paletten köşe koltuk yapmak
Bahçe yonetim  

Palet Köşe Koltuk Yapımı

Pinterest adlı içerik platformunda bir çok paylaşım yapılmakta. Bu paylaşımların en büyük çoğunluğu mimari konular ile ilgili olmakta. Bu içeriklerde basit, değersiz gibi görünen eşyaların aslında ufak dokunuşlar ile harika eserlere dönüştürülebildiğini görüyoruz. Bugün Pinterest adlı içerik sitesinin en çok aranan konusunda, “garden furnitere” aramalarında karşınıza çıkan mükemmel palet köşe koltuk” konusuna bir göz atacağız.

Garden furniter yada hepimizin bildiği adı ile söyleyim bahçe koltuk takımları son zamanlarda popüler oldu. Özellikle düşük maliyetle oluşturulmaları ve estetik olmaları sayesinde merak uyandırmaktadır. Güzel bir bahçeniz olduğunuz hayal edelim. Zemini çim kaplı bir bahçeniz, etrafında saksı çiçekleri, bir kaç tane dekor, bir iki tane heykel. Peki eksiğiniz ne ? Bu bahçenin tadını çıkarak bir palet köşe koltuk takımı.

Türkler olarak bahçenin tadını çıkarttığımızı sanıyoruz. Bir kaç sandalye, ahşap bir masa ile bahçenin tadını çıkartabilir miyiz ?Bence hayır. Tadını koltuksuz da çıkarmak isteyenler elbette var. Mesela bazı insanlar rahatına biraz daha düşkünler. Onlar genellikle bean bag chair denen armut koltuklardan yana. Bu olabililir tabii ki. Konforlu, rahat huzurlu bir ambiyanstır. Ama ben daha çok şuna inanan biriyim, “bahçede köşe koltuk takımı olmalıdır”

Son zamanlarda IKEA gibi şirketlerde bahçe mobilyaları revaçta. Daha çok bambu mobilyalar tercih ediliyor. Fakat IKEA gibi büyük mağazalardan mobilya almak yerine, daha düşük bütçeli mobilya arayışına gidiliyor. Bunun en büyük nedeni ise Pinterest adlı içerik sitesi. Paletler ile o kadar kaliteli mobilyalar yapmışlar ki, IKEA gibi mağazalardan yüksek ücretlere almaktansa, kendim yaparım kafasında düşünüyorlar.. Hatta bu mobilyalar o kadar kaliteli bir haldeler ki, hem konforlu, oldukça da kaliteli mobilyalar.

Bildiğiniz palet

Palet Köşe Koltuk Nasıl Yapılır ?

İlk görev: Tasarım

Palet köşe koltuk yapımı çok basittir. Bir kaç tane paletin birleştirilmesi ile bir araya gelirler. Burada önemli olan kısım tasarımdır. Çünkü tasarım, sizin nelere ihtiyacınız olduğunu ortaya çıkaracaktır. Nelere ihtiyacınız olduğunu bilirseniz, neler yapmanız gerektiğini bilirsiniz. Palet koltuklar ile alakalı bir çok yöntem var. Kimisi rahatına düşkün olduğu için, minderli palet koltuk takımı yapmış, kimisi minder kullanmamış. Minderli palet köşe koltuk yapımı ekstra bir masraf demektir. Döşemeci uygun ölçüde minderler dikecek, bu minderler koltuk takımınıza ayrı bir hava katacak. Ama bunun da çok maliyeti olacaktır. O yüzden kendi bütçenize göre bir tasarım oluşturmak gerekiyor. Sizlere tasarım konusunda yardımcı olacak görselleri aşağı da ara ara bırakıyorum. Bunlara göz atmayı unutmayın

Tasarımı yaptıktan sonra montajında nasıl yapılacağını kağıt üzerinde çizim ile belirleyin. Hangi parça nereden ve nasıl montajlanacak, bu önemlidir.

paletten köşe koltuk yapmak

İkinci Görev: Palet Al

Yukarıda ki resim, bildiğiniz palet. Her yerde bulabilir misiniz ? Tabii ki bulabilirsiniz. Bu paletler, hemen hemen her sektörde kullanılıyor. Her sektörde ihtiyaç olduğu için ise ikinci el piyasası bile mevcut. Fakat bahçe mobilyası olarak kullanmak için nasıl bir palete ihtiyacınız var ? Palet deyip geçmeyin. Paletlerin de belirli bir kalitesi var. Üzerinde EPAL damgası olan paletler dayanımı daha yüksek paletlerdir. Bu paletler uluslar arası nakliyatta kullanıldığından ötürü, dayanımı yüksek, nemi düşük, kaliteli ağaçtan üretilirler. Dayanımı yüksek olduğu için kırılma, çürüme, böcek yapmaz. Bu yüzden mobilya için bir palet kullanılacak ise bu epal palet olmalıdır.

“Paletler farklı ölçülerde olabilir. Palet satın almak dikat etmeniz gereken, tasarımınız da belirlediğiniz paletin ölçüleri hepsinde aynı olmalı ve aynı kalitede malzemeden yapılmalıdır. Epal palet ile çam paletler arasında olduğu gibi büyük farklar olabilir.”

paletten köşe koltuk yapma resimli

3. Görev: Montaj

Elinizde belirli bir tasarım var. Çiziminiz belli ve bu tasarıma göre ne kadar palet kullanacağınızı biliyorsunuz. Paletlerin satın almasını da yaptınız peki şimdi sırada ne var ? Tabii ki de paletleri birbiri ile birleştirip, ortaya mükemmel bir palet koltuk takımı çıkarmak kaldı. Bunun için benim önerdiğim konu palet tahtalarını temizlemek olacak. Temizleme işlemi niye önemlidir ? Çalıştığımız malzeme ahşap bir malzeme. Oturma aracı olarak kullanacağımız için, hem temiz olmalı, hem de kıymık parçaları olmamalıdır. Bunun için bize lazım olan bir ahşap rendesidir. Ahşap rendesi devasa bir kalem tıraşa benzer. Tahtayı rende ile pürüzlü yüzeylerinde arındırır. Biraz zorlu bir işlemdir. Emek ister, güç ister. Elbette biraz da vakit alır. Ama rendeleme işlemi bittiğinde mükemmel kalitede, pürüzsüz bir ahşap malzemeye sahip olacağız.

Tahtaları rendeledikten sonra artık tasarımınıza göre montaj yapacaksınız. Tasarımdan tasarıma montaj farklı olmaktadır. Tasarım yaparken montajın nasıl olacağını da belirlemeniz gerekmektedir. Montajı sonra yaparız demek doğru değildir. Doğru olan tasarım sırasında montaj aşamalarını da belirlemektir. Tasarımınıza göre montajı oluşturun. Artık bir palet koltuk takımı ortaya çıkacaktır. Bundan sonra ki aşama ise ihtiyaca uygun olarak vernik atmak olacaktır. Vernik malzemeyi dış etkenlerden korur, kaliteli bir görünüme kavuşturur. İhtiyacınıza göre kendiniz sünger alarak minder dikebilir, yada bir koltuk döşeme işi yapan ustadan minder diktirebilirsiniz.

https://www.instagram.com/sosyalortakcom/

İlk siz haberdar olun

İnstagram hesabımızı takip ederek, oluşturduğumuz ilgi çekici içeriklerden ilk siz haberdar olabilirsiniz.

Leave A Comment