bu da Google’ın çok sevdiği bir olay değil. Siz kendinizi yukarılara taşınmayı hayal ederken, bir anda alt sıralarda bile bulamayabilirsiniz. O yüzden meta açıklamalar kısmı gerçekten çok önemli.