window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'G-1YY4CQ8S01'); LSI Tekniği Nasıl Yapılır ? | Sosyalortak

LSI Tekniği Nasıl Yapılır ?

Yine güzel bir makale ile karşınızdayım. Web sitesi sahiplerinin seo ile alakalı araştırma yaptığında karşılarına gelen seçeneklerden birisi ise gizli anlamsal indekslemedir. Latent Semantic Indexing kelimesinin baş harflerinden oluşturulan “LSİ” kelimesi en çok bilinen ismidir. Gizli anlamsal indexleme konusu web sitesi ile alakalı olan herkes için önemli bir konudur. Bu konuyu doğru anlamak ise sizi başarıya ulaştıracak etkendir. Bu yüzden LSİ tekniği konusu ile alakalı içerik oluşturdum. Bu sayede hem gizli anlamsal indekslemeyi öğreneceksiniz, hem de web sitenizi kısa sürede istediğiniz seviyelerde olmasını, içeriğinizin kaliteli olmasını aynı zamanda da sitenize gelen trafiğin artmasını sağlayacaksınız. Bu tekniği uygulamak ise oluşturduğunuz içeriklerin arama motoru optimizasyonuna uygun içerik olmasını sağlayacaktır.

LSI Tekniği Nedir ?

LSI kelime anlamı ile “Gizli Anlamsal İndeksleme” demektir. Gizli anlamsal indeksleme konusunu anlayabileceğiniz şekilde açıyorum. Bütün web siteleri şu örneği vermiş, “Google’a baklava yazarsanız Gaziantep çıkar, bu kelimeler LSI tekniğinden dolayı birbirleri ile bağlantılıdır.” şeklindedir. Bu olgu %10 kadar doğruluk belirtir.

Aslında şöyle düşünmek daha iyi olur. Hepimizin evinde bir dönem Temel Britannica ansiklopediler olmuştur. Bu ansiklopedi 19 kitap ve bir dizinden oluşmaktadır. Size bir kelime yada kelime öbeği versem ve desem “genleşme, azalmasına da büzülme denir” kelimeleri ve cümle yapısı bu 20 kitap içerisinde bir yerlerde geçiyor ve o kelime hangi kitapta hangi sayfada hangi başlığa aittir ? Ne yapmanız lazım ? Bütün kitapları tek tek okuyacaksınız. Ve kelimeyi bulduğunuzda “evet işte buldum, 7 numaralı FOT-HAL dizinini içeren kitabın 126. sayfasında en alt sağ köşede bulunan genleşme konusunda 2 satır 7 kelimeden başlayan cümledir.” diyeceksiniz. Bunu yapmanız mümkün mü bilmiyorum ama yapmaya kalkarsanız bu işlem aylarca belki de yıllarca sürebilir. İşte Google’da bu mantık ile çalışmaktadır.

LSI Tekniğinin Önemi Nedir ?

Yani önce Google’ın ne olduğunuz bilmelisiniz. Peki Google Nedir ? Bir arama motoru mu ? Arama motoru demek doğru bir kelimedir ama tam anlamı ile doğru değildir. Google aslında büyük bir ansiklopedidir. Yazılarınızı eğer doğru yere gönderirseniz, google bunu farkeder ve o bilgiyi arayan kullanıcıya 7. kitap 126. sayfada ki bilgiyi gösterir. Bu bilgiyi sunmak zordur. İşte bu bilgiyi sunabilmek için google’a o bilginin 7. kitapta ki 126. sayfada ki içerik olduğunu anlatmanız lazım. Google bunun farkına varabilmesi için, gizli anlamsal indekslemeden yararlanıyor. Burada ki amaç google’ın işini kolaylaştırırken aynı zamanda organik trafiği arttırmaktır. Peki Google’ın çalışma mantığını anladığımıza göre sırada ne var ? Sırada Gizli anlamsal indeksleme konusunu detaylı bir şekilde anlatacağım. Fakat önce aşağıda uymamız gereken bir kural var. Bu kurala bir göz atmanız gerekmektedir.

“Makalelerinizi gizli anlamsal indeksleme kuralı yada tekniğine göre yazmak istiyorsanız, bunun planını yapmanız gerekmektedir. İlgili anahtar kelime içerisinde yer alan ilk 10 web sitesini incelemeli, 10 adet içerikte geçen anlamsal olarak ilgili kelimelerin neler olabileceğini belirlemelisiniz. Bunu belirledikten sonra SEMrush gibi yardımcı programlar ile daha farklı anlamlarda olabilecek kelimelerinde listesini çıkarmanız gerekmektedir.”

LSI Tekniğine Uygun SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır ?

Bu teknik en çok blog sitelerine blog yazısı yazan kişiler tarafından uygulanan bir tekniktir. Blog yazısı yazarken bu tekniği uygulayarak sitelerinde ki içerikleri seo uyumlu hale getirmektedir. Özellikle R10 gibi webmaster forumlarında “seo uyumlu makale” başlığı adı altında satılan içerikler aslında bu tekniğe göre oluşturulmuş içeriklerdir. Bir makalenin seo uyumlu makale olabilmesi için bu tekniklerin uygulanması gerekmektedir. Bu teknikleri uygulamak ise aslında arama motoru optimizasyonu yapmanızı sağlar. Makale yazarlığı yapıyorsanız bu teknikleri bilmek, oluşturduğunuz içeriklerin kalitesi kadar parasını da arttıracaktır. Özellikle makale satın alırken, anlamsal olarak alakalı kelime seçme işlemi sunan kişiler, web sitesine de dolaylı olarak fayda sağlamaktadır. Bu sayede oluşturduğu site içeriğini üst sıralar gibi yüksekte olmasını isteyen kişilerin site içeriği LSI tekniğine göre yapılandırılması gerekmektedir.

Anahtar Kelime Araştırması

Şimdi Gizli Anlamsal İndeksleme tekniğine göre bir makale oluşturacağım. Bu yüzden Google Adwords > Planlama > anahtar kelime planlayıcı seçeneğinden anahtar kelime analiz aracını çalıştırıyorum. Yazacağım konu ile alakalı bir araştırma yapıyorum. Bizim konumuz gizli anlamsal indeksleme olduğu için gizli anlamsal indeksleme kelimesini araştırıyorum. Bu kelime arama hacmi olarak 0-10 arasında gözüküyor. O yüzden bu kelime ile bir içerik oluşturmak sitem için bana yarar sağlamayacaktır. Daha farklı düşüneyim. Bu içerik kime hitap edecek ? Google’da LSI tekniği yada LSI tekniği nedir ? başlıklarını arama yapan kullanıcılara hitap edecektir. O yüzden benim içeriğimi sunarken kullanacağım başlık LSI tekniği Nedir ? olmalıdır.

Semantik Kelimeleri Belirleme

Başlığımı ve anahtar kelimemi belirledim. Başlığım LSI tekniği nedir ? olacak. Anahtar kelimem ise LSI tekniği olacak. Bu yüzden içeriğimde semantik kelimeleri kullanmak için önce semantik kelimeleri analiz edip belirlemem gerekiyor. Bunları belirleyebilmek için ise Google’dan faydalanıyorum. Google’a “LSI tekniği” başlığını aratıp, çıkan sonuçlardan ilk 10 web sitesinin hepsini yeni sekmede açıyorum. Sırayla başlayarak 10 siteye ait içerikleri ve kelimelerini gözden geçiriyorum. Anlamsal olarak benzeyen kelimeleri bulduğumda, herhangi bir word yada excel dosyasına bunu not ediyorum.

Semantik Kelimeleri Not Etmek

Bu işlem biraz zor gelebilir. Ortalama bir makalenin 1000 kelime olduğunu farz edersek, bu işlem için 10.000 kelimeyi gözden geçirmemiz gerekecektir. Bu çok zor bir işlem değil. Ortalama olarak 30 dakika gibi bir sürede bütün makalelere göz atabilirsiniz. Gözünüzde çok büyütecek bir durum olmasın. 30 dakika sonra elimizde yaklaşık olarak 30 ile 100 tane kelime olacaktır. Bu kelimeler içeriğimizde ki gizli anlamsal indeksleme konusunda uygun olmaya aday kelimelerdir. Yani belirlediğimiz kelimeler içeriğimizin kalitesini arttıracak potansiyele sahiptir. Ama bu kelimeler tam anlamı ile doğru kelimeler mi ?

Burada dikkat edilecek nokta ilgili kelimenin anlamsal olarak başka anlama gelse bile çağrışım olarak LSI kelimesini anımsatıyor mu ? Evet anlam olarak farklı olsa bile bu kelimeyi duyduğunuzda aklınıza LSI kelimesi geliyor mu ? Cevabınız evet ise bu sizin içeriğinizi zenginleştirecek bir semantik kelimedir. Böylelikle semantik anahtar kelime seçimi işlemini tamamlamış olacaksınız.

Doğru Semantik Kelimeleri Belirleme

Google’da Lsi tekniği kelimesinde yer alan ilk 10 web sitesinin içeriklerinde yer alan metinlerde geçen kelime yada kelime öbeklerini bir excel dosyasına not ettim. Toplamda 35 farklı kelime yada kelime öbeği buldum. Bu kelime yada kelime öbeklerini kontrol ettiğimde anlamsal olarak LSI tekniğinin kıyısından köşesinden bir şekilde geçen kelimeler olduğunu anlayabiliyorum. Ama burada benim istediğim bu kelimelerden hangisinin anlamı LSI tekniği kelimesine nokta atışı yapabiliyor ? Bunu belirlemem gerekiyor. Bunun için hazırladığım excel dosyasında yer alan 35 kelimeyi tekrar gözden geçiriyorum ve anlamsal olarak çok uzak bir durumsa, bu kelimeyi listeden çıkarıyorum.

Evet ilk başta 35 tane kelime belirlemiş olsam da kelimeleri eleyince bana asıl lazım olan kelimeler ortaya çıktı. Bu kelimeleri içeriğime entegre edeceğim. Bu entegre işlemi yapılırken, cümle anlamlarını bozmamasına dikkat edeceğim. Aksi takdirde başarılı bir içerik oluşturmak yerine, içeriği spam durumuna getirebilirim. O yüzden semantik kelimelere nihai karar verirken, doğru bir şekilde seçim yapmak gerekiyor. Burada çeşitli araçları da kullanabilirsiniz, google üzerinden arama yapabilirsiniz yada tamamen akıl yürüterek bu kelimeleri belirleyebilirsiniz. Yani bu işlemle doğru kelimeyi yani “alakalı kelime seçme” işlemini yapmış olacağız.

Semantik Kelimeleri İçeriğimize Yerleştirme

İçeriğinizi oluşturduktan sonra alakalı kelime seçimi yaptığınız listede yer alan kelimeleri içeriğinizde ki doğru yerlerine cümle anlamını bozmayacak şekilde yerleştiriyoruz. Bu sayede kelime yerleştirilmesi sağlandığında içeriğimiz yada makalemiz artık semantik seo tekniği kurallarına uygun bir içerik olacaktır. Bu içerik bizlere daha fazla organik trafik sağlayacak, içeriğin kalitesini yükseltecektir. Bunun dışında en önemli etkeni ise arama motorlarında üst sıralarda yer almaktır. Bir diğer önemli etkisi ise arama motorlarında daha kolay bulunması ve daha kolay indekslenmesini sağlar. İçeriklerinizin arama motorunda üst sıralarda yer almasını istiyorsanız, bunun için bir çaba sarf etmeniz gerekiyor. Bir içeriği 30 dakikada yazıyorsanız, semantik uyumlu bir içeriği belki 2 saat yazacaksınız. Bu gereken çabayı bir şekilde gösterip içeriğinizi ve web sitesinizin değerini yükseltebilirsiniz.

Ana sayfaya dönmek için tıklayınız

Bana instagram yolu ile ulaşmak için tıklayınız