window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'G-1YY4CQ8S01'); İlk Yoğurt Nasıl Üretildi ? Duyunca Şaşırtan Bilgi | Sosyalortak

İlk Yoğurt Nasıl Üretildi ? Duyunca Şaşırtan Bilgi

Yoğurt mayalama işlemi için, yoğurt içerisine daha önce mayalanmış bir kaşık yoğurt konur ve mayalanmaya bırakılır. Peki yoğurt mayalamak için daha önce mayalanmış yoğurt gerekiyorsa ilk yoğurt nasıl üretildi ? Merak ediyorsanız detayları yazımızda.

Konar Göçer denilen göçebe toplumdan ötürü, halk gıda bakımından sıkıntılar yaşamaktaydı. Sağılan sütün dış ortam koşullarında daha uzun süre dayanım göstermesi için yoğurt olarak saklanması gerekmekteydi. Bu sayede toplumlar gıdalarını çeşitli yöntemler ile uzun süre muhafaza edebiliyorlardı.

Ülkemizde ki tarihçiler de yoğurdun tarihçesi hakkında araştırma yapmaktaydılar. İlk yoğurt nasıl üretildi sorusuna cevap arayan tarihçiler, elde ettikleri yazılı eserlerde yoğurdun mayalanması için mayaya değil karınca yuvası toprağına ve karınca yumurtasına ihtiyaç olduğunu öğrendiler. Kulağa biraz garipçe geliyor olabilir.

Yoğurt mayalayabilmek için aslında yoğurt değil maya gereklidir. Doğada çeşitli mayalar bulabilirsiniz. Karınca toprağı da maya özelliği göstermektedir. Atalarımız karınca toprağının maya özelliğini keşfedip bu sayede sütleri yoğurda dönüştürebilmişlerdir. Peki karınca toprağı ile mayalanan yoğurt nasıl olmaktadır ?

İlginç bir şey yapıp karınca toprağından yoğurt mayaladınız ama ne yapacağınızı bilmiyorsunuz. Onu da açıklayalım. Normal yoğurt mayalar gibi sütü kaynatıp oda sıcaklığında soğumaya bıraktınız. Soğuduktan sonra aynı yoğurt mayalar gibi karınca toprağını ve yumurtasını sütün içine koyup mayaladınız. Bundan sonrası yoğurdun mayalanmasını beklemek. Yoğurt mayalandıktan sonra yoğurdu tüketme taraftarı değilim. Bana kalırsa yoğurt mayalandıktan sonra mayadan alıp tekrar yoğurt mayalamak. Bu sayede karınca toprağı olmadan yoğurdu tüketebilirsiniz.

Yapılan deneylerde, iki farklı yoğurt mayalandı. İlk yoğurt normal bildiğimiz yoğurt mayası ile mayalandı. Buraya kadar her şey normal. Beklendiği gibi oldu, süt yoğurda dönüştü. İkinci seçenekte doğal maya yani karınca yuvası toprağı ve yumurtası kullanıldı. Bu aşamada da süt fermente olup yoğurda dönüştü. Katılımcıların test ettiği yoğurtlardan karınca toprağı ile mayalanan yoğurdun daha lezzetli ve sağlıklı olduğu ortaya çıktı. Bu sayede atalarımızın bizlere bıraktığı tarihi kaynaklar ışığında yoğurt mayalama işlemi için yoğurt olmasının önemli olmadığını gördük. Bu şaşırtıcı bilgi sayesinde sizde belki bir gün karınca yuvası toprağı ile yoğurt mayalayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir