window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'G-1YY4CQ8S01'); Metin Okunamayacak Kadar Küçük Çözümü | Sosyalortak

Metin Okunamayacak Kadar Küçük Çözümü

WordPress bir siteniz varsa ve Google Search Console aracını aktif bir şekilde kullanıyorsanız, bu hatayı zaman zaman görebilirsiniz. Amatör olarak Web sitesi işleri ile uğraşıyorsanız, bu sorundan kurtulmanızın yolunu anlatacağım. Bu sorunu çözer mi bilmiyorum ama Search Console Mobil Kullanılabilirlik hatalarından olan “metin okunamayacak kadar küçük” hatasını search console üzerinden yok edebileceksiniz. Kısacası by-pass ile sorunu bir süreliğine ortadan kaldıracaksınız. Bir müddet sonra aynı hata ile karşılaşmanız durumunda tekrardan aynı adımları uygulayarak kurtulabilirsiniz. İşte aşağıda “metin okunamayacak kadar küçük”, “tıklanabilir öğeler birbirine çok yakın”, “siteniz mobil uyumlu değil” hatasının çözümü

Kod ve Eklenti Olmadan “Metin Okunamayacak Kadar Küçük” Hatasının Çözümü

Google Search Console aracına girdiğimizde URL denetimi adımından web sitemizi denetlediğimizde karşımıza URL google’da mecvut ancak sorunlar bulundu şeklinde sarı ünlem ile hata alabiliyorsunuz. Genellikle bu hata mobil kullanılabilirlik nedeni ile olmaktadır. Bu hatanın nedeni nedir bilmiyorum. Fakat Google’ın söylediği gibi mobil de hata olmadığına eminim. Sitem mobil tarayıcıda kusursuz şekilde çalışıyor. Konuyu biraz araştırmak için mobil kullanılabilirlik kısmından kaç tane sayfanın etkilendiğine baktım. Yaklaşık olarak 60 kadar sayfamda sorun vardı. Bunları tek tek düzenlemeye çalışmak aylar alır. Bir numune sayfa üzerinde kontrol ettiğimde Google’ın söylediğinin aksine yazılarda herhangi bir okunmayacak durum yoktu. Özellikle fontlar normal boyuttan çok büyük halde olduğu halde böyle bir hata vermesine şaşırdım.

Aklınıza gelecek, sizlerin de denediği her şeyi denedim. Ben bir php yada css uzmanı değilim. Birilerinin şunu ekle, olmadı şunu yap açıklamaları ile uğraşacak da vaktim yoktu. Bildiğim tek şey ise “sayfanız mobil uyumlu değil”, “metin okunamayacak kadar küçük”, “tıklanabilir öğeler birbirine çok yakın” şeklinde uyarılar almamdı. İşte günlerce uykusuz kalmamın sebebini sizlere anlatıyorum.

Tema Değişikliği İle Sorunu By-Pass Edeceksiniz

Burada sorunu çözmenin tek noktası var. O yüzden herhangi bir programlama bilmeden, kod ve eklenti olmadan işi bitireceksiniz. Bunun için web sitenizin ziyaretçinin en düşük olduğu zamanı belirlemeniz lazım. Bu verilere Google Analtics Tool ile erişebilirsiniz. Genellikle bu zaman saat gece 01:00 ile 08:00 arasıdır. İyi de bununla ne alakası var demeyin. Bu bir operasyon. Operasyonu en başarılı şekilde yönetebilmeniz için doğru zamanda başlamanız gerekir. Operasyon birkaç saatliğine temanızı değiştirip, daha sonra tekrar eski temanıza dönmektir. Yeni temaya geçtikten sonra Google Search Console Üzerinden “Mobil Kullanabilirlik” kısmına gireceğiz.

Mobil kullanılabilirlik kısmında 2 tane kısım olacak. Birincisi “Metin Okunamayacak Kadar Küçük” kısmıdır. Bu kısma tıklayarak sağ üst kısımda bulunan düzeltme bitti mi ? o zaman doğrulama talebinde bulunun gibi bir kısım var. Bu kısma tıklayarak Google’ın ilgili sayfaları düzelttiğimiz için kontrol etmesini söylüyoruz. Düzenleme talebi başarılı bir şekilde oluşturulursa, ikinci kısma geçeceğiz. Yok hata verip size bir url adresi veriyor ve önce onu düzelt diyorsa, wordpress panelimizden ilgili sayfayı bulup siliyoruz ve 404 yada 301 yönlendirme ile o sayfayı yönlendiriyoruz. Silme işlemi bittikten sonra tekrar mobil kullanılabilirlik kısmından metin okunamayacak kadar küçük kısmına tıklayıp, düzeltmeyi doğrula seçeneğine basıp, aracı çalıştırıyoruz. Bir daha uyarı vereceğini zannetmiyorum. O yüzden bundan sonra ki aşama başarılı olup 2. kısma geçeceğiz.

Tıklanabilir Öğeler Birbirine Çok Yakın Hatası Çözümü

2. Kısım ise 2. hatadır. 2. hata mobil kullanılabilir kısmında bulunan “tıklanabilir öğeler birbirine çok yakın kısmıdır.” Bu kısıma tıklayarak yukarıda anlattığım doğrulama işlemlerini tekrardan başlatacağız. Hata verirse, verdiği hatanın bulunduğu sayfayı, görseli, içeriği silip, 404 yada 301 ile yönlendirme yapacağız. Yönlendirmesini yaptıktan sonra tekrar mobil kullanılabilirlik kısmından, tıklanbilir öğeler hatasına tıklayarak doğrulama talebinde bulunacağız. Doğrulama talebi oluşturduktan sonra gece hiçbir şekilde tema değişikliği yapmayın. Çünkü Google botları sayfaları kontrol edecektir. Sabah saat 08:00 civarında Google search console aracına giriş yapın. Url adresini denetle kısmına web sitenizin url adresini mülk kısmında olduğu gibi doğru bir şekilde yazın. Denetleme bir kaç dakika sonra bittiğinde Her şey yeşil ve sorunsuz gözüküyorsa işlem tamamdır. Eski temanıza geri dönüş yaparak çalışmalarınızı sürdürebilirsiniz. Eğer sarı uyarı devam ediyorsa, akşam üstüne kadar bekleyin. Genellikle sorun çözülecektir. Akşam ilerleyen saatlerde tekrardan url denetimi yaparak sorun olup olmadığına göz atın. Sorun yoksa eski temanıza geri dönüş yapabilirsiniz.

Adım Adım Mobil Kullanılabilirlik Hatalarının Çözümü

Burada dikkat etmeniz gereken şey url denetlemesi yaptığınızda karşınıza yeşil uyarı ile sorun yok diyorsa buna inanmayın. Bizim kontrol etmemiz gereken yer mobil kullanılabilirlik kısmıdır. Bu kısma girerek ilgili sayfalarının düzeltme durumunu görebiliriz. Benim yaklaşık olarak 60 sayfamda sorun vardı. Şuan 40 tane sayfamda sorun gözüküyor. 18 Tane sayfa başarılı olmuş, 2 tane başarısız işlem var, 40 tane sayfada sorun var. Bunun nedeni şu, google botları doğrulama yaparken, temayı değiştirmem. Tema değişmeden önce 18 sayfa doğrulaması sağlanırken, diğer sayfalar doğrulanmadan tema değiştirmem. Benim temamı sabah değiştirmem gerekiyordu. Çünkü ziyaretçiler sayfama geldiğinde saçma sapan, ingilizce karakterler olan bir web sitesini görmemesi gerekiyor. O yüzden açmak zorundaydım. O zaman ne yapmak gerekiyor. Yine temayı değiştirip, mobil kullanılabilrlik kısmına girerek doğrulama talebi göndermek.

Hedefim yaklaşık olarak 8 saat içerisinde bi 20 sayfanın daha taranmasını sağlamak. Son sayfa da başarılı bir şekilde taranana kadar bu işlemi gece saat 00:00’dan sabah 08:00’a kadar her gün tekrarlamak. Bu sayede sorunu çözebileceğim. En azından sorun çözülemese bile Google Search Console aracı üzerinde yer alan sinir bozucu uyarıdan kurtulacaksınız. Size anlatmış olduğum şeyler kafa karıştırıcı gibi gelebilir. Ama size aşağıda bir kontrol listesi bırakarak adım adım yapmanız için bir yönerge bırakıyorum. Bu sayede sıralamaya uyarak web sitenizde ki mobil kullanılabilirlik hatalarından kurtulabileceksiniz. Aşağıda ki adımları uygulamadan önce sitenizin yedeğini alın. Bu aşamalar benim web sitemde başarılı oldu. Çözümün faydası yada zararı tamamen size kalmıştır. Ben sadece bir şekilde by-pass işlemi sağladım. Bunları göz önünde bulundurun.

Metin Okunamayacak Kadar Küçük Çözümü Aşamaları

 1. Google Search Console aracına giriş yapın
 2. Url denetimi kısmına web sitenizin mülke yer alan adresinizi girin ve denetlemeyi başlatın.
 3. Düzeltilmesi gereken sorunlar var şeklinde sarı uyarı ile hatayı alıyor musunuz ? O halde aşağıda ki adımlara devam edin.
 4. WordPress sitenizin admin paneline giriş yapın.
 5. Admin panelinden görünüm>temalar kısmına giriş sağlayın.
 6. WordPress kütüphanesinden herhangi bir temayı indirin ve etkinleştirin.
 7. Tema kurulumunu yaptıktan sonra Search Consol aracına geri dönün.
 8. Search console üzerinde sol tarafta yer alan Mobil Kullanılabilirlik kısmına tıklayın.
 9. Mobil kullanılabilirlik ekranında en aşağıda ayrıntılar kısmında hatalar yer alacaktır. Metin okunamayacak kadar küçük kısmına tıklayın.
 10. Burada Metin okunamayacak kadar küçük hatası alan sayfalar yer almaktadır. 1 sayfada olabilir, 100 sayfada.
 11. Bu metin okunamayacak kadar küçük uyarısı veren sayfaların hemen sağ üst köşesinde düzeltme bitti mi ? doğrulamayı başlat şeklinde bir buton var, o butona tıklayın.
 12. Butona tıkladıktan sonra bir kaç dakika bekleyin. Eğer hata veriyorsa, vermiş olduğu sayfayı wordpress panelinizden silin.
 13. Silme işleminden sonra 9. adımdan itibaren anlattıklarımı tekrardan uygulamaya başlayın. Doğrulama başarılı bir şekilde başlaması gerekir.

Tıklanabilir Öğeler Birbirine Çok Yakın Çözümü Aşamaları

 1. Metin hatasının doğrulamasını başlattıktan sonra bir diğer hata olan tıklanabilir öğeler birbirine çok yakın hatasını çözmek için adımları uygulamaya devam edin.
 2. Tekrar Search console üzerinde sol tarafta yer alan Mobil Kullanılabilirlik kısmına tıklayın.
 3. Mobil kullanılabilirlik ekranında en aşağıda ayrıntılar kısmında hatalar yer alacaktır. Tıklanabilir öğeler birbirine çok yakın kısmına tıklayın.
 4. Burada Tıklanabilir öğeler birbirine çok yakın hatalarının yer aldığı sayfalar bulunmaktadır. 1 sayfada olabilir, 100 sayfada.
 5. Tıklanabilir öğeler birbirine çok yakın uyarısı veren sayfaların hemen sağ üst köşesinde düzeltme bitti mi ? doğrulamayı başlat şeklinde bir buton var, o butona tıklayın.
 6. Butona tıkladıktan sonra bir kaç dakika bekleyin. Eğer hata veriyorsa, vermiş olduğu sayfayı wordpress panelinizden silin.
 7. Silme işleminden sonra 2. adımdan itibaren anlattıklarımı tekrardan uygulamaya başlayın. Doğrulama başarılı bir şekilde başlaması gerekir.
 8. Doğrulama işlemi bir kaç saat ile birkaç gün sürebilir. Gece 00:00’da başlayarak sabah 08:00’a kadar tema değiştirmeyin.
 9. Sabah 08:00 civarında Search Console ekranına giriş sağlayın
 10. URL denetimi kısmına tıklayın ve web sitenizin adresini mülke yazan şekilde ilgili alana girin.
 11. Doğrulama kısmen başarılı olduysa yeşil uyarı ile URL google mevcut yazıyor ve herhangi bir hata yoksa temanızı eski temanıza geri döndürün.
 12. Search Console’a tekrardan giriş sağlayın.
 13. Mobil kullanılabilirlik kısmına giriş yapın
 14. İlk önce metin okunamayacak kadar küçük kısmına tıklayın
 15. Doğrulama işlemi tam anlamı ile bitmişse etkilenen sayfa sayısı 0 olmalıdır. Üst kısımda ayrıntılar kısmından kontrol edin.
 16. Doğrulama işlemi bir kaç gün süreceği için belki haftalar alabilir. Süreci takip edin. Hata olan sayfalar varsa, onlar hakkında çözüm üretin. Şuan için onlar hakkında bir çözümüm yok. Çözümü bulduktan sonra alt kısımdan düzenlemesini sağlayacağım

Sorunun çözümünü sağladıysanız yorumlarını iletirseniz memnun olurum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir