window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'G-1YY4CQ8S01'); Köpek Gezdirme | Köpek Nasıl Gezdirilir ? | Sosyalortak

Köpek Gezdirme | Köpek Nasıl Gezdirilir ?

Daha önce evde bakabileceğiniz kedi yada köpeğiniz yoksa ve yeni bir köpek sahiplendi iseniz, evcil hayvanlarınıza bakarken dikkat etmeniz gereken hususlar vardır. Köpek gezdirme ne kadar zor olabilir ki diyorsanız, bu iş sandığınız kadar basit değil. Köpeğinizi gezdirirken aynı zamanda tehlikeden de uzak olmalısınız.

Köpek Nasıl Gezdirilir ?

Köpek gezdirme işi sizlere basit gelebilir. Fakat oldukça hassas ve dikkat gerektiren bir olaydır. Bunun için bu yazı ile sizleri daha da bilinçlendirmek adına dikkat etmeniz gerekenleri oluşturduk. Köpek gezdirme, köpekleriniz için oldukça keyifli bir olaydır. Köpekler yapısı gereği şehir hayatı ile bütünleşmek isterler. Sahibinin arabasından camdan çıkan köpekleri, sahibinin motoru ile arkada yolculuk yapan köpekleri mutlaka görmüşsünüzdür. Bu onlar için keyifli bir aktivitedir. Ve eğer siz köpeğinizi yeteri kadar gezdirmez yada hava almasını sağlamazsanız, köpeğiniz size darılabilir. Depresyona girebilir, keyfi kaçabilir.

Yürüyüş için uygun ekipmanı seçmeniz gerekmektedir.
Yürüyüş için uygun ekipmanı seçmeniz gerekmektedir.

Tasma ve Kayış Seçimi

Köpek Gezdirirken Nelere Dikkat Etmelisiniz ?

Köpeğiniz ile yürüyüşe çıkarken mutlaka tasma ve kayış ile çıkmanız gerekmektedir. Köpek bir anlık dalgınlıkla yanınızdan yola atlayabilir, yaralanabilir, bunu istemeyiz.Seçeceğiniz tasmanıın hafif olmasına, anti alerjen olmasına özen göstermeniz gerekiyor. Eğer ağır bir tasma seçimi yaparsanız, hayvanın boyun bölgesinde istenmeyen tahribatlara yol açabilir. Bana kalırsa en güzel tasma belden bağlamalı olan, yani tabir caizse sütyen şeklinde olan tasmalar. Bu tasmalar hayvanın boyun bölgesinden değilde bel bölgesinden bağlanmaktadır. Üst tarafında bulunan kayış bağlama kancası ile kayış takılabilmektedir.

Boyundan zincirlemek yerine, göğüs bölgesinden tasmalama için kullanılan göğüs tasmaları
Boyundan zincirlemek yerine, göğüs bölgesinden tasmalama için kullanılan göğüs tasmaları

Tasma seçimi kadar dikkat edilmesi gereken bir diğer husus, kayışın ağırlığıdır. Ağır ipler, kayışlar, zincir gibi gereçleri kullanmak hayvanın tasma bölgesinden aşağı doğru bir kuvvet uygulanıp onun rahatsız hissetmesine neden olacaktır. Bunları düşünmek önemlidir. Eğer siz bunlara uymadan hayvanınızın keyifli bir yürüyüş geçireceğinizi sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Bu tarz ağır tasma, zincir gibi materyaller onların keyiften çok, eziyet çekmesine neden olmaktadır.

Yürüyüş Parkuru Seçimi

Köpeğinizi gezdirirken yeşillik, ağaçlık alanlarda gezdirmeye özen gösterin. Köpekler idrarı genellikle ağaç köklerine bırakırlar. Bu onlar için keyifli bir olaydır. Köpek gezdirirken, çok kalabalık olmayan, köpeğiniz için tehlike arz etmeyen yerlerde gezdirmeye özen gösterin. Bir sokakta grup halinde bekleyen başıboş sokak köpekleri varsa, o sokaktan mümkün olduğunca geçmeyin, karşınıza bir başıboş köpek sürüsü çıkarsa, köpeği hemen elinize alın ve geri çekilip, başka bir güzergahtan geçin. yolunuza devam edin

Merak Duygusu Zarar Verebilir

Köpekler çok meraklı hayvanlardır. Yolda giderken bir sokak kedisi onun ilgisini çekebilir. Onu incelemek için yanına gidebilir. Onu koklarken, kedi bu durumdan hoşnut olmaz ve %90 ihtimal ile kedi köpeğinize saldırıp onu yaralayabilir. Buı durumun önüne geçmek için kediyi ürkütün ve onu kaçırın. Bu sayede ne kedi, ne de köpeğiniz zarar görecektir.

Sıcak Asfalt Patilerini Yakabilir

Köpek gezdirme konusunda belki de en önemli uyarı bu olabilir. Köpeklerin patileri çok hassastır. Köpeğinizi yürüyüş yaptırırken, çok sıcak havalarda çıkarmaktan kaçının. Sıcak asfalt yada kaldırım patilerinin sıcaktan zarar görmesine neden olacaktır. Yine köpeğinizi gezdirirken çok sivri çakıllı yerlerde gezdirmemelisiniz, yada cam parçası içeren yada potansiyel olarak içerebilecek tozlu, topraklı yerlerde gezdirme işini yapmamalısınız.

Köpek Gezdirme Sırasında Hayvanı Çekiştirmeyin

Son uyarı: Köpek gezdirirken hayvanınızı çekiştirmekten kaçının. Ani bir çekme işlemi hayvanın boynuna ciddi zarar verebilir. Uzun süre bir noktaya odaklanıp sizleri bekletebilirler. Vaktiniz var ise bekleyin. Köpeğinizi mümkün olduğunca yalnız bırakın, çekiştirip onu yönlendirmeyin. Bırakın köpek canı nereye istiyorsa oraya gitsin. Önemli bir işiniz var ise, çektirme yapmak yerine köpeği kucağınıza alıp bir müddet yürüyerek öyle salın. Köpekler özgürlüğü, gezmeyi seven hayvanlardır. Yarım saat dışarıda çekiştirilmeden gezinmek onlar için mutlu olduracak bir eylemdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir