window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'G-1YY4CQ8S01'); Motoru Rektefiye Yapılmış Araç Alınır Mı ? | Sosyalortak

Motoru Rektefiye Yapılmış Araç Alınır Mı ?

Google aramalarında bu aramanın olduğunu gördüğüm için, araç alacak kişilere fayda sağlamak amacı ile bu içeriği oluşturma gereğinde bulundum. Özellikle motoru rektefiye olmuş araçları almak isteyenlerin merak ettiği soru olan motoru rektefiye yapılmış araç alınır mı sorusunu cevaplamak istiyorum.

Motoru rektefiye olan araç alınır mı ? Tabii ki de alınır. Fakat burada dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Sizin aradığınız arabaya kriterleriniz biraz daha sert olabilir. Burada bilmeniz gereken aracın neden rektifiye yapılmaya ihtiyaç duyduğudur. Her araç rektifiye olabilir. Çünkü motor dediğimiz bölüm, yüksek basınç, yüksek sıcaklık, ve sürtünme kuvvetine maruz kalarak çalışan bir makinedir. Zamana bağlı olarak aracın motorunda aşınmalar illa ki olacaktır. Bu aşınmalar doğal yolla olabileceği gibi, kullanıcı odaklı şekilde de meydana gelebilir.

Bugün 10 araçtan 7 aracın kullanımı kötü olduğundan rektefiye yapılmaya ihtiyaç duyuyor. Aracı yüksek devir ile kullanmak, sürekli hararet yaptırmak gibi nedenler aracın motor ömrünü kısaltıyor. Yine aracın soğutma sisteminde, devir daim sisteminde yaşanan arızalar da aracın motorunun ömrünü yitirmesine neden oluyor. Bu yüzden genellikle motor yemiş araçlar, kötü kullanıma sahip araçlardır. Bu tarz araçların sadece motorunun değil, diğer parçaları da zarar görmüş olabilir. Yani araç kötü kullanıldığı için diğer parçalarda da problem çıkabilir.

Motor Revizyonu Yapılmış Araba Alırken Dikkat Edilecek Hususlar

Ben rektifiye işinde çalışırken çokça gördüğüm şey, araç sahipleri tarafından araçların motoru rektifiye yapıldı diye kısmi revizyonlar yaptırmaktaydılar. Bizler rektifiye ustaları olarak araçların motorlarını ölçeriz. Araçta aşınma tölerans gösterilir bir değerdeyse biz bunu rektifiye yapmak yerine sorunu yeni segman atarak çözebiliyoruz. Çünkü rektifiye yapmak aracın silindirlerini üst çapa büyütmektir. Bu işlemi yapmak rektifiye hakkınızı kullanmaktadır. Bazı motorlarda 1, bazı motorlarda 2 rektifiye hakkı olabilir. Buraya parantez açıyorum ( rektifiye hakkınız bittiğinde gömlek çakarak standart ölçülere geri döndüğünden rektifiye hakkınızı tekrar kazanıyorsunuz, güzel bir kısır döngü içerisindedir.) Rektifiye yapmanız demek, silindiri bir üst çapa büyütmek, büyütülmüş silindire piston almak demektir. Bunlar hep masraf olduğundan, silindir içerisinde ki tölerans değer kabul edilebilir bir rakamsa bunu daha uygun olarak segman atarak çözebiliyoruz. Fakat bazı ustalar araçların motorlarını rektifiye yaptırmak yerine, rektifiye isteyen, ciddi şekilde aşınmış motorlara segman attırıp, aracı kısa süreli yürür duruma getirip, o şekilde satıyorlar. Yani rektifiye’nin yapılması değil, aracın rektifiyesinin nasıl yapıldığı önemlidir.

Rektifiye Yapan Firmanın Büyüklüğü Önemlidir

Aracın rektifiyesinin kimde yaptırıldığı önemlidir. GMY Varkut Motor Yenileme Sakarya gibi büyük motor yenileme firmaları gelen motorların durumunu, yaptıkları işleri, işin tutarı, değişen parçaları kayıt ederler. Eğer alacağınız arabayı satan adam motorun rektifiye yapıldığını söylüyorsa, kim tarafından yaptırıldığını öğrenin. Daha sonra ilgili rektifiye atölyesine kendiniz yada satıcı ile gidip yapılan işleri öğrenebilirsiniz. Yani burada sadece segman atılıp, rektifiye yaptırıldı da diyebilir. Onu bilmenizin tek yolu, aracın motorunu komple indirip bakmaktır ki bu 1500 – 2000 TL gibi bir masraf demektir ve sizi dolandıracak adam da motorunun açılıp bakılmasını istemez.

Yine rektifiye yapmak dediğimiz şey aracın motorunu fabrikadan çıktığı anda ki performansa getirmek oluyor. Yani rektifiye yapılmış araç demek kötü bir durum değildir.

Kapak Örnek

Blok Kapağı

Aracın blok kapağında ki atıklık ne kadardır ? (atıklık kapak yüzeyinin aşınma değeri)

Motorun kapağı yüzeyi taşlandı mı ? Taşlandıysa ne kadar talaş kaldırıldığını sormak gerek.

Taşlanma ile ne alakası var diyebilirsiniz. Onu da şöyle açıklamak istiyorum. Motor kapağının taşlanmak için maksimum değeri vardır. O değerden sonra aracın kapağı daha fazla taşlanamaz. Bu yüzden yeni kapak almak gerekmektedir. Şimdi aracın kapağını bir kaç kere taşlayabilirsiniz. %3 %5 gibi değerlerde (0.03 mm – 0.05 mm) 3 4 kere taşlama yapmak farklı bir şey. %80 aşınmış kapağı 0.85 – 0.90 – 1 mm taşlamak çok farklı bir şeydir. 0.85 mm taşlamak kapağın ömrünün yarısını kullanmak demektir.

Blok kapağında kaynak ile tamir var mı ? Eski araçların kapaklarında (mercedes, tofaş ve renault 9 gibi araçlar) bu araçların kapaklarında kaynak olabiliyor. Bu araç kapakları biraz kullanım, biraz yaşlılık ve biraz da kronik olduğu için benim için bu tarz kapaklarda kaynak ile düzeltme kabul edilebilir. Fakat daha yeni, yaşı genç arabalarda kaynaklı kapak olmasını istemem. Kaynak kötü değil, iyi bir yerde yaptırıldıysa ve kapak güzel bir şekilde taşlandı ise sorun olmaz ama yeni arabada böyle bir durum olmasını istemem açıkçası. O yüzden kapak yüzeyinde yapılan işlemleri de öğrenebilirsiniz.

Aracın Blok Durumu Önemlidir

Aracın blok durumu nasıldı ? Aracın blok kısmında kaynak var mı ? Aracın motorunda tamir var mı ? Blok kırmış araç yani buna kol çıkarma diyorlar, kol çıkarma yapmış olabilir mi ?

Aracın bloğu kaporta içinde olan, muhavaza kapakları ile daha aşağılarını göremediğiniz bir parça. Araçta kol çıkarma olduysa ve kaynak ile onarıldıysa, bu kaynaklı yüzeyi yani onarılan kısmı göz ile görmek pek mümkün olmaz. Ciddi kol çıkarmış araçlara şahit oldum. Blok geldiğinde paramparça haldeydi. Fakat kaynak ile birlikte bu motor toplandı, rektifiye oldu ve kullanılabilir duruma geldi. Bizler rektifiye yaparken kullanıcının yeni motor almasının daha pahalı olduğunu, işi daha ucuza kapatmak istediğini bildiğimiz için rektifiye yapıyoruz. Bu adam aracı satarken bunu söylemek zorunda. Onunla ilgili bir sorumluluğumuz yok açıkçası. Ama ben şahsi olarak kol çıkarıp parçalanmış, kaynakla toplanmış bir bloğun bana ileride ne gibi sorunlar çıkaracağını bilmiyorum. Bilmediğim için ise eğer bana bu yarın öbür gün sorun çıkarırsa, yine aynı şekilde yüksek paralara onarımını yaptırabilirim ya da sandık motor alabilirim. Bu bana ekstra yüklü bir masraf olur.

Konuyu toparlayacak olursam, Motoru Rektefiye Yapılmış Araç Alınır mı ? alınır tabii ki. Önemli olan aracın rektifiyesi değil, motor yenilemenin neden ve nasıl yapıldığıdır. Eğer kullanıma bağlı tölerans gösterilecek değerlerden dolayı aşınma olduysa ve rektifiye olduysa, evet güzel bir iştir. Fakat araç ciddi derece yıpratılmış, kol çıkarmış, onarılmış, bundan dolayı rektifiye yapılmış ise, bu aracı alıp yada almamak size kalmıştır.

Aşağıda ki bağlantılardan ilginizi çekenlere göz atabilirsiniz, yada buraya tıklayarak ana sayfaya dönebilirsiniz.

İnstagramdan ulaşmak için berkay_trabzon61

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir