window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'G-1YY4CQ8S01'); Para İle Deprem Çantası Almak Doğru Mu ? | Sosyalortak

Para İle Deprem Çantası Almak Doğru Mu ?

Silivri’de yaşanan 5.8 büyüklüğünde ki deprem İstanbul, Kocaeli ve Sakarya’yı ciddi anlamda korkuttu. Deprem olacağını biliyoruz ama topun ağzında olduğumuzdan ha bugün, ha yarın diye kaderimizi beklerken, 5.8 büyüklüğünde ki deprem bizim için bir uyarı oldu. Bu şiddetli bir depremdi. Depremin şiddetini yıkılan minarelerden, kolonları patlayan, çatlayan binalardan anladık. 

Uzmanların ortak düşüncesi 5,8 şiddetli bir deprem olduğu için, beklenen büyük Marmara depremi için süreyi geriye çekerek, depremin zamanını daha yakın bir zamana geldiğiydi.

Çadır ve Deprem Çantası Satışları Patladı

Beklenen bir felaket var ve bunu hepimiz biliyoruz. 20 sene önce hiçbir bir şey yapmadığımız gibi, 20 sene sonra da yapmadık. 5,8 şiddetinde ki deprem bizim aklımızı başımıza getirdi. İnternet üzerinden yapılan satışlarda, deprem çadırları ve deprem çantalarında talep patlaması yaşandı. İnsanlar olası bir felaket anında kullanabilecekleri ihtiyaç malzemelerini önceden hazırlamanın doğru olacağına inandı. Peki internet üzerinden deprem çantası almak doğru bir davranış mıdır ?

Kısmen Doğru !

İnternet üzerinden deprem çantası almak kısmen doğru bir davranıştır. Ama tamamen doğru bir davranış olduğunu söyleyemem. İnternete deprem çantası nasıl olmalıdır ? diye yazdığınızda karşınıza hep aynı şeyler çıkmaktadır. Sargı bezi, su, yedek pil, el feneri, konserve yiyecek gibi. Bunu 20 sene önce konuşuyor olsaydık, bu çanta bizim için yeterli olacaktı. Ama günümüz şartları değişti. 20 sene içerisinde o kadar çok değişiklik oldu ki, deprem çantasını günümüze uyarlamak gerekiyor. O yüzden kendi ihtiyaçlarınızı kendiniz belirlenmeli ve onu çantanıza koymalısınız. 

Günümüzde Deprem Çantası Nasıl Olmalıdır ?

Günümüzde deprem çantası ihtiyaçlarımıza uygun olmalıdır. Evet klasik şeyler olmalıdır. Pil, radyo, el feneri olmalıdır. 20 yıl önce cep telefonu bu kadar fazla kullanılmıyordu. Ama 2019 yolunda herkeste en az 1 adet cep telefonu var. İletişim için bir seçenek mutlaka olmalıdır. Yani ihtiyaçlarımızı doğru belirlemeliyiz. 

Cep Telefonu İçin Yedek Batarya

Farklı seçenekler ise, kullanmış olduğunuz cep telefonu için yedek batarya mutlaka olmalıdır. Piyasa fiyatı 30 liradan başlayıp, 100 liraya kadar çıkmaktadır.

Güneş Enerjisi Powerbank/Şarj Aleti

Güneş enerjisi ile telefon şarj etmeye yarayan şarj aleti olmalıdır. Powerbank mutlaka olmalıdır. Bugün radyoların USB kablo ile şarj edilebildiği, el fenerlerinin USB kablo ile şarj edilebildiği bir çağdayız. Yani basit bir powerbank sahibi olmak size enerji konusundan ciddi yardımcı olacaktır. Powerbank şarjını Güneş enerjisi ile doldurabilecek seçenekte olmalıdır. Bu tarz ürünler daha çok Alibaba , Ebay gibi uluslararası ortamdan satış yapan şirketlerde bulunur. Araştırmak için. Google’a solar charging yada solar powerbank yazıp sonuçlara ulaşabilirsiniz. Ortalama olarak fiyatlar 8-15 dolar civarlarındadır.

El Telsizi 

Yine ihtiyacınız olan başka bir seçenek el telsizi olacaktır. Olası bir iletişim kesilmesi yaşandığında, bulunduğunuz ortamdan uzaklaşmanız gerekirse, telsizin birisini eşinize, çocuğunuza vererek her daim iletişimden kalabilirsiniz. Menzilleri değişkenlik gösterse de minimum 8-10 km menzil kapasiteli telsiz seçimi temiz bir iletişim sağlayacaktır. Telsizleri 5 günde bir şarja takmalı, dolunca tekrar çantaya koymalısınız. Genel olarak herkesin kolaylıkla satın alabileceği, herhangi bir izin gerektirmeyen el telsizleri, internet ortamından, teknoloji mağazalarından yada av bayilerinden 150 tl ile 300 tl gibi fiyatlar arasında değişkenlik göstermektedir.

İşaret Fişeği / Meşale

Eğer acil bir durumdaysanız ve yaralıysanız yada yaralı bir yakınınız var ise zamanla yarışıyorsunuz demektir. Yani olası bir zaman kaybı hayati önem arz ettiğinden ötürü, ilk yardım görevlilerine kendinizi göstermeniz gerekebilir. Kendinizi farkettirebilmek için düdük yeterli gelmeyebilir. İşaret fişeği yada meşale kullanmak sizi farkettircektir. Meşale yandığı andan itibaren bir dakika boyunca kuvvetli şekilde ışık çıkarmaktadır. Buda acil durum yada sesinizi duyuramadığınız anda fayda sağlayacaktır. Boyut olarak 25 cm ben sopa tarzında araç olan meşale, çantanızda yer kaplamayacaktır. Fiyat olarak tanesi 7.5 TL ile 10 TL arasından değişmektedir. Av bayilerinden satın alabilirsiniz.

Havalı Korna / Air Horn

Günümüzde deprem çantasında olması gereken gereçlerden birinin sesinizi duyurabilecek bir düdük olması yönündedir. Deprem anında yaşanılan sorunlardan ötürü, düdüğü öttürmek için nefesiniz olmayabilir. Havalı korna deodorant şişesine benzeyen, başlık kısmında kamyon yada tren kornası bulunan ve bu kornayı aktif hale getiren basınçlı gaz bulunur. Oldukça güçlü bir ses çıkaran air horn, açık alanda 2 km mesafeden duyulabilir. İnternet üzerinden satılan air horn 15 TL ile 20 TL arasında satılmaktadır. 

Jöle Yakıt

Deprem çantasında battaniye bulunması biraz zor olacaktır. Depremde yaşanacak korkudan ötürü, sinirsel olarak titreme ve üşüme olacağından, ihtiyacınızı olan sıcaklığı sağlayabilmeniz için dışarda kaldığınız vakitte ateş yakmak hayat kurtaracaktır. Bunun için pratik bir yöntem var. 

Jöle kıvamında sıvı yakıtları görmüşsünüzdür. Genellikle mangal yakmada kullandığımız sıvı yakıt, olası bir deprem anında kısa zamanda ateş yakmanızı sağlayacak ve sizi soğuk havadan koruyacaktır. Tahtakale tarzında yerlerde satılan ürünün şişesi 10 TL civarlarındadır.

Konserve, Yiyecekler ve Su

Konserve yiyecekler, yiyecekler ve su, hayati önem arz etmektedir. Olası bir kriz anında kaybettiğiniz enerji ve sıvıyı kazanmanız gerekmektedir. Bunun için marketlerde tanesi 5 TL gibi miktara satılan konserve gıdaları satın alabilirsiniz. 5 tane konserve kısmen yer kaplayacaktır. Yine bunun dışında çikolata, bisküvi gibi yüksek enerji değerlerine sahip besinleri de çantanıza koyun. 2 adet 1.5 litrelik su çantanızda olmalıdır. Bu tarz felaketlerde su bulmak neredeyse imkansızdır. Dehidrasyon yani aşırı derecede sıvı kaybı ölümcül olabilmektedir. Bunun için çantanızda yeteri kadar su olmalıdır. 

Unutmayın bu ihtiyaçlardan en az birini yakın mesafenizde bulundurmak, felaket anında size yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir