Blog yonetim  

İnternet Üzerinden Satış İçin Harika Bilgiler

internet, günümüzde birçok alışkanlığımızı değiştirdi. Kitap okumamızı, sinemaya gitmeyi, yemek yemeyi, alışveriş yapma gibi birçok konu artık internet sayesinden farklı boyuta taşınmış oldu. Haliyle internet çok büyük bir pazar haline geldi. Bu pazarda yerini almak isteyen kişiler ise, internetin popülerliğini kullanıp, internet üzerinden satış yapıp, ticaret hayatına atılmak istemekte.

İnternetten Satışın İlk Adımı Vergi Mükellefi Olmak

İnternet üzerinden satış yapabilmeniz için devletin belirlediği kurallara uymak zorundasınız. Eğer bu işi ciddi anlamda yapıp başarıya ulaşmak istiyorsanız, resmi olarak bir işletme olmanız şarttır. Bu yüzden siz bakmayın instagram sayfalarında butik ürün satışı yapan insanlara. Onlar bu işi kurallara uymadan, kaçak bir şekilde yapmaktadır. Genelleme yaptığımın farkındayım fakat işini kaliteli şekilde yapanların yeri ayrı. Onlar üzerlerine alınmasınlar. Bu işi kuralına göre yapmayanlar, faturasız ürün gönderip, ürünlerde sorun yaşadığınızda sizlere yardımcı olmazlar.

İnternet Üzerinden Satış ve Vergi Mükellefi Olmak
İnternet Üzerinden Satış ve Vergi Mükellefi Olmak

Firma Kurulum Adımlarını Muhasebeci Size Anlatacaktır

İnternet ile satış yapmak için ticari olarak bir işletme olmalısınız. Bunun için uzman bir muhasebeci ile konuşup, firma kurulum maliyetleri ile alakalı bilgi alabilirsiniz. Devletin belirli statüde ki kişilere sağladığı teşvikler söz konusudur. Bu teşvikler ilk kez ticari hayata atılacak 29 yaş altı kişilerin 3 sene boyunca senelik 75.000 TL’ye kadar vergiden muaf, 1 senede bağkur primlerinden muaf olması gibi önemli sayılabilecek teşviklerdir.

Ödemelerinizi Kapıda Alabilmeniz İçin Fatura Şart

Bundan sonra ki işlemler fatura konusudur. Fatura konusunda ülkemizde yeni bir dönem başladı. Sanıyorum eski tip fatura yerine artık e-fatura dönemi başladı. Bununla alakalı bilgileri zaten muhasebecinizden öğreneceksiniz ama ben yinede hatırlatayım dedim. Bu arada her müşteri ürünün faturasına sahip olmak ister. Ama günümüzde art niyetli kişiler, insanlara reklamda olan görseller ile alakası olmayan ürünler göndermektedir. Müşteri kutusunda hep yanlış ürün görmekte, hemde ürüne ait fatura olmamakta. Bu yüzden fatura konusu ciddi anlamda önemli.

İnternet Üzerinden Satış ve Kapıda Ödeme
İnternet Üzerinden Satış ve Kapıda Ödeme

Kapıda Ödeme Alabilmeniz İçin Kargo Şirketi İle Anlaşma Yapma

Kargo anlaşması aşaması çok önemli olan konu. Ürünlerinizin belirlenen sürede müşterilere ulaşması ve ürünü teslim ettikten sonra kapıda ödeme yapılabilmesi için, kargo şirketi ile anlaşma yapmanız gerekmekte. Sözleşme yapmanın en büyük avantajı, hem gönderilerinizin ücretini kapıda tahsil edebilmenize, hemde normal gönderimden daha uygun fiyata göndermiş olacaksınız.

İnternet Üzerinden Satış ve Kargo
İnternet Üzerinden Satış ve Kargo

Sanal İşletmenizin İnternette Var Olması

Firmanızı kurulumu, kargo anlaşması gibi önemli işleri halletiniz. Şimdi diğer problem satış yapacağınız ortamı hazırlamaktır. Konumuz internet üzerinden satış olduğu için, bize gereken bir web sitesidir. Bugün bir web sitesinin kurulum maliyeti, kendiniz kurarsanız yaklaşık olarak 200 liradan başlamaktadır. Yok ben site işlerinden anlamam diyorsanız, ihtiyacınız olan bir web sitesini kurdurmak için ise bir miktar parayı gözden çıkarmanız gerekmektedir.

İnternet Üzerinden Satış ve İnternet Üzerinde Var Olma
İnternet Üzerinden Satış ve İnternet Üzerinde Var Olma

Online Pos İle Ödeme Almak İçin Araştırma Yapın

Ödemeleri kapıda alabileceğiniz gibi, kredi kartı ile online şekilde de alabilmektesiniz. Bunun için sıkı bir araştırma yapmanız gerekiyor. Eğer iyi araştırma yapmazsanız, ilerleyen zamanlarda komisyon oranlarından dolayı ciddi anlamda paralar kaybedersiniz. En iyi komisyonu veren kurumu bulmak zorundasınız. İlk amacınız bankalar ile iletişime geçmek, konu hakkında bilgi almak olsun. Zira bankalar üzerinden pos hizmeti almak bana göre en doğru seçenek. Ama bunun içinde bankanın sizden istediği birçok mevzuat var. Web sitenizin herhangi bir güvenlik zafiyeti vermemesi gerekiyor. SSL gibi hizmetlerden yararlanmanız lazım. Size verecekleri kodları sitenize entegre edip ödeme almaya başlayabileceksiniz. Yine bu hizmeti sunan aracı kurumlar var. Ücreti tahsil edip, tahsil ettikleri tutardan, komisyon ücretini düşerek, biriken tutarı banka hesabınıza göndermektedirler. Bu işlem içinde iyi bir araştırma yapmanız gerekiyor. Zira kimin iyi, kimin kötü niyetli olduğunu bilemezsiniz.

İnternet Üzerinden Satış ve Kredi Kartı ile Tahsilat
İnternet Üzerinden Satış ve Kredi Kartı ile Tahsilat

İnternet Üzerinden Satış Yapmanın Sağladığı Faydalar

İnternetten satış yapmanın yararlarından belki de en önemlisi bir işletmeye kira ödememenizdir. Düşünsenize işlek bir caddede aylık 4000 TL tutarında kira ödediğinizi. Büyük para değil mi ? İnternet üzerinden satış yapmak sizlere ay başına 4000 TL kira masrafından kurtarmaktadır.

İnternet Üzerinden Satış ve Giderlerden Tasarruf

İnternet Üzerinden Satış Yapmak Giderleri Önemli Ölçüde Düşürecektir.

Yine internet üzerinden satış yapmanın bir başka yararı elektrik, su, doğalgaz, personel gibi giderleri önemli ölçüde düşürmesidir. Evinizde home office şeklinde çalışarak, bu gibi giderleri önemli ölçüde düşürebilirsiniz. Ortalama bir miktar yazarsam, bir işletme olsanız ve aylık olarak bu giderler için en az 1000 TL + personel maaşı olarak ise 2500 TL ödemek zorundasınız. Ama evden çalıştığınız için, belki eleman bile çalıştırmayacaksınız. Dükkan açıp gider yapmayacaksınız. Buradan da her ay 3500 TL tasarruf etmiş olacaksınız. Ki bugün baktığınız zaman bütün büyük markalar internet üzerinden satış alanına yönelmişlerdir. Bu şekilde işlem firmaların daha az personel istihdam etmesine, daha az giderleri olmasına neden olmuştur.

Kar Ettiğiniz Miktarın Bir Kısmını Reklama Yatırın

Kar ettiğimiz 7500 TL ile her ay düzenli şekilde sosyal medya yada google reklamı vererek satışlarınızı artırabilirsiniz. Yani hem kira, elektrik, su, eleman giderleri gibi rakamlardan tasarruf ediyorsunuz, hemde bu giderlere vereceğiniz miktarı reklama vererek satışlarınızı arttırıyorsunuz. Bence mükemmel bir seçenek

İnternet Üzerinden Satış ve Dijital Pazarlama

Ürün Satışı İle Alakalı Planlama ve Strateji Yapın

Ürün aşaması oldukça önemli. Bir ürünü satmadan önce onunla alakalı bir strateji belirlemek gerekiyor. Stratejiyi belirlerken aynı zamanda pazar analizi yapmak ve potansiyel müşterileri de belirlemek gerekiyor. Satışına karar verdiğiniz ürünü iyice bir incelemek lazım. Siz olsaydınız bu ürünü alır mıydınız ? Bu ürünü neden alırdınız ? gibi sorulara cevap verebiliyorsanız, bu ürünü gönül rahatlığı ile satışını yapabilirsiniz. O yüzden başarılı bir satış yapmak istiyorsanız, mutlaka bu seçeneklere göz atmak gerekiyor.

İnternet Üzerinden Satış ve Planlama Yapma

Müşteri Güven Vermenizi, Bekler Ona Güveni Hissettirin

Ürün satışı, reklam falan bunlar önemli evet, ama bunlardan daha önemli olan etkenlerde var. Müşterinize güven veriyor musunuz ? Yapılan araştırmalara göre, müşteriler bir ürünü almadan önce, firmaya güveneceği seçenekleri araştırıyor. Ürünle alakalı yorumları okuyor, şirketle alakalı araştırma yapıyorlar. O yüzden ürün satışında tamamen şeffaf olmanız gerekiyor. Müşterinin yaşayacağı zor durumları (ürün iptali, ürünü beğenmeme, gönderide ki ürünün gelen üründen farklı olması, ayıplı/kusurlu mal) iyi yönetmeniz gerekiyor. Yapacağınız en ufak hata 1 müşteriyi değil, yüzlerce müşteriyi kaybetmenize neden olacaktır.

İnternet Üzerinden Satış ve Müşteri Güveni

İnternet Reklamcılığını Öğrenin, Eğitimlere Katılın

İnterneten para kazanmak istiyorsanız, sosyal medya ve google reklamlarını en etkili şekilde kullanmayı öğrenmelisiniz. Nasıl reklam vermeniz gerektiği ile alakalı sosyal medya eğitimlerine katılmalısınız. Bugün ülkemizde bu alanda faaliyet gösteren birçok şirket ve kişi var. Adını hep paylaştığım Oğuz Veli Yavaş özellikle Facebook ve İnstagram gibi reklam pazarları konusunda en bilgili kişidir. İşinin ehli dedikleri kişilikte olan Oğuz Veli Yavaş sahip olduğu https://oguzveliyavas.com adlı web sitesinde reklam konusu ile alakalı ücretsiz bilgiler de paylaşmaktadır.

İnternet Üzerinden Satış ve Facebook Reklamları

Ana sayfaya dönmek için tıklayınız.

Yazarın instagram adresi: berkay_trabzon61