window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'G-1YY4CQ8S01'); Rektifiye Nedir ? | Doğru Bilgi Sitesi | sosyalortak.com

Rektifiye Nedir ? | Doğru Bilgi Sitesi | sosyalortak.com

21 yaşında önlisans programı kapsamında üniversiteye başlayıp, OTOMOTİV TEKNOLOJİSİ alanından mezun oldum. Öğretim hayatım boyunca otomotiv ile alakalı kendimi geliştirme fırsatı buldum. Genel bir alana odaklanmaktansa, motor konusuna odaklanmanın doğru olacağını düşündüm. Bu yüzden sanayide bir rektifiye atölyesinde staj yapmaya başladım. Staj yaptıktan sonra ise aynı iş yerinde çalışmaya devam ettim ve rektifiye konusundan önemli bilgiler öğrendim. Rektifiye nedir ? sorusuna yanıt arayanlar için sizlere detaylı bir rehber hazırladım.

Neden Varkut Motor Yenilemeyi Seçtim

Okulda stajımı tamamlamam için bana iki tane farklı işletme sunuldu. İlk seçenek Arifiye’de bulunan Toyota Fabrikası, ikinci seçenek Dörtyol sanayi içerisinde bulunan Varkut Motor Yenileme firmasıydı. İkisi de birbirinden iyi seçeneklerdi. Fakat işi bir fabrikada öğrenmek değil, sanayi içerisinde yağ ve takımların içerisinde öğrenmek istiyordum. Bu yüzden Varkut Motor Yenileme firmasında staj yapmak doğru bir seçenek olacaktı. Firmanın içerisine girince gördüm ki Sakarya’nın 1950’li yıllarından günümüze kadar başarısını arttırarak gelmiş özel bir işletmeydi.

Rektifiye Nedir ?

Rektifiye nedir ?

Rektifiye; Motor bloğundaki aşınan parçaların, motor üreticisi tarafından belirlenen standartlara göre yenileme, yenileme imkanı yoksa, yenisi ile değiştirme işlemidir. Motor parçaları iş üretirken bir sıcaklığa, yüksek basınç ve sürtünmeye maruz kalır. Bu sürtünme, yüksek basınç ve sıcaklık bir süre sonra aşınmaya dönüşür. Aşınma sonucu olarak motor istenilen değerlerde ve tam olarak çalışamaz hale gelir. Bu yüzden motorun rektifiye yapılması gerekir. Rektifiye tamamlandığında motor fabrikadan çıktığı değerlerde çalışmasını sürdürür. Rekfiye tam olarak yapılabileceği gibi, kısmi şekillerde de olabilir. Burada tam yada kısmi rektifiye kararını belirleyecek olan kişi motor ustasıdır. Çünkü ne yazık ki biz tam anlamı ile bütün parçaları kontrolden geçirmek istediğimizde fazla fiyat çıkardığımızı ve fiyatı şişirdiğimizi söylerler. Halbu ki rektifiye ustaları bir işin nasıl olması gerektiğini bilirler ve ona göre çalışma yapmak isterler. Fakat otomotiv tamircileri rektifiye fiyatları arttığı için, kazanç payları düştüğünden motorları kısmi şekilde rektifiye çalışması yaptırılar. Usta gördüğü eksikliği, aşınmış parçaları tamircilere anlatır, ve ileride yaşanacak sorunlardan bahseder. Onay verilen andan itibaren, (egzantirik mili, krank mili, kapak, kollar ve subap) yani burada bahsettiğim çok az bir parça aklınıza gelen bütün motor parçaları kontrolden geçirilir ve muayene edilir.

Ne yazık ki insanlarımız, ustaların önerilerini kulak ardı ederler ve maliyeti düşürmek adına, olmayacak işleri yaptırmayı teklif ederler. Rektifiye tabii ki bu kadar kısa şekilde anlatılacak kadar basit değil. Daha detayına inmek istiyorum.

İlk aşama: Motorun Ölçülmesi

Sürücüler tarafından araçlarında bir takım aksaklıklar tespit edilir. Bu aksaklıklar sürüş konforundan anlaşılabileceği gibi, gözle görülerek, kulakla dinlenerek de anlaşılabilir. Sürüş olarak istenilen konfor ve performansı vermeyen motorlar servise götürülür. Böyle bir durumda aracı daha fazla hareket ettirmeden servise götürmek gerekmektedir. Servise götürdüğünüz araç, motor ustası tarafından motoru indirilir. Bu sırada bir rekfefiye ustasını tetkik yapması için çağırır. Gelen rektefiye ustası silindirlerin çapını ölçer, motor üst kapağını mastar ile kontrol eder, krank milini kontrol eder ve aracın motoru genel bir derğlendirmeden geçer. Motor ölçümü dediğimiz şey motor parçalarından aldığımız ölçüleri, fabrikanın belirlemiş olduğu ölçüler ile karşılaştırmaktır. Karşılaştırma sonucunda iki ölçünün çok yakın değerlerde çıkması gerekmektedir. Ölçüm sonucunda elde ettiğimiz değerler eğer ki tolerans değerler içerisindeyse, parçanın yenilenmesini gerektiren durum yoktur. Tölerans değerin üzerinde olmaya başlamışsa, aşınma durumuna göre kısmi revizyon uygulanır. En bilinen ise segman atmadır. Segman silindir içerisinde ki büyümenin belli ölçüleri bir miktar aşması ile yapılması önerilir. Fakat günümüzde bu ciddi derecede suistimal edildiğini gördüm. Rektifiye yapılması gereken araca, segman atan ustaların olduğunu görmek beni iş ahlakı açısından üzüyor.

Motorda Revizyona Karar Verilme Aşaması

Eğer rektifiye ustası yapmış olduğu ölçümlerde standartlara uymayan ölçüler tespit ettiyse, Motorun daha detaylı ölçümlerinin yapılması için motoru rekfiye atölyesine gelmesini ister. Ayak üstü ölçüm ile bir motorun ne derece revize olması gerektiğini anlayamayız. Her usta kendi değerlerine ve fabrikanın belirlediği kıstaslara göre parçaları iyi bir şekilde inceler ve değerlendirme oluştururlar. Bu yüzden motorun atölyeye gelmesi ve ölçülmesi gerekir. Ölçme işleminden önce yapılan bir iş var ki onu atladım. Gelen motor parçalarına ayrılır, ve endüstriyel makinelerde yıkanır. Yağından ve kirinden arınan motor parçalarının gözle ve ölçü aletleri ile yapılan muayenelerinde daha iyi sonuçlar alınır. Daha sonra yıkanan parçalar, herkesin kendi alanına dağıtılır. Blok rektifiye bölümüne, kapak, kapak revizyon bölümüne, piston ve kollar ilgili departmana, krank mili, krank taşlama ustası şeklinde ayrı ayrı departmanlara gönderilir. Gelen parçalar her ustanın kendi kıstaslarına göre ölçülür, değerlendirilir ve ihtiyaç duyulan malzemeler kayıt bölümüne bildirilir.

Her usta ihtiyaç duyduğu malzemeyi bildirdikten sonra, rektifiye firması tarafından ihtiyaç duyulan parçaların toplamı motor ustasına yada motorun sahibine bildirilir. Motorun sahibi, rektifiye atölyesi tarafından belirlenen parçaları aldıktan sonra rektifiye işlemine başlanır.

Rektifiye Neden Gereklidir ?

Motorları ne kadar iyi kullanırsanız kullanın, bakımlarını ne kadar iyi yaparsanız yapın, zamana bağlı olarak aşınırlar. Aşınma her durumda olur. Bu aşınmanın süresi, sürücüye bağlıdır. Arabayı ne kadar kötü kullanırsanız, aşınma süresi o kadar hızlanır. Ve aracın motoru çalışması gereken değerlerde çalışmaz. Bunun sonucunda aracın performansında düşüşler yaşanır. Hatta duruma göre aracın motoru çalışamaz duruma gelir. Aracı tekrar çalışır hale getirmek yada performansını ilk gün ki hale getirmek için yapılması gereken 2 seçenek vardır. İlk seçenek yeni bir motor almak olur ki bu çok maliyetli bir işlemdir. İkinci seçenek ise aracın motorunu rektifiye ile eski haline getirmektir. Aracı çok kötü bir performans ile kullanıyorsanız, motorun ömrünü tükettiğimiz her seferinde yeni bir motor almak ekonomik açıdan ciddi bir sorun çıkarır. Fakat motoru her defasında yenilemek, yeni bir motor almaya kıyasla daha ekonomik olmaktadır. Bu yüzden yeni bir motor almaktansa, aracın motorunu yeni parçalar ile yenilemek, yeni bir motora sahip olmak gibi seçenek olduğu için aslında oldukça önemlidir. Yenileme olarak da motor fabrikadan çıktığı ilk gün ki hale getirilir.

Rektefiye Ne Kadar Tutar ?

Yukarıda rektifiye nedir sorusunu cevapladım. Şimdi ki sorumuz ise rektifiye ne kadar tutar ? Rektifiye işlemi aslında ucuz bir işlemdir. Fakat iş rektifiye ustası ile bitmiyor, işin para tutan kısmı parçalardır. Parçaların pahalı olması dolayısı ile rektifiye işleminin de pahalı olduğu düşünülüyor. Rektifiye 1 birimse parçalar 3 birim maliyet tutuyor. Parayı rektifiyeciler değil, parça üretimi, parça satan firmalar kazanıyor. Rektifiye’nin net bir miktarı yoktur. Motorun silindirleri bir üst çapa işlenebiliyorsa, daha uygun bir fiyat tutarken, gömlek çakma işlemi ve ham gömleği işleme daha fazla maliyet tutmaktadır. Bunun yanında krank, kapak gibi parçalarda da işlemler yapıldığında maliyetler artabilir. Bunun yanında aracın motor parçaları tölerans değerlerin bir tık üstündeyse, segman atıp, kapak yüzeyi taşlatarak daha uygun fiyat çıkabilir. Rektifiye işleminin parası parçaların aşınma durumlarına göre çıkarılır. Sabit bir rektifiye fiyatı olmaz. Bunun yanında daha uygun maliyetli rektifiye atölyeleri olabilir. Bu yüzden rektifiye atölyelerinin yaptıkları işin arkasında durması gerekmektedir. Çalışmış olduğum Varkut Motor Yenileme firması 100.000 km garanti vermektedir.

Sakarya’nın En İyi Rektifiye Atölyesi

Sakarya ilinde bulunan Varkut Motor Yenileme firması sadece Sakarya’nın değil, Tüm Türkiye’nin adını bir şekilde duyduğu motor yenileme firmasıdır. Sadece araba motoru değil, ağır vasıta araçlarında da yenileme işlemlerini yapmaktadırlar. Hatta işi biraz daha ileri boyuta götürecek olursam Bodrum’dan V12 Gemi motoruna bile rektifiye yapılırken stajyer olarak oradaydım. Türkiye’nin bir çok bölgesinden insanların işletmeye gelip, namını çok duyduğunu motorunu yeniletmek istediğine şahit oldum. İşletmenin başında Aykut Kobaş ile Turgut Varlık var. Aykut abimiz, mesleki olarak bu işe yıllarını vermiş, motorun çalışma sesinden hangi motor olduğunu anlayabilen, arızalarını bilen, bu arızaları onarmaya yönelik çalışmalara imza atmış, Türkiye’nin yetiştirdiği sayılı isimlerden biridir. 1951 yılından beri o zamanın teknolojisinden bu zaman ki teknolojiye kadar her türlü çalışmaları başarı ile tamamlamış, yenilikçi, yeniliğe ayak uyduran bir insandır. Bu abimizden, yetiştirdiği ustalardan çok şey öğrendim. O yüzden bir motor yenilemesi yapılacaksa GMY Varkut Motor Yenileme firmasını tercih ederim. Türkiye’nin neresinde olursam olayım, kesinlikle parasal boyutuna bakmadan, getireceğim ilk adrestir.

Rektifiye nedir adlı içeriğimizii beğendiyseniz aşağıdan yorum yapabilirsiniz. Yorumlar kendimizi geliştirmemiz ve sizlerin düşüncelerinizi öğrenmek için harika bir fırsattır.

Berkay K.

sosyalortak.com Yazarı

Kendime ait sosyalortak.com adlı blog sitesinde okuyucularımın en yüksek derecede memnun olacağı içerikler üretiyorum.
İnstagram üzerinden bana ulaşabilirsiniz.
İnstagram adresim berkay_trabzon61

Diğer içeriklerimize aşağıda ki bağlantılardan göz atabilir yada buraya tıklayarak ana sayfaya dönebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir