window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'G-1YY4CQ8S01'); Kişisel Blog Sitesi Nedir ? | Sosyalortak

Kişisel Blog Sitesi Nedir ?

Kişisel blog, kendi fikirlerinizi, düşüncelerinizi, yaşantınızı paylaşabileceğiniz web sitelerine verilen genel isimdir. Kişisel bloglar ücretli şekilde açılabildiği gibi, ücretsiz şekilde de açılabilmektedir. Kişisel blog siteleri sosyal medya hesaplarınız olabildiği gibi kendinize ait bir web sitesi de olabilmektedir. Bu web sitesi sayesinde insanlar ile iletişim kurabilir, onlara işiniz ve yaşantınız ile alakalı önemli konular aktarabilirsiniz.

Blog sitesi diyince akıllara para kazanmak konusu gelmektedir. Kişisel blog sitesi açmak isteyenler, herkes tarafından tanınmak ve bu işten para kazanmak isterler. Bu oldukça zor bir işlemdir. Bunun için ciddi bilgi birikimi, çalışma, hırs ve azim gereklidir. Eğer siz bu konuda bilgiye ve azme sahip değilseniz, kişisel blog sitesi açarak para kazanamazsınız. Para kazanmak için ciddi bir çalışma yapmak gerekmektedir.

Kişisel Blog Sitesi Kurmak

Ücretli bir kişisel blog açmak istiyorsanız, bir web sitesi kurmanız gerekmektedir. Kurulum için kabaca bir alan adı, bir sunucu barındırması gerekir. Bu hizmetler yıllık olarak ücretlendirilir. Fiyatlar yaklaşık olarak 30 ile 50 dolar arasında değişmektedir. Bunları satın aldıktan sonra kişisel blog siteniz için alt yapı kurmanız gerekmektedir. Kişisel blog için en çok tercih edilen altyapı ise wordpress altyapısıdır.

Alan Adı Nedir ?

Alan adı sizin web sitenizin ismidir. www.siteismi.com bir alan adıdır. Bizler alan adımızı sosyalortak.com olarak belirledik. Bunu tamamen siz belirlemektesiniz. Bu işlemi yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli kural, alan adınızın hem akılda kalıcı, aynı zamanda kısa olmasıdır. Alan adı ne kadar kısa olursa, o kadar çok faydalıdır. Kimse 30 karakterli bir web sitesine sahip olmak istemez. Bir gün ama bir gün Dünyada on milyarlarca web sitesi olacak ve kısa alan adlarına sahip olanlar binlerce dolar kazanacaktır. Bu yüzden web sitem benim için torunlarıma miras olacak.

Sunucu Barındırma Hizmeti Hosting Nedir ?

Web sitesi, ücretli bir blog açmak istiyorsanız, sunucu barındırmayı bilmeniz gerekmektedir. Sunucu barındırma hizmetinden kabaca bahsedecek olursam, web sitenize ait bütün dosyalarınızın (tema dosyaları, görüntüler, .txt dosyaları, görüntüler, sesler, animasyonlar, videolar) barındırıldığı yere denir. Bu yerleri şöyle düşünebiliriz. Sizin bilgisayarınızda bilgisayarım alanında yer alan C: klasörünü mutlaka görmüşsünüzdür. C: klasörü içerisinde binlerce klasör, her klasörün icerisinde yüzlerce dosya var. Aslında her klasörü bir web sitesi dosyası olarak düşünebilirsiniz. Şirket tarafından sizlere belirli bir alan tahsis ediliyor. Siz web sitesinin dosyalarını bu alan üzerinde barındırıyorsunuz. Bu işlemlerin fiyatları değişkenlik göstermektedir. Ortalama olarak aylık olarak olabildiği gibi, senelik, 2 senelik, 4 senelik gibi çeşitli fiyatlandırmalarda söz konusudur. Ben senelik olarak alan adı + sunucu barındırma için yaklaşık 32 dolar gibi bir miktar para ödedim.

Altyapı Kurulumu

Alt yapı web sitenizi ayakta tutan yazılımlara verilen isimdir. Web sitenizin tarayıcılar tarafından görüntülenebilmesi için bir takım kodlara sahip olması gerekmektedir. Bu kodları kendiniz yazabildiğiniz gibi, eğer kod yazmayı bilmiyorsanız, hazır şekilde kodlanmış, içerik yazmaya hazır halde altyapıları tercih edebilirsiniz. %99 olarak en çok tercih edilen altyapı wordpress altyapısıdır. Eğer kişisel bir blog oluşturmak istiyorsanız wordpress altyapısı kullanmanız yararlı olacaktır. WordPress altyapısı birkaç tıklama ile kurulan, ve web sitenizin 15 dakika içerisinde yayın hayatına başlamasını sağlayacaktır. Kabaca wordpressten bahsedecek olursam, herhangi bir teknik kod bilgisine sahip olmadan, sadece not defterinde yazı yazar gibi işlem yapabileceğiniz ve sitenize içerik oluşturabileceğiniz bir yönetim sistemidir.

Kişisel Blog Sitesi Ne İşe Yarar ?

Kişisel blog sitesi, kişilerin sahip oldukları web sitelerine verilen genel isimdir. Bir web sitesine sahip olmak, insanlar tarafından havalı gözükür. Aslında baktığınız zaman, bir web sitesine sahip olmaktan başka bir şey gibi gözükmese de, doğru kullanıldığında Dünya’nın her yerinden farklı insanlara ulaşabilirsiniz. Böylelikle günün her anında hiç tanımadığınız insanlar ile iletişim halinde olabilirsiniz.

Kimler Kişisel Blog Sitesi Sahibi Olabilir ?

Kişisel blog sitesine sahip olmak için herhangi bir şart söz konusu değildir. Diyorum ya teknik kod bilgisine bile sahip olmak zorunda değilsiniz. Yalnızca gereken ücretleri ödeyip, ödemeleri düzenli şekilde takip etmeniz gerekmektedir. Yine aynı zamanda kişisel blog sitesi açan genel kitleye baktığımızda, en çok rağbet gören konu özgünlüktür. Bir konu hakkında bilgiye sahip olan insanlar, o konu hakkında daha fazla kişiye ulaşıp, yeni şeyler öğretmek için blog sitesi açmaktadırlar. Buna internet jargonunda niche diyoruz. Başarılı olan blog sitelerine baktığımızda %70’lik kısmı Niche konu üzerinde çalışan blog siteleridir. Yine kişisel blogları en çok kullanan kesimlerden devam edecek olursam, politikacılar, politikaya merak saranlar, topluma mal olmuş önemli kişilikler, sanatçılar gibi toplumda çeşitli statülerde olan kişilerdir.

Kişisel Blog Sitesinin Zorlukları

Kişisel blog sitesine sahip olmak bir takım zorlukları da beraberinde getirir. Eskiden blog siteleri açtığınızda kısa zamanda büyük işler yapılabilmekteydi. Fakat şuan her 10 kişiden 4 kişinin kişisel bir blog sitesi var. Bu yüzden rekabet dediğimiz olay internet aleminde sıkça yaşanmakta. Bunun için öncelikle içerik oluşturmasını, makale ve semantik konusunu öğrenmeli, daha sonra seo yani arama motoru optimizasyonu işlemine az çok sahip olmalısınız. Bu sayede içerikleriniz hem kullanıcı dostu olacak, hem de arama motorlarında üst sıralarda gözükerek daha fazla kişiye ulaşabileceksiniz. Yine kişisel blog sitesine sahip olmanın zorluklarından belki de en önemlisi, vereceğiniz emek ve harcayacağınız vakittir. Kişisel blog sitesine sahip olmak için sürekli yazmak gerekli. Ne kadar güncel olursanız o kadar iyi olacaktır.

Ana sayfaya gitmek için tıklayınız

Yazarın instagram profili için tıklayınız