window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'G-1YY4CQ8S01'); Nasıl İçerik Üretilir ? Hızlı İçerik Üretmenin Püf Noktaları

Nasıl İçerik Üretilir ?

Bir web sitesi sahibiyseniz, sizin için en önemli konu içeriktir. Doğru içerik üretmek, daha fazla ziyaretçi demektir. Daha fazla ziyaretçi ise doğru orantılı olarak daha fazla gelir, daha fazla marka bilinirliği diye artacaktır. Peki nasıl içerik üretilir ? İçerikleri üretirken nelere dikkat etmelisiniz ? Sizler için biraz tecrübelerimden bahsedeyim.

Web Siteniz İçin İçerik Üretmek

İçerik üretmek konusu oldukça çeşitlidir. İçeriği sosyal medya, youtube, web sitesi diye gruplandırabiliriz. Ben bugün sizlere bir web sitesi için içerik üretmenin püf noktalarından bahsedeceğim. Web siteleri için doğru içerik üretmek zamanla öğrenilen bir konudur. İlk içeriklerime bakıyorum da, gerçekten çok kötü olduklarını görüyorum. Ama zamanla kendimi geliştirdikçe, içeriklerimin de kaliteli olduğunu gördüm. Bu öğrenmiş olduğum yöntemleri sizler için paylaşmak istiyorum.

Web Siteniz İçin Nasıl İçerik Üretilir ?

Öncelikle yaptığım şey süreci ikiye bölmek. Birinci süreç içerik için konu bulmaktır. Konu bulmak diye geçmeyin, içerik üretmenin en zorlu bölümüdür. Eğer konu bulduysanız yazmak nispeten daha kolaydır. O yüzden bir yazı için 3 saat uğraşıyorsam, konu bulmak için 5 saat uğraşıyorumdur.

Konu Bulmak

Konu bulmak çeşitli şekillerde olabilir. Konunuzu bulmak için Google, Google Anahtar Kelime Planlayıcı, Google Trends Ubersuggest, KeywordToolİo gibi yardımcı araçları kullanmanız mümkündür. Ben ruh halime göre bu araçların hepsini kullanıyorum. Ama bunlardan en memnun kalmadığım araç Google Anahtar Kelime Planlayıcı uygulamasıdır. Pek bir faydasını göremiyorum açıkçası. En çok kullandığım ise sanıyorum Google Trendler uygulamasıdır. Fakat ondan da pek verim aldığım söylenemez. Dediğim gibi bu süreç benim için 5 saat falan sürdüğü için faydalı bulduğum iki araç Ubersuggest ve Google aramalarıdır.

Anahtar Kelime Analizi

Konuyu araştırırken daha genel anahtar kelimeler daha fazla rekabet olduğu için rekabet edebileceğimiz bir anahtar kelime üzerine yoğunlaşmak gerekiyor. Bu süreç ilk başlarda varsayım ile olsa da daha sonra web sitenizin potansiyelini tanıdıkça hangi kelimede rekabet edebileceğinizi anlıyorsunuz. Bu yüzden seçtiğiniz anahtar kelimeyi Google Aramalarda aratarak ilk sayfada yer alan 10 web sitesini inceleyerek, kendileri ile rekabet edebilecek misiniz bakmanız gerekiyor.

Anahtar Kelimenizi İçeriğe Dönüştürmek

Anahtar Kelime analizimizi tamamladıktan sonra “içeriğin yazımı” kısmına geliyoruz. Ben bu kısmı yine alt dallara ayırıyorum ki, bütün işi bir anda yapmayım. Bu ciddi anlamda süreci yavaşlattığı için parçala devam taktiği gerçekten zamandan tasarruf etmemi sağlıyor. Bir anda içeriği yazıp, aynı anda arama motoruna optimize etmek, içeriği kullanıcı deneyimi yüksek hale getirmek 3 işi bir anda yapmanızı sağlıyor.

1. yapmanız gereken içeriği taslak olarak yazmaya başlamaktır. 2. yapmanız gereken oluşturduğunuz içeriği kullanıcı deneyimini yükseltmektir. 3. yapmanız gereken şey ise SEO çalışmasıdır.

Yazıyı yazarken, görsel tasarıma çok fazla takılmamak gerekiyor. Bu süreçte takılmadan, hızlı bir şekilde atlatmak zamandan ciddi tasarruf etmenizi sağlayacak. Yine içeriğin uzunluğu önemlidir. Uzun içerikler kullanıcıların sitenizde daha fazla vakit geçirmesi anlamına gelir. Biliyorum, kullanıcıların istediği tek şey bilgi edinmek. Fakat Google’da eğer bir anahtar kelimede üst sıralarda yer almak istiyorsan, içeriğin yeterli uzunlukta olmalı diyor. Bunun için içeriği oluştururken kararında bırakmak gerekiyor. 200 kelimelik bir içerik üretmek sizin diğer web siteleri ile rekabetinizi zorlaştıracaktır. Fakat kararında ortalama 500 kelime ile 1500 kelime arasında içerik üretmek doğru bir seçim yapmanız demektir. Burada taslak olarak yazıyor olsanız da, içeriğin çok fazla detayına girmeden, kararında detayında olmak gerekiyor. Detay içerik kullanıcının kafasını karıştırır.

İçeriğin yazımını bitirdik. Bundan sonra uygulayacağımız iki farklı süreç söz konusudur. Bunlardan birincisi içeriği kullanıcı deneyimi yüksek hale getirmek, ikincisi ise arama motoru optimizasyonudur. Aslında kullanıcı deneyimi içerik oluşturma dediğimiz de hep aklımıza SEO gelse de bu doğru değildir. Birisi arama motorlarında üst sıraları hedeflerken, diğeri ise kullanıcının maksimum memnuniyet almasıdır. O yüzden ikisini karıştırmamak gerekiyor. Ama SEO, kullanıcı deneyimi yüksek içeriği de kapsıyor. Yani birbirleri ile doğrudan alakalı olmasalar da dolaylı yoldan birbirlerini etkiliyorlar.

İçeriğin Kullanıcı Deneyimi Nasıl Yükseltilir ?

Kullanıcı deneyimi, kullanıcının her konuda web sitenizden memnun olmasını düşünerek yaptığınız çalışmalardır. Oluşturduğunuz içerikte ki verdiğiniz bilgilerden tutunda, içeriğinizde yer alan alt başlıklara, alıntılara kadar uzar gider. Bu yüzden bu süreçte ilk yaptığım şey paragrafları ve başlıkları belirlemektir. İçeriğin bir bütün olarak kullanıcıyı yormak yerine, alt başlıklara bölerek, kullanıcının gözlerinin yorulmamasını, aradığı şeyi bulmasını sağlıyorum.

Yine kullanıcıların okurken, hangi kısmın önemli olduğunu anlaması için ise BOLD ile kalınlaştırarak, o konu hakkında önemli yerleri de görmesini sağlıyorum.

Önemli bir taktik vereceksem paragrafın altından İTALİK font ile çarpıcı bir yazı yazıyorum.

Kullanıcının içerikten sıkılmaması için ise paragraf aralarına infografik, konu ile alakalı resim gibi görsel çalışmalar ekliyorum.

Yine son zamanlarda, dikkat çeken bir çalışma ise, wordpress içeriklerin arasına youtube videosu gömmektir. Youtube linkini eklediğinizde, içeriğinize ayrı bir hava katmaktadır.

Yine bir başka yaptığım çalışma ise, içeriğin içerisine içindekiler tablosu eklemektir. Son zamanlarda bloggerlar tarafından çokça kullanılmaktadır.

İçeriğinizi Seo Uyumlu Hale Getirmek

İçeriğinizi seo uyumlu hale getirmek için çeşitli wordpress eklentilerini kullanabilirsiniz. Ben içeriklerimi oluştururken Yoast Seo Premium kullanmaktayım. Bu eklentiyi kurduktan sonra içeriğinizin nasıl olması gerektiğini görsel anlamda gösteriyor. Eğer gerçekten seo kriterlerini tamamlarsanız sizi yeşil ışıkla uyarıyor. Bu sayede içeriğinizin seo çalışmasının tam olduğunu söylüyor. Genel olarak bu kriterler, eş anlamlı kelime kullanılması, alt başlıklarda anahtar kelime kullanılması, içeriğin uzunluğudur. Bunları tamamladıktan sonra yapmanız gereken son şey ise oluşturduğunuz içeriği önizlemektir. Eğer herhangi bir sorun görmüyorsanız, içeriğinizi tamamlamışınızdır.

İçeriği beğendiyseniz, yorum yap kısmından görüşlerinizi iletebilir, diğer içeriklerimize göz atabilir, yada buraya tıklayarak ana sayfaya dönebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir