küçük bahçe peyzaj tasarımı
Bahçe yonetim  

Küçük Bahçe Peyzaj Örnekleri Rehberi İle Mükemmel Bahçeler

Günümüzde inşaat sektörü bir hayli gelişti. Birbiri ardına yükselen binalar ile birlikte bahçeler gittikçe azalmaya başladı. Hayatlar standartları yükseldikçe bahçeli evlere olan hayaller artmaya başladı. Bir bahçesi olan evinin tasarımını kendisi yapmak isteyenlere rehberimizi sizlere hazırladık. Bu içerikle beraber hayalinizde ki bahçeye sahip olabilir, anın tadını çıkartabilirsiniz. İşte küçük bahçe peyzaj örnekleri

İlk Aşama Bahçenizin Tasarımını Yapmak

Peyzaj firmaları tarafından yapılan ilk şey bilgisayar üzerinde bahçenin tasarımını yapmaktır. Bu bilgisayar programının kullanımı çok basittir. Tasarım programı içerisinde yer alan ve kütüphane olarak adlandırılan kısımda bahçe ve peyzaj sektöründe kullanılan ağaçtan, çiçeğe kadar bir çok seçenek bulunmaktadır. Bu materyalleri sürükleyip bırakarak bahçe tasarımını yapabilirsiniz. İnternet üzerinde bir çok tasarım programı bulunmaktadır.

Küçük Bahçenizin Gereken İstediği Şey Toprak

Bahçe tasarımı yapılırken dikkat edilmesi gereken ilk şey bahçenizin zemininin düzeltilmesidir. Bahçenize çim serimi yapmadan önce zeminin düz olmasından emin olmak gerekir. Bunun için çeşitli yöntemler söz konusudur. En çok yapılan yöntem bahçeye toprak döktürmekir. Bu toprağı çeşitli şekillerde yayarak, zemini düzlemeniz gerekmektedir.

Toprak gereksinimini çeşitli inşaat yada harfiyat firmalarından tedarik edebilirsiniz. Bahçenize kaç m3 toprak gideceğini kabaca hesaplamanız mümkündür. Kabaca m3 hesabından sizler için bahsedeyim. Bahçenizin a kenarı ile b kenarının yükseklik (h) ile çarpılması ile bulunur.

Burada dikkat edilmesi gereken şey birimlerin metre cinsinden olmasıdır. Yerden 15 cm yükselikte olacak şekilde toprak dökmek gerekiyorsa, bunu metreye çevirdiğimizde 0.15 metre yapmaktadır. 4 metreye 6 metre bir bahçeniz olduğunu ve bu bahçeye 15 cm toprak dökmek istediğinizi farz edelim. O zaman 4x6x0.15 şeklinde formülümüzden 3,6 metreküp toprağa ihtiyaç vardır. Eğer zemin düzgün ise, toprak attırmaya gerek yok.

Bahçenizde Kullanacağınız Ağaçları ve Bitkileri Dikin

Çimi sermeden önce ağacı dikmek en doğru hareket olacaktır. Çünkü toprak yeni serilmiş olacak. Yumuşak olacak, ve ileride ağaç dikmeye kalktığınızda hem aletlerden ötürü, hem de ağaçı dikmek için açacağınız çukurdan ötürü rulo çim zarar görecektir. Bu yüzden bahçenizde olmasını istediğiniz dekoratif yada meyve ağaçlarını dikmek gerekmektedir.

Burada benim önerdiğim bahçenize çok dağınık bir şekilde her tarafa bir şey dikmek doğru olmayacaktır. Bahçenizin büyüklüğüne göre göze hoş gelecek, ufak ağaçlardan bir kaç tane kullanmak olacaktır. Eğer bahçenizin sınırlarında modern çitler kullanmayacaksınız, sınır çevresine belirli aralıklar ile şimşir dikerek bahçenizin sınırlarını kullanabilirsiniz.

Hem çit hem şimşir olması benim çok sevdiğim bir konu değil. Bu çitler modern görünüme sahip olduğu için, şimşirleri çitin önüne dikmek çitin güzelliğini kapatacaktır. Belki şu olabilir. Belirli aralıklar ile yani çok sık olmadan hem çit hem şirşir bir arada kullanılabilir. Ama dediğim gibi sadece uzak aralıklar ile kullnamak doğru tercih olacaktır.

Mükemmel Bahçenin Sırrı “Rulo Çim”

Rulo çim son zamanlarda popüler olmuş bir kavram. Peyzaj firmaları tarafından yetiştirilen çimler rulo şeklinde hasat edilir ve alıcısını beklerler. Çimleri bahçenize sizlerde yayabilirsiniz yada bir peyzaj firması ile anlaşabilirsiniz. İşi bilmiyorsanız, burada önerdiğim nokta tabii ki de bir peyzaj firması ile anlaşmak olacaktır. Firmalarda çeşitli kalitelerde rulo çim mevcuttur. Fiyatlarda buna bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

Rolu çim hakkında fiyat almak istiyorsanız bir çok peyzaj şirlketi ile görüşme yaparak en iyi fiyat teklifini alabilirsiniz. Burada “sakarya rulo çim fiyat” şeklinde arama yaptığımda karşıma bir çok firma geldi. Tabii ki de fiyatlar yazmıyor. O yüzden fiyatlar ile alakalı herhangi bilgim yok.

Bundan 3-4 sene önce sevdiğim bir abim olan Adapazarın’da peyzaj işi yapan Nezih Peyzaj sahibi Fatih abimizin zaman zaman fiyatları duyuyordum. Hatırladığım kadarı ile metrekarasi o zamanlar 17 TL gibi bir miktar olmaktaydı.

Şuan bu rakam olduğunu düşünerek bir hesap yapmak istiyorum. Metrekare hesabı çok basittir. Bahçenizin bir kenarı ile diğer kenarının çarpımı ile bulunur. Bizim örnek verdiğimiz küçük bahçemiz 6×4 uzunluklarındaydı. O zaman 24 metrekare yapar. Metrekaresi 17 TL olduğunu düşünürsek, bu da 24*17= 576 TL tutmaktadır. Bu rakamlar temsili rakamlar olduğu için güncel fiyatlar hakkında bilgim yok.

Bahçeye Renk Katacak Bir Bahçe Yolu

Bahçe yolu yapmak, tasarıma tuz biber olacaktır. Bunun için üretilen granit taşlar olmaktadır. Çimin üzerine koyarak yolu tasarlayabilirsiniz. Bahçe yolu yaparken bir diğer husus ise yolun aydınlatması olacaktır. Genellikle belirli bir mesafe aralık bırakılarak yolun sağ kenarı ve sol kenarında güneş panelli aydıtlatma lambaları kullanabilirsiniz.

Normal lamba döşetmek ekstra bir maliyet çıkaracağı için Yolununuzun uzunluğuna göre 2 yada 4 tane güneş enerjili bahçe aydınlatmalarından kullanabilirsiniz. Bu tamamen opisyonel bir seçenektir. Tasarımı göz önünde bulundurmak gerekiyor. Yani yol misafiri karşılama yolu mu olacak yoksa dekoratif olarak yol imajı mı verecek ? Karşılama yoluysa, ışıklandırma ve şimşir gibi bitkiler ile bu yolu belirginleştirir, tabir caizse sınırlarını belli edebilirsiniz.

küçük bahçe peyzaj örnekleri gece lambaları
küçük bahçe peyzaj örnekleri gece lambaları

Bahçenin Olmazsa Olmazı Bahçe Oturma Takımı

Bahçeleri tabii ki de tadını çıkarmak için tasarlıyoruz. Bahçenin tadını en güzel çıkarmak için gereken bahçe mobilyalarıdır. Düşük bütçeli bahçe mobilyaları olduğu gibi, Koçtaş, IKEA gibi şirketlerde bahçe mobilyaları olmaktadır. Ama ben bu işe fazla para harcamak istemiyorum diyorsanız, Epal Paletler ile kendi bahçe mobilyanızı uygun rakamlara yapabilirsiniz.

Sizler için buraya linlini bırakıyorum. https://sosyalortak.com/palet-kose-koltuk-yapimi linkine tıklayarak kendi bahçe mobilyanızı oluşturabilirsiniz.

paletten köşe koltuk yapmak
Küçük bahçe peyzaj örnekleri

Konu Bahçe ise Hamak Olmalıdır

Eğer yeteri kadar yeriniz kaldıysa, bahçenizde hamak kullanabilirsiniz. Eskiden bilindiği üzere hamak kurmak için iki tane ağaca ihtiyacımız vardı. Fakat günümüzde hamaklar için artık artık ağaca ihtiyacımız yok. Bunun için bahçe ekipmanları yada mobilyaları satan bir şirketten bunu satın almak olacaktır. Bu biraz lükse kaçıyor. Biraz da maliyetlidir. Eğer kaliteli bir bahçeniz var ve biraz da para harcamak istiyorsanız, mutlaka kendinizi biraz şımartmanız gerekmektedir. Ortalama rakamlardan bahsedecek olursam, direkli hamaklar 350 liradan başlayıp 2000 TL gibi rakamlara kadar satılabilir. Amacımız fazla para harcamak değil, kaliteli bir tasarım yapmak. O yüzden 350 liralık hamakla işe başlamak doğru olacaktır.

küçük bahçe peyzaj örnekleri hamak
küçük bahçe peyzaj örnekleri hamak

Hamak Yoksa Salıncak Var

Bahçe dediğimiz de akıllara gelen nedir ? Tabii ki de salıncaktır. Eğer hamak almak istemiyorsanız, bahçenize güzel bir salınca koyabilirsiniz. Hasır salıncaklar son günlerde moda bahçe mobilyalarıdır. Sizler için ufak bir fiyat verecek olursam ortalama 1000 TL rakamlarından başlayarak bir araba parasına kadar gitmektedir. Ama bahçenin olmazsa olmaz şeyi tabii ki de salıncaktır. Güzel bir bahçe tasarlamak istiyorsanız, kendinize bir salıncak almalısınız.

Premium Bir Bahçe İstiyorsanız Bahçe Şöminesi Alın

Bahçenizin ortasında yada bahçe koltuk takımınızın yanında dekoratif olarak bahçe şöminesi kullanabilirsiniz. Bunun çimlerinize çok fazla bir zarar vereceğini düşünmüyorum. Çünkü yerden yakşalık olarak 35 cm kadar yüksek olduğu için çimlerinize yada ağaçlarınıza fazla bir zarar vermeyecektir

Küçük bahçe peyzaj örnekleri adlı içeriğimizi beğendiyseniz, fikirlerinizi yorum kısmında bizlere iletebilirsiniz.

Leave A Comment