window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'G-1YY4CQ8S01'); Jel Mum Hediyelik Ürün | Jel Mum Tarifi | Sosyalortak

Jel Mum Hediyelik Ürün | Jel Mum Tarifi

Nişan hediyelikleri; nişan törenlerinde katılımcı davetlilere özel olarak hazırlanan hediyelerdir. Bunlar çeşitli şekillerde olabilirler. Üzerlerinde gelin ve damat adayının ismi ve nişan töreninin günü yazmaktadır. Genel olarak parfümler, kokular, biblolar, fide, kuruma bağış, mum gibi seçenekleri mevcut. Bunlardan en dikkat çekeni ise jel mum hediyelik ürünlerdir.

Benim en çok hoşuma gidenler ise her zamam mumluklar olmuştur. Son zamanlarda mumlar gerçekten çok hoş bir görünüme kavuştu. Özellikle şeffaf mum beni benden alıyor. Yani bilinen adı ile jel mumdan bahsediyorum. Bu jel mumu olayına biraz değineceğim. Özellikle bu mumun nasıl yapıldığından ve ticaret olanaklarından bahsedeceğim.

Jel mumlar klasik mumların aksine daha fazla yanma süresine sahiptirler. Normal mumlar daha katı bir görünüme sahiptirler. Geçirgenlik oranları yok denecek kadar azdır. Genel olarak görünümleri katı el sabunu gibi dururlar. Görünümlerin pek cazip olduğu da söylenemez. Fakat jel mum hediyelik ürünler, mumlara bakışımı değiştirdi. Bu mumlar içlerinde barındırdıkları ufak figürler ile yanarken çok değişik bir görüntü ortaya çıkartıyorlar. Mum dibini aydınlatmaz sözü bu mumlar için geçerli değil. Bu mumların altında bulunan figürler, yanarken çok cezbedici duruyorlar.

hediyelik jel mum tarifi

Jel Mumluk Hediyelik Nerelerde Kullanılır ?

Jel mumluklar gerçekten zarif hediyelerdir. Görsel olarak sanat eseri gibidirler. Yapımları insan emeği ile olur. İnce ince işlenir her biri. Hoş bir görüntüsü vardır. Evinizde duvarda ki nişlerde kullanılabilir. Televizyon ünitelerinde kullanılabilir. Evinizin sehpasında dekoratif olara kullanılabilir. Yine aynı zamanda mumu yakarak da kullanmak mümkündür. Böylesine güzel bir hediye çok aranan konular arasında yerini alıyor. Hal böyle olunca da yazmadan duramadım.

Evde Jel Mum Yapmak Mümkün Mü ?

Elbette, mümkündür. Fakat ilk başlarda acemiliğe bağlı olarak bir takım sorunlar yaşanabilir. Bu sorunlardan başlıcaları istediğiniz şekli oluşturamama, fazla malzeme kullanma yada fitili oturtamama gibi sorunlar olabilir. Bunlar tamamen el alışkanlığına bağlı olarak gelişecek şeyler. O yüzden fazla dert etmemek gerekiyor.

deniz temalı jel mum

Evde Jel Mum Hediyelik Tarifi

Evinizde jel mum hediyelik yapmak mümkündür. Başlangıçta malzemeleri temin etmeniz gerekiyor. Malzemeleri internet ortamında bulmanız mümkündür. Özellikle hepsiburada.com gibi web sitelerinde yer alan tedarikçilerden ihtiyacınız olan malzemeleri alabilirsiniz. Genel olarak ihtiyaç olan malzemeleri aşağıda veriyorum.

 • Jel Mum Parafini
 • Fitil
 • Isıya Dayanıklı Kavanoz
 • Deniz kabuğu
 • Boncuklar
 • Kendir İp / Jüt İp

Jel Mum Hediyelik Yapılışı

Jel mum hediyelik eşya için yukarıda malzeme listesini verdim. Aşağıda ise birim maliyet analizini yaptım. Bu rakamlar temsili olup, 1 adet jel mum hediyelik eşyayı 2.50 TL gibi bir miktara imal etmekteyiz. Ortalama 4 TL gibi satılan bu ürünler birim başı 1.5 TL net kar bırakmaktadır. Bu maliyet analizine de bir göz atmayı unutmayın.

Şimdi tarife geçelim. Yaşanan ilk problem fitillerden kaynaklanıyor. Fitili sıcak silikon ile yapıştırıp bir kaç saniye kurumasını bekliyorsunuz. Bundan sonra kavanozun altına boncuk, kum,deniz kabuğu gibi materyalleri yerleştiriyoruz. Ocakta cezve yardımı ile erittiğimiz parafini sıcak olarak yada fazla soğuma olmadan hala sıvı iken kavanozun içerisine döküyoruz. Fitili bildiğimiz çamaşır mandalı ile dik bir vaziyette sabitliyoruz. Ve soğumaya bırakıyoruz. İşlem bu kadar kolay.

mavi hediyelik jel mum

Jel Mum Hediyelik Malzemeleri Fiyatları

Yukarıda vermiş olduğum malzemelerin fiyatlarını internetten araştırdım. Onlarında fiyatlarını aşağıda ki listede vereyim

 • Jel Mum Parafini – 1 KG 25 TL
 • Mum Fitili ve Fitil Tutacağı 100 Adet 20 TL
 • Kavanoz (40 CC) birim fiyatı 1 TL
 • Deniz Kabuğu 1 KG 62 TL
 • Boncuklar Yarım Kilosu 40 TL
 • Kendir İp 500 Metre 38 TL
jel mum parafin

Jel Mum Hediyelik Maliyeti

Jel mumu kendiniz yapmak istiyorsanız bilmeniz gereken şeyler söz konusudur. En basitinden KG biriminden aldığınız jel mum parafini sıvı forma geçince 3/4 oranında kayıp yaşayarak elinizde 1/4 oranında bir ham madde kalmış olacak. Yani 1 KG parafini eritince elinizde yalnızca 250 ml ham madde kalacak. Bizim tedarik edeceğimiz kavanozlar 4 ml hacme sahip. Yani hiç malzeme koymadan ağzına kadar doldurursak 62 adet mum elde ederiz.

100 adet fitil 20 TL’dir. Birim fiyatı 0.20 TL etmektedir.

Kavanoz birim fiyatı 1 TL gibi bir miktara tedarik edilmekte

Deniz kabuğu 1 KG paket hali 62 TL. Bir deniz kabuğu 6 gr olduğunu farz edersek 166 tane deniz kabuğu kullanırız. Onunda tanesi 0.37 TL’ye gelir.

Boncuklardan 10’ar gram olacak şekilde kullanırsak 50 defa kullanabiliriz. Yarım kilosu 40 TL olduğu için 0.80 kuruş maliyeti vardır.

Kendir İp metresi ise 0.076 rakamı çıkmaktadır. Düz hesap 0.08 kuruş eder.

Bir şişe 4 ml hacme sahip. Bunun yaklaşık olarak 1 ml kadarını boncuk ve deniz kabukları ile kullanacağımızdan 3 ml sıvı parafin kullanacağız. Bu da demek oluyor ki 83 adet mum elde edebiliriz. Biz 1 kg parafin için 25 TL ödediğimizi farz edersek, parafin maliyetini birim başına 0.30 TL gibi bir rakama elde edeceğiz. Bunun 1 TL şişe maliyeti, 0.37 kuruş deniz kabuğu maliyeti, 0.80 TL boncuk, ve fitil için ise maliyetimiz ise 0.20 kuruştur. 1 adet mum elde edebilmek için ödenecek toplam miktar 2,67 TL etmektedir. Bu rakamı 2.50 TL gibi bir miktara çekmek mümkündür. Ortalama olarak 4 TL gibi rakamlara satılmaktadır. %50’den fazla kar bırakmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir