window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'G-1YY4CQ8S01'); Porselen Makyajı Nedir ? Evde Porselen Makyajı Nasıl Yapılır ? | Sosyalortak

Porselen Makyajı Nedir ? Evde Porselen Makyajı Nasıl Yapılır ?

Kadın takipçiler için özel yazılar yazmaya da özen gösteriyorum. Yapmış olduğum araştırmalar sonucunda kadınların çokça merak ettiği konular arasında porselen makyajı geliyor. Aylık olarak 10 binden fazla kez porselen makyajı ile alakalı araştırma yapılıyor. Bu yüzden bu kitle için özel olarak porselen makyajından bahsetmek istedim. Bu yazı ile porselen makyajı nasıl yapılır ? Porselen makyajı yaparken hangi malzemelere ihtiyaç duyacaksınız ondan bahsedelim.

Porselen Makyajı Hangi Alanlada Kullanılır ?

İnstagram uygulamasında gezerken görmüşsünüzdür. Bazı kadınlar düşük ışık koşullarında çekildikleri portre modu resimlerde, harika çıkmaktadır. Aynı fotoğrafı siz çekmeye çalıştığınızda sonuç pek beklenilen gibi olmuyor. Bunun nedeni fotoğraf makinesinin kalitesi kadar, makyajın seçimidir. Fotoğraflarda daha dikkat çarpıcı çıkmak için en iyi seçim porselen makyajıdır. Porselen makyajın bir başka faydası ise, bozulma olmadan uzun süre dayanımıdır. Bu yüzden gelinlerin çokça tercih ettiği porselen makyajı hem fotoğraflarda daha fotojenik çıkmasına hemde makyajın bozulmadan daha uzun süre dayanmasına neden olmaktadır. Bu yüzden porselen makyajının popülerliği her geçen gün artmaktadır.

Özel davet, yemek gibi programlarınızda mutlaka uygulamanız gereken makyaj türü olan porselen makyajı, geceyi etkileyici güzellik, pürüssüz bir cilt, mükemmel fotoğraflar, bozulmayan makyaj kalitesi ile kapatmanızı sağlamaktadır.

Evde Porselen Makyaj Uygulaması Nasıl Yapılır ?

Cilt Yüzeyinde ki Tüyleri Temizlemek

Porselen makyajına başlamadan önce cilt yüzeyi mutlaka temizlenmelidir. Eğer cilt tüyleri alınmadan işleme başlanırsa, pudradan dolayı tüylerde kabarma olması gözlenecek, ve kötü bir deneyim elde etmenize neden olacaktır. Bu yüzden cilt tüylerinin alınması, kaşların seyreltilip düzeltilmesi önerilmektedir.

Peeling İle Cildi Makyaja Hazırlamak

Daha sonra cilt yüzeyi ön hazırlık süreci başlamaktadır. Bu aşamalarda profesyonel ürünlerden özellikle peeling kremleri kullanılarak cilt ölü derilerden arındırılmalıdır. Eğer profesyonel ürünlere sahip değilseniz, daha doğal evde bulabileceğiniz malzemelerden peeling kürü hazırlayarak cildinizi ölü derilerden arındırmalısınız. Daha sonra makyaj bazı kullanarak cilt üzerinde yer alan gözenekli dokuları kapatmalısınız. Makyaj bazı makyaja başlamadan önce makyajlı dokunun daha fazla dayanabilmesi için kullanılan ön işlemdir. Bu işlem cilt ve fondöten arasında bariyer görevi görmektedir. Porselen makyajda amacımız pürüzsüz bir doku elde etmek olduğundan ötürü kesinlikle makyaj bazı kullanmanız önerilmektedir.

Fondöten İle Cildi Renklendirme

Makyaj bazını uyguladıktan sonra diğer aşama fondöten aşamasıdır. Bu aşamada cildinizin tonuna uygun fondöten uygulaması yapmanız gerekiyor. Fondöten seçiminde ise sıvı formlu fondöten seçimi yapmak en iyi sonucu almanızı sağlamakta. İstediğiniz etkiyi eski tip toz fondöten ile sağlamak pek mümkün değildir. Bunun için kremsi formda ki fondötenlerden kullanmak gerekiyor. Porselen makyajında fondöteni uygulamak için dikkat edilmesi gereken önemli nokta giyeceğiniz kıyafetin gösterdiği detay bölgelerinin de fondöten ile renklendirilmesidir. Eğer gece programı için göğüs dekolteli bir kıyafet tercih edilecekse, boyun göğüs bölgelerine de fondöten sürmek gerekiyor. Fondöteni eski tip kullanım alanlarında ki gibi el yardımı ile değil, daha homojenize bir şekilde dağıtım sağlamak için fırça kullanmak gerekmektedir.

“Bu aşamaya kadar olan kısım cilt kusurlarını gizlemek içindi. Porselen makyajı ile amaç zaten cilt kusurlarını kapatmaktı. Bundan sonra yapılacak aşamalar daha basit işlemlerdir.”

Göz Altı Morluklarını Kapatıcı İle Yok Etmek

Şu devirde en çok yaşanılan problem uzun saatler çalışmak ve uykusuzluktur. Bu yüzden özellikle göz altında yorgunluk belirtileri, uykusuzluğa bağlı olarak oluşan morarma gibi etkiler olabilir. Burada kullanmanız gereken aydınlatıcı yapıda kapatıcılardır. Göz altına uygulanacak kapatıcılar ile hem aydınlık bir görüntü elde edilecek hemde morartı gibi kusurları da gizlemiş olacaksınız.

Transparan Pudra İle Fondöteni Bariyerlemek

Fondöten uygulamasından sonra ki aşama fondöteni bariyer etkisi altına almak. Bunun için transparan pudra kullanmak gerekiyor. Transparan pudra fondötenin üstüne baskı uygulayarak sabit kalmasını, terden, sudan etkilenmemesini sağlayacaktır.

“Önemli olan bir diğer konu, pudranın kulaklar dahil yüz ve boyun bölgesinin tamamına uygulanmasıdır.

Odak Noktası İçin Gözler Yada Dudaklar Arasında Seçim Yapın

Bundan sonra ki aşama ise iki seçenekli bir sorudan yalnız birisiniz seçmeniz gereken bir olaydır. Bu işleme porselen makyajında odak noktası seçimi adı verilir. Porselen makajında iki tane odak noktası vardır. Bunlardan birisi dudaklar, ikincisi ise gözlerdir. İkisini seçme gibi bir seçenek ne yazık ki mümkün değildir. İki Odak noktasının seçimini yapmanız makyajın kötü bir görünüme sahip olmasını sağlayacaktır. Bu aşamada dudakları dolgun olanlar dudak odağını, gözleri çekici ve güzel olanlar, göz odağını seçmesi gerekmektedir.

“Mat ruju taşıyabilecek onu makyajınız ile ön plana çıkarabilecek bir dudağa sahipseniz odak noktası olarak dudak seçimi yapılmalıdır. Ben harika bir dudaklara sahip olduğunuzdan yola çıkarak odak noktamı dudak olarak belirledim.”

Takma Kirpik Kullanarak Gözleri Mükemmelleştirin

Yukarıda verdiğim bilgi aklınızda kalsın. Hemen yukarı bölüme, gözlere geçelim. Göz makyajına başlamadan önce harika kirpik dokusunu yakalamak için takma kirpik kullanmak gereklidir. Takma kirpikler yapısı itibari ile hacimli olduğu için gözünüzü olması gerekenden daha iyi gösterecek ve sizi daha iyi hissettirecektir. Kirpikleri taktıktan sonra siyah bir rimel kullanarak kirpiklerinize canlılık katın.

Rimel ile canlandırma işleminden sonra ise göz farını uygulamak gerekli.

“Göz farı seçimi, ruj seçimi ile ters orantıda olmalıdır. Makyaj uzmanlarına göre dudaklarda koyu renk kullanıldıysa, göz makyajında daha açık tonlar, göz makyajınızda koyu tonlar kullandıysanız, dudak bölgesinde daha açık tonları kullanmak gerektiğini ifade etmektedirler.”

Göz Farı ile Gözlerin Renklendirilmesi

Kirpiklerin takılma ve canlandırma işlemi bittikten sonra göz üzerini far paletinden tercih ettiğiniz bir renkte renklendirin. Dedik ya porselen makyajda bir odak noktası koyu ise diğer nokta daha açık tonda olmalı diye. Biz dudaklardan devam ettiğimiz için, göz tonlarında daha hafif, açık tonlu renkler tercih edeceğiz. Far ile renklendirme yaptıktan sonra kullanım sürenizi arttırmak adına far bazı kullanabilirsiniz. Hatırlarsanız bazlar makyaj dokusunda bariyer görevi görerek dış etkilerden etkilenmiyordu. Bu sayede dayanımı daha fazla sürüyordu. Bu yüzden göz makyajının bozulmaması için far bazı kullanabilirsiniz.

Porselen Makyajı ve Ruj Seçimi

Gelelim makyajın son adımına. Biz göz dokusunda daha açık tonlar tercih ettiğimiz için dudak bölgesinde daha koyu renklerden yana seçim yapacağız. Seçeceğiniz rengin far rengi ile aynı tonlarda olmamasına özen gösterin. Aynı tonlarda seçim çok amatörce bir seçim olacak ve odak noktalarınızın kapanmasına neden olacaktır. Bu yüzden ruj seçimini bu renklere daha zıt bir renkte seçmeniz gerekiyor. Benim için en iyi seçenek iddialı bir renk seçimi yapılmasıdır. Benim en çok hoşuma giden renk mat bordo renkleridir. Bunlar oldukça iddialı renkler olduğu için, gece boyunca elbiseniz içinde mükemmel bir görünüm elde etmenize olanak sağlayacaktır. Ruj seçimini yaptıktan sonra ki aşama makyajın daha uzun süre dayanımı açısından en son bariyeri uygulamak. Makyaj sabitleyici sprey. Bu spreyi kullanarak makyajın dış etkilerden tamamen etkilenmesinin önüne geçmiş olacaksınız.

Yazımızı beğendiyseniz buraya tıklayarak ana sayfada bulunan diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir