window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'G-1YY4CQ8S01'); İnstagram Keşfete Düşme İçin Yapılması Gerekenler | Sosyalortak

İnstagram Keşfete Düşme İçin Yapılması Gerekenler

Birçok sosyal medya hesabının amacı, instagram keşfete düşme ve daha fazla potansiyel müşteriye yada takipçiye ulaşmaktadır. Ne kadar çok takipçi demek o kadar fazla kazanç demektir. İnstagram keşfete düşme için yapılması gerekenleri anlatacağım.

İnstagram keşfet sayfasına düşmek için gönderiyi atıp “allahım bu sefer olacak, hadi inşallah” diyerek ümit edemezsiniz. Çok daha fazlasına ihtiyaç duymak gerekiyor. Bunun için ise farklı düşünmek gerekiyor. Eğer instagram gibi düşünürseniz keşfet sayfasına düşmek çok da zor değil. Bunun yolu ise iyi bir VİRAL hazırlamaktan geçmektedir.

İnstagram Keşfet Neden Önemlidir ?

Öncelikle keşfet sayfasına düşmenin faydasından ve öneminden bahsedeyim. Markalar yada sosyal medya hesapları daha fazla erişim ve etkileşim için daha fazla para harcamak zorundadır. Daha fazla para = daha fazla erişim, etkileşim ve trafiktir. Eğer reklama yatıracak paranız yoksa, keşfet alanına çıkmanın yolunu aramak zorundasınız. Bunun içinde instagram algoritmasını çok iyi anlamak, onu araştırmak gerekiyor. Eğer siz instagram algoritmasını anlayıp, onu doğru biçimde analiz eder ve uygularsanız, keşfet ile daha fazla insana ulaşabilirsiniz. Bugün insanlar keşfet bölümünde çokça vakit geçirmektedir. Yapacak bir iş bulamayan insanlar vaktini geçirmek için keşfet bölümün de yer alan içeriklere göz atmakta onlara bakarak yeni şeyler öğrenmek istemektedirler.

Keşfete düşmüş içeriklere bakarsanız göreceksiniz ki VİRAL anlamında iyi hazırlanmış içeriklerdir. Tabii ki her insanın keşfeti farklıdır. Sizin keşfet bölümünde yer alan içerikler ile, arkadaşınızın keşfet alanında yer alan içerikler farklı olabilir. Bu ilgi alanları ile alakalı bir durumdur. Mesela benim youtube ana sayfamda yeşilçam ve türk filmleri gösterilirken, annemin youtube ana sayfasında kendin yap, yemek tarifleri gibi içerikler gösterilmektedir. Bu sosyal medya uygulamalarının çokça başvurduğu bir yöntemdir. Yapay zeka, videoları tanımlayıp, onları ne videosu olduğunu anlayıp, onlara bir kimlik verir. Ve sizin ilgi alanınızı bu kimliklere göre belirler.

Başta instagrama girdiğinizde keşfet sayfasında karışık içerikler gözükür. Araba, kendin yap, spor, güzellik gibi farklı konulardan içerikler gösterir ki sizin hangi içerik ile etkileşime girdiğinizin analizini yapar. Siz o kadar içerikten sadece arabalar ile etkileşime girdiyseniz, keşfet sayfanız bir müddet sonra size özel şekilde optimize edilir. Bu sayede bir sonra ki girişinizde karşınıza sürekli bu içerikler denk gelecektir. Yani özetle demem şudur ki keşfet sayfasında çıkmak için hedef kitlenizi belirlemeniz lazım. Daha sonrasında ise hedef kitlenin genel durumunu analiz etmeniz lazım.

İnstagram Keşfete Nasıl Düşülür ?

Karman çorman içerik sizin keşfete düşme şansınızı zora sokar. Karman çormandan kastım ise, yemek ile içerik paylaşırken, aynı zamanda araba içeriği paylaşmanız keşfete düşme şansınızı düşürür. Ama siz sürekli yemek ile alakalı içerik üretimi yapıyorsanız, keşfete çıkma şansınız diğerlerine göre daha yüksektir, hatta çok daha yüksektir. Bunun için sayfa yönetimi yaparken, iyi bir planlama yapmak gerekir. İçeriklerin nasıl oluşturulmasını gerektiğini, hangi hedef kitleye hitap ettiğini, hedef kitlenin etkileşimini iyi analiz etmek gerekiyor. Eğer bu kuralları uygularsanız çok kısa süre içerisinde keşfette yer almak mümkündür.

Yine aynı zamanda içeriklerinizi hazırlarken, hikayelerden yararlanmalı, hatta İGTV videolarından da yararlanmalısınız. Bunları uygulamak sizleri İnstagramın gözünde değerli duruma yükseltecektir.

Yine aynı zamanda etkileşime girebilmek için harekete geçiren mesajlardan da yararlanmak gerekir. Harekete geçiren mesajlar sayfanızın etkileşimini yükseltecek, böylelikle daha fazla etkileşim ile keşfette üst sıralarda yer almanızı sağlayacaktır.

İnstagram Keşfete Düşen İçerik Analizi

Sizler için İnstagram leşfet alanıma göz atıyorum. Keşfet alanına girdiğimde en üstte yer alan içerik bir araba fotoğrafı. Bu fotoğraf 23.349 beğeni sayısına sahip. İçerikte kullanılan dil harekete geçiren bir mesaja sahip olup “onu nasıl süreceksiniz” yazmaktadır. Bu harekete geçiren bir mesajdır ve insanlara bu gönderiye yorum yapmaları için teşvik etmektedir. Yani yüksek katma değerli bir içeriktir. Hem beğeni, hem yorum almaktadır. Bu sayede bu içerik keşfete düşmüştür.

İnstagram Keşfete düşmüş bir içeriği analiz etme
İnstagram Keşfete Düşmüş İçerik Analizi

İnstagram Keşfet İçin #Hashtag Önemi

İçeriği daha detaylı inceliyorum. Girilen etiketlere göz attığımda 27 tane etiket girilmiş. Etiketlerin hepsi araçlar ile alakalı etiketler. Daha sonra baktığım bir şey var ki son gönderilere yazılan etiketler, birbiri ile aynı etiketler. Yani sayfanın yöneticisi markasını oluştururken belirli bir kalıp üzerinden yürüyor. İçeriklerin etiketleri birinde farklı, diğer gönderi de farklı değil. Son gönderi de hangi etiket varsa, bir önce ki içerikte de o etiket var.

İnstagram Keşfetine Düşen İçeriğin Etiketleri

İnstagram Keşfete Düşme ve İGTV Önemi

Sayfanın İGTV gönderilerine baktığımda sadece 2 adet içerik mevcut. İçerik yine harekete geçiren bir mesaj içermekte ” bu arabayı nasıl kullanırsınız.”

İnstagram Keşfete Düşme ve İGTV Önemi

Yani genel olarak durumu toparlayacak olursam, instagram algoritmasını çözmek için fazla bir şey yapmanıza gerek yok. Takipçilere harekete geçiren bir mesaj ile etkileşime girmeye teşvik etmelisiniz. Yüzde olarak ne kadar çok etkileşim alırsa, keşfete düşme şansınız o kadar artacaktır. Son olarak hatırlatmak istediğim bir diğer konu ise, içeriklerde ki etiketleri gelişi güzel değil, planınızı yaparak girin. Standart, tek bir tip etikete sahip olun. Diğer içeriklerinizde hangi etiketleri kullanıyorsanız, yeni gönderilerde de aynı sıra ile kullanın.

Diyeceksiniz ki kendi instagram sayfanın neden çok fazla takipçisi yok. Cevap çok basit. Web siteme yeterli vakti ayıramazken, bir sosyal medya yönetimi yapmak benim için ekstra zaman kaybı demektir. Bu yüzden instagram sayfama gereken özeni göstermediğim için onu geliştiremedim. Ama taktikleri verdim. Sizlerde bunları uygulayarak sayfanızın daha fazla etkileşim almasını sağlayabilrisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir