window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'G-1YY4CQ8S01'); En Sık Karşılaşılan 10 Farklı Kadın Hastalıkları

En Sık Karşılaşılan 10 Farklı Kadın Hastalıkları

Kadınlar ve erkekler, sağlık riskleri konusunda aynı çerçevede değildir. Sağlıklı kalmanın ilk adımı, neye karşı olduğunuzu bilmek ve ardından riskinizi azaltmak için gerekli önlemleri almaktır. Bu yüzden bu yazımızda kadınların en sık karşılaştığı kadın hastalıkları hangisi sizlere belirteceğiz.

1-) Kalp Hastalığı

Tüm kadın ölümlerinin yaklaşık yüzde 27’sine tekabül eden kalp hastalığı, Birleşik Devletlerde yılda yaklaşık 500.000 kadının ölümüne neden oluyor. Kadın hastalıkları diyince 1 numarada kalp hastalığı gelmektedir .Buna rağmen Amerikalıların sadece yüzde 13’ü, kalp hastalığının, bir kadın sağlığı açısından ne kadar riskli olduğunu biliyor. Neyse ki, kalp hastalığından kurtulmak, sigara içmemek, kalpte akıllı bir diyet yapmak ve fiziksel olarak aktif olmak gibi birçok yaşam tarzı değişikliği ile mümkündür.

2-) Kanser

Kadın sağlığı için en tehlikeli ikinci tehdit olan hastalık kanserdir. Kadın ölümlerinin yüzde 22’sini bu hastalık oluşturuyor ve her yıl ABD’de yaklaşık 270.000 kadın hayatını kaybediyor.

3-) İnme

İnme, kadın hastalıkları için önemli bir risk oluşturmaktadır. Kadın ölümlerinin yüzde 8’inden sorumlu olan bu hastalık, engelliliğinde önde gelen nedenlerindendir. Bu hastalık erkeklere oranla kadınlarda daha fazla görülmektedir. Bu nedenle, tüm kadınların felç belirtilerini tanımayı öğrenmesi çok önemlidir. Yüzünüzde, kolunuzda veya bacağınızda uyuşukluk veya zayıflık belirtileri varsa, hemen bir hastaneye gitmelisiniz. Özellikle de vücudunuzun sadece bir tarafındaysa bu hastalığın görülme ihtimali biraz daha yüksektir.

4-) KOAH

Hava yollarını ve akciğerleri etkileyen bu hastalık, tüm kadın ölümlerinin yaklaşık yüzde 5’ini oluşturuyor. Bu hastalığa çoğunlukla sigaranın neden olduğu bilinmektedir. KOAH, kadın sağlığına yönelik ciddi bir tehdittir. Nefes darlığına neden olan bu hastalık, kişinin yaşam kalitesini ve aktif kalma yeteneğini kısıtlayabiliyor.

5-) Alzheimer Hastalığı

Alzheimer hastalığı, ilerleyici, dejeneratif bir beyin bozukluğudur. Amerika’da yapılan araştırmada, tüm kadın ölümlerinin yaklaşık yüzde 4’ünden bu hastalığın sorumlu olduğu kanısına varılmıştır. Bu durumla yaşayan 4,5 milyon Amerikalıların yarısından fazlası kadındır ama kadınlardan daha erkeklerde ölüme neden olmaktadır. Alzheimer basit bir unutkanlık ve kafa karışıklığı ile başlasa da, sonunda geri dönmesi zor bir zihinsel bozukluğa yol açabilir. Eğer kendinizde ya da tanıdığınız birin de bunama ya da çok fazla unutkanlık gördüyseniz Alzheimer hastalığı olabilme ihtimaline karşı bir hastaneye başvurmalısınız.

6-) Kasıtsız Yaralanmalar

Ev, iş ve araba kazaları sonucu yaralanmalar, her yıl kadın ölümlerinin yaklaşık yüzde 3’ünü oluşturmaktadır. Küçük gibi görünen bu yaralanmalar, ileri ki günlerde sıkıntılara yol açabiliyor.

7-) Diyabet

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüm kadın ölümlerinin yaklaşık yüzde 3’ünden sorumlu olan diyabet, ciddi bir sağlık sorunudur. Bu hastalığa yakalananların doktor kontrolünde ilaç kullanmaları oldukça önemli bir yere sahiptir.

😎 Grip ve Pnömoni

Tüm kadın ölümlerinin neredeyse yüzde 3’ünü bu hastalık oluşturmaktadır. Yaygın olarak grip ismi ile bilinen bu hastalık, bir virüsün neden olduğu bulaşıcı bir akciğer hastalığıdır. Pnömoni ise akciğerde bir enfeksiyondur. Bakteriyel pnömoni ise en ölümcül tiptir. Aşılar, her iki durumun da riskini azaltmak için en iyi yöntemdir. Yıllık grip aşısı, sağlıklı yetişkinlerde influenzanın önlenmesinde yüzde 90’a kadar etkili olabilir ve pnömokok aşısı, zatürre olma olasılığınızın yarıdan fazla azalmasını sağlayabilir.

9-) Böbrek Hastalığı

Böbreklerin işlevini yitirmesi ve kanda birikme sonucu görülen bu hastalık, kadın ölümlerinin yaklaşık yüzde 2’sini oluşturur. Birçok faktör böbrek hastalığına neden olabilir. Diyabet, yüksek tansiyon, kalp hastalığı ve genlerden gelen bu hastalık, böbrek yetmezliği için en büyük risklerdendir. Diyabet veya yüksek tansiyonunuz varsa, riski en aza indirmek için doktorunuzun tedavi önerilerini yakından izleyin. Ne yazık ki, erken böbrek hastalığının hiçbir belirtisi yoktur, yalnızca kan ve idrar testleri bu durumu teşhis edebilir.

10-) Kan Zehirlenmesi

Septisemi olarak da bilinen kan zehirlenmesi, tüm kadınların yüzde 1,5’inin ölümüne neden olan bir risktir. Yaşamı tehdit eden bu durum, kanın genellikle akciğer, idrar yolu, karın veya pelviste enfeksiyonlarından gelen bakteriler veya başka toksinler ile enfekte olduğunda ortaya çıkar. Bu durum; titreme, hızlı nefes alma, mental durumdaki bir değişim ve hızlı kalp atımı ile başlar. Siz ya da çevrenizden birinde bu uyarı işaretlerinden birini görürseniz hemen bir hastaneye başvurun.