window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'G-1YY4CQ8S01'); Hes Kodu Toplu Taşımada Nasıl Kullanılacak ? | Sosyalortak

Hes Kodu Toplu Taşımada Nasıl Kullanılacak ?

Hes Kodu Toplu taşımada nasıl kullanılacak ? Bu soruyu defalarca kendime sordum. Hatta bu o kadar büyük bir mesele haline geldi ki sosyal medyada bu konu ile alakalı dalga geçen insanlar bile oldu. Bu içeriği okuduğunuza göre sizde hes kodu toplu taşımada nasıl kullanılacak sorusuna yanıt arıyorsuz. O zaman doğru yerdesiniz.


Ulaşımda Hayat Eve Sığar KoduÜlkemizde korona virüsün görülmeye başladığı Mart 2020 tarihinden itibaren hızlıca reaksiyon gösterilip bir dizi önlemler alınmıştı. Bu önlemlerden en önemlisi T.C Sağlık Bakanlığınca hayat eve sığar uygulamasıydı.  Testi pozitif çıkan covid 19 tanısı konmuş kişilerin bilgileri hızla hayat eve sığar sistemine işlenerek şehirler arası ulaşım yada konaklama tesislerinde kalmaları engellenmişti .

Covid 19 tanılı ya da temaslısı olan kişilerin faaliyetlerden engellenmeleri onları durdurmadı. Vakaların artması, testi pozitif ya da temaslı kişilerin gözetim altında olmaları gerekirken sosyal hayata karşılamaları yüzünden İçişleri Bakanlığı hastalığın daha fazla yayılmaması maksadı ile toplu ulaşımda da hes kodu zorunlu hale getirdi.

Hes Kodunun Ulaşımda Kullanımı Nasıl Olacak ?


İşte bu kısım tam bir muamma olarak karşımıza çıkmaktadır. Ulaşımda hes kodunun kullanımı hakkında en ufak bir fikir olmamakla birlikte bir takım eksikliklerde olmaktadır.

Hes kodu toplu taşımada nasıl kullanılacakİçişleri Bakanlığı 81 il valiliklerine gönderdiği kararnamede, toplu taşımada kullanılan kent kart sistemleri ile hayat eve sığar uygulamasının entegre edilmesini talep etti. Bu kararname ile covid 19 tanısı koyulan kişi  ile, covid 19 tanılı kişi ya da kişiler ile temasta bulunanların kent kartlarının izasyon süresi boyunca askıya alınması sağlanacak. Böylelikle korona tanısı konmuş ya da yapılan filyasyon çalışması neticesinde virüslü bireyle temas etmiş bir kişinin evden çıkmaması sağlanmış olacak. Olmasına olacak fakat taksi, dolmuş, minibüs gibi kent kart sistemlerinin olmadığı ulaşım araçlarında denetim ne şekilde olacak? Ya da büfelerde isimsiz olarak satılan tek kullanımlık ya da tekrar doldurulan kent kartları kullanan ve virüslü olan hastaların denetimi nasıl yapılacak inanın bilmiyorum. Sizlerde fikirlerinizi yorum kısmında belirtin.

Ana sayfaya dönmek için tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir