sakarya ortak çanak kurulumu
Genel yonetim  

Ortak Çanak Anten Kurulumu Nedir ?

Ortak çanak anten kurulumu, son zamanlarda popüler olmuş bir kavramdır. Özellikle yüksek katlı binaların tercih ettiği bir sistem olan ortak çanak anten sistemi avantajları ve dezavantajları söz konusudur. Kısaca ortak çanak anten, minimum 2 kişi olacak şekilde kullanıma sunulmakla birlikte, ihtiyaca göre artırılmaktadır. Peki Sakarya’da bu hizmeti en iyi nereden alırsınız ? “Ortak çanak anten kurulumu ” adlı içeriğimizde sizlere en ince detayına kadar anlattık

En Az 2 Daire Çanağı Ortak Kullanabilir

Daha ufak apartman daireleri, daire ihtiyacına göre bu işlemi yaptırmaları mümkündür. 8 daireli bir apartmanda minimum 2 daire bu sistemi kurdurabilir. Yayın tek çanak üzerinden 2 daireye dağıtılır. Bunun sonucunda 2 farklı daire ortak çanak üzerinden yayınları kesintisiz şekilde izleyebilirler. 2 daire bu sistemi kurmak istiyorsa belirlenen çanak üzerinden yada sonradan kurulacak çanak üzerinden 2 çıkışlı LNB ile yayınları dairelerine alabilirler. LNB, çanak anten üzerine konumlandırılan ilk sinyalin karşılandığı parçanın ismidir. Bu çoğu evde tek çıkışlı LNB şeklindedir. Bu parçanın ihtiyaca göre değiştirilmesi ile birlikte farklı kişilere dağıtım yapılması mümkündür. İhtiyaçlara göre 2, 4 ve 8 çıkışlı LNB temin edilebilmektedir. Şahsen kendim bu sistemi kullanmakta olup, yan dairede ikamet eden babaannemin sinyali bizim tarafımızdan sağlanmaktadır. Bu zamana kadar olumsuz bir durum ile karşılaşmamakla birlikte oldukça kullanışlı bir sistem olduğunu söyleyebilirim.

Ortak Çanak Anten Nasıl Çalışır ?

8 daireden fazla konutun bulunduğu sitelerde kurulumlar farklı bir şekilde yapılmaktadır. İlk sinyalin karşılanması ile birlikte sinyal merkezi dağıtımın yapılacağı sistem üzerine iletilir. Bu sistem sinyali merkezi konumdan alıp, çıkışların yapıldığı dağıtım kısımlara iletilir. Dağıtım sinyali çıkışlara taşır. Çıkış kısımlarından alınan sinyal ilgili dairelere kablolar vasıtası iletimi sağlanır. Bu sayede ilgili sistem kurulumu ile birlikte çıkış kablosuna sahip olan dairelerin tamamı yayınları kesintisiz izlerler.

Ortak Çanak Anten Kurulumu Olumlu ve Olumsuz Yanları

Ortak çanak anten kurulumu olumlu yanları kadar olumsuz yanları söz konusudur. Ortak çanak anten sisteminin birçok olumlu yanı varken, sadece 1 olumsuz yanı vardır. Aşağıda anlattığım faydalardan da göreceksiniz ki ortak çanak anten her zaman +1 adım önde olmaktadır.

Olumlu Yanları

Ortak çanak anten tek bir merkezden yapıldığı için görüntü kirliliğini ortadan kaldırmaktadır. Çatıda tek bir çanak olduğu için aynı zamanda da yerden tasarruf sağlayıp çatınızda daha fazla hacme sahip olunur. Bunun yanında yaşanacak teknik aksaklıklarda bakım maliyetleri bireysel kişilere oranla oldukça düşüktür. Bu giderler apartman yönetimi tarafından dairelerin bakım bütçelerinden karşılanabileceği gibi, bütün dairelere eş olarak da paylaştırılabilir. Bunun sonucunda bakım maliyeti oldukça cüzi bir miktardır. Yaşanacak teknik sorunlarda ihtiyaç duyulan yedek parça maliyetleri ucuzdur. Bu maliyetler yine site yönetiminin bütçesinden yada dairelere eşit bölünmesi ile karşılanmaktadır.

Olumsuz Yanları

Bu sistemin tek olumsuz yanı vardır. Oluşacak herhangi bir teknik aksalıkta, daireler kısmi yada tamamı olacak şekilde yayınlardan mahrum olabilir. Teknik sorun ortadan kaldırılmadan yayın düzelmez. Yine aynı zamanda oluşacak, olumsuz hava şartları sebebi ile çanakların dönesi de bütün dairelerin sinyal alamamasına neden olur. Bunun sonucunda daireler sorun ortadan kaldırılıncaya kadar yayınları izleyemezler.

Ortak Çanak Anten Kurulumu Ücretleri

Ortak çanak anten kurulumu işlemleri firmalara göre değişmektedir. Değişmesinin en önemli nedeni ise kullanılan malzemelerin kalitesidir. Ortak çanak anten kurulumu ücretleri belli olmamakla birlikte, ortak çanak anten kurulumu ihtiyacınıza en iyi fiyatı vermek için çalışıyoruz. Fiyatlar keşif yapılmadan verilememektedir. Keşif yapmadan fiyat veren kişilere güvenmeyin. Ortak çanak anten kurulumu ücretleri teklif usulü yapılmaktadır. En iyi teklifi alabilmeniz için bizlere 0535 011 35 54 numaramızdan ulaşabilirsiniz yada whatsapp hattımıza yazabilirsiniz.

Leave A Comment