window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'G-1YY4CQ8S01'); Googleda Yükselmek İçin Yapılacak 11 Adım | Sosyalortak

Googleda Yükselmek İçin Yapılacak 11 Adım

Kendi blog sitenizi kurmak istiyor olabilirsiniz. Fakat nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız ve Googleda yükselmek istiyorsanız, sizlere sunduğumuz 11 adımı uygulayarak 3 ay sonunda sonuca ulaşmaya yakınlaşın.

Web Sitesinin Tamamen Hazır Olması Birkaç Ay Sürecektir

Blog sitesi açmak şu zamanda oldukça basit. Bugün 13-14 yaşlarında birisi bile kendi web sitesini kurabilir ve içerik üretebilir. Fakat önemli olan blog sitenizi açmak değil, önemli olan, web sitenize içeriklerinizi girmek, web sitenizi son haline getirmektir. Bunu kısa vadede başarmak mümkün değildir. En az 3 aylık bir çalışma sonunda web siteniz tam hali ile olmasa da son hale gelecektir. Ama 3 ay sonra sitem tam anlamı ile son haline geldi demeniz doğru olmayacaktır. Bu yüzden başarıyı yakalamaya değil, başarının peşinden koşmaya odaklanın 🙂

1-Yazılarınız İndex Almadan Önce Kalıcı Bağlantıları Düzenlemek Önemli

Ben web sitemi kurduktan sonra, web sitemi düzenlemeden içerikleri girmeye odaklandım. Site üzerinde kalıcı bağlantıları düzenlemesini yapmadığım için içeriklerimin url adresin domain/tarih/konu başlığı şeklindeydi. Bunu r10 forumunda bir arkadaş uyarıda bulundu. Fakat bu uyarıyı aldığımda içeriklerim google’da çoktan index almıştı. Ben bu kalıcı bağlantıyı domain/gönderi ismi.html şeklinde düzenleyince, google aramalarından gelen kullanıcılar 404 not found hatası ile karşılaştılar. Belki de bunu düzeltmenin bir yolu vardır ama ben web dünyasında o kadar iyi tecrübeye sahip birisi olmadığım için bunu nasıl gidereceğimi bilmiyorum. O yüzden içeriklerinizi oluşturmadan önce mutlaka ama mutlaka kalıcı bağlantıların nasıl gözüktüğü, kalıcı bağlantıları en iyi hale getirmek için deneme yanılma yöntemi ile sitenizi birkaç kez denemesini yapın. URL sizin için uygunsa kaydedip, içeriklerinizi girmeye başlayın.

2-Yazılan Makaleleri Google’ın Search Console Aracı ile Dizine Eklenmesini Talep Edin

İkinci olarak yapacağım uyarı benim çokça kullandığım sistem ile alakalı. Uyarıya geçmeden önce örnekle anlatayım. Facebook üzerinden bir arkadaş ile tanıştım. Arkadaşın kendine ait bir sitesi varmış. İşin garip tarafı ben siteyi kurduktan 4 gün sonra o siteyi kurmuş ve içeriklerini oluşturmaya başlamış. Yani 3 ay sonunda ben 53 tane içerik oluşturmuşken, onun sitesinde 350 adet içerik vardı. Sitesini kontrol ettiğimde değil google sıralamasında, google aramasına site adresini yazdığınızda bile içerikleri gözükmüyordu. Kendisinine search console ile makalelerini index aldırmasını söyledim. Benim site adresimi google’a yazınca, 30 arama sayfası yani 300 farklı başlık gözükmekte. Arkadaş search console ile url’nin dizine eklenmesini talep etti fakat yalnızca 6 sayfa eklendi. Bu çok garip bir duyguydu.

Arkadaş 5 içerik oluşturup, search console ile düzenli bir şekilde dizine eklenmesini talep etseydi belki bugün farklı yerlere gelecekti emin değilim. Belki de site haritasını google’a göndermediği için sıralama alamıyor. O yüzden kalıcı bağlantıları düzenledikten sonra, yoast seo gibi wordpress eklentileri ile site haritanıza ulaşıp, bu site haritanızı Google Search Console bölümünden yükleyin. Daha sonrasında yayınladığınız her 5 makalede bir dizinin Google’a indexlenmesini talep edin.

3- Dizine Ekleme Talebinden Sonra Sitenizin Durumunu Kontrol Edin

URL’nin dizine eklenmesini talep etmek kimi kesim tarafından zararlı bir eylem olarak görünüyor. Fakat yukarıda vermiş olduğum örnekte adamın 350 tane makalesi 2 ay sonunda sıralamaya giremezken, benim 50 adet makalem, etiketler, makaleler ve kategoriler olmak üzere google arama sonuçlarında 30 sayfaya hükmediyor. O yüzden web sitem için içerik oluşturup onu yayınladıktan sonra, hemen search console ile dizine eklenmesini talep ediyorum. Dizine eklenme talebi verdikten yaklaşık olarak 7-8 saat içerisinde google arama sonuçlarında gösterilmeye başlıyor. Dizine ekleme talebi verdikten sonra sitenizin google dizinine eklenip eklenmediği öğrenmek için google.com adresine gidip arama bölümüne sitenizin adresini yazıp iki nokta üst üste işaretini koyup boşluk bırakarak makalenizin başlığının ilk bir yada iki kelimesini yazarak (sosyalortak.com: googleda yükselmek) arama tuşuna basın. İçeriğiniz başarılı bir şekilde index aldıysa, arama sonucunun en üstünde gözükecektir.

4-Amacını Bilmediğiniz Eklentilerden Kurtulun

WordPress sitenizde tema ile gelen ve ne olduğunu bilmediğiniz bir eklenti varsa ve o etkinse, o eklentinin çalışmasınız etkisizleştir düğmesine tıklayarak pasif hale getirin. Bugün yaşadığım wordpress kategori beyaz sayfa sorununu bu şekilde çözdüm. O yüzden web sitenizin çalışmasını aksatacak oluşumlardan kaçınmak gerekiyor.

5-Seo Kurallarına Uyduğunuzdan Emin Olun

Web sitenize içerik oluştururken, seo kurallarına özen göstermeniz gerekiyor. Seo konusuna nasıl özen göstereceğinizi bilmiyorsanız, Yoast Seo eklentisi kullanarak makalelerinizi denetleyin. Tüm kurallara uyduğunuzda Seo eklentisi tarafından size yeşil ışık ile bildirim gözükecektir. Kurallara kısmen uymuşsanız, sarı ikaz lambası ile sorunları düzeltmeniz gerektiğini söyleyerek makalenizi düzenlemeniz istenecektir. Düzenlemek tamamen size kalmış. Başarıya ulaşmak istiyorsanız, eklenti tarafından sunulucak ikazları dikkate almak gerekiyor. Eğer seo eklentisi uyarıları tamamen kırmızı ise, bu kurallara uymadığınız anlamına gelecektir ve google aramalarında istediğiniz sonuçları elde edemeyerek, başarıya ulaşamayacaksınız.

6- Makale Yazarken Anahtar Kelime Planlayıcı Kullanın

İçerik oluşturmada sorun yaşıyorsanız, çeşitli anahtar kelime planlayıcı araçlar ile kelime analizi yapın. Google trendler kullanarak son günlerde popüler olmuş kelimeler hakkında makale oluşturabilirsiniz. Ben içeriklerimi oluştururken, çeşitli anahtar kelime planlayıcı araçlar ile birlikte google adwords içerisinde bulunan kelime planlayıcı uygulamasını kullanıyorum. Bu sayede google’da hangi kelimenin ne kadar arandığına dair hacim bilgisine ulaşıyorum. Sizde içeriklerinizi arama hacimleri aşırı fazla olmayan, rekabetin daha az olduğu konular hakkında oluşturabilirsiniz.

7- Düzenli Şekilde İçerik Oluşturun

İçeriklerinizi düzenli oluşturmaya özen gösterin. Web sitenizi arada girip makale yazıp çıktığınız bir platform olarak görmeyin. Kendi şahsi düşüncem “bu benim artık ikinci işim oldu” şeklindeydi. Bu yüzden normal düzenli gelir elde ettiğim işime gidip mesaim bitince eve gelip, ikinci işimde çalışmaya başlıyorum. Bu artık benim işim, ve normal işimde nasıl çalışıyorsam, aynı verimi web sitem içinde gösteriyorum. Günde en az 1 olacak şekilde makale yazıyorum.

8-İçerikleriniz Göze Hoş Gelmeli

İçeriklerinizi yazımından sonra içeriklerinin görsel anlamda iyi olabilmesi için blog sitelerinde ki kaliteli içerikere göz atın. Onlar neler yapmış, onlardan ilham alın. Görsel anlamda makalenizi zenginleştirin. Yeteri kadar resim koyun ve makalenizin görsel anlamda en iyi görüntüye getirin. En iyi görüntüye sahip web sitesi, ziyaretçiyi her zaman elinde tutar. Ziyaretçi ne kadar memnunsa Googleda yükselmek o kadar kolaylaşacaktır.

9-İçeriklerinizi Kategorilere Bölün

İçerikleriniz belli bir sayıya ulaştıktan sonra içeriklerinizi kategorilere ayırın. Kategorileri ana sayfa üzerinde menü olarak konumlandırın. Google bu tarz sitelere bayılır. Google genel olarak tertipli ve düzenli web sitelerini ödüllendirmektedir. Ödül derken fiziki somut bir ödül değil tabi, yalnızca seo açısından sıra yükselmesi gibi ödül olacaktır. Yani bir havaalanına gittiğinizde yönlendirici tabelalar sayesinde gideceğiniz yere rahatlıkla gidiyorsanız, o havaalanı iyi bir havaalanıdır. Gideceğiniz yeri bulamazsanız, etrafta dönüp duruyorsanız, uçağınızı kaçırırsınız. Bunun gibi düşünün, Googleda yükselmek istiyorsanız, tertip konusuna dikkat etmeniz gerekiyor.

10-Sitenize Ait Kurumsal Sosyal Medya Hesaplarını Yönetin

Blog siteniz için sosyal medya hesapları oluşturun. Bu sosyal medya hesapları tamamen size kalmıştır. İnstagram, facebook gibi sosyal medya ağlarında içeriklerinizi paylaşın. Doğru etiketleri girip, gönderilerinizi sosyal medya aracılığı ile insanlara tanıtın.

11-Sosyal Medya Reklamlarını Kullanın

Web sitenizin tanıtımı açısından sosyal medya reklamlarını kullanın. Facebook ve İnstagramda günde 1.5 TL bütçeye reklam verilebilmektedir. Para küçük olursa etkileşim ve ziyaretçi de az olacaktır. Bu önemli değil, doğru kişiye ulaşacaksanız 1 kişi gelsin. Önemli olan marka bilinirliğinizi arttırmak. Ben haftada 20 liralık sosyal medya reklamı veririm. Bu sayede marka bilinirliğini arttırmaya yönelik çalışma yapmış oluyorum. Siteme gelecek ziyaretçiler bana faydalı olacaktır. Bu yüzden aylık 100 TL reklam bütçesi hiç fena fikir değildir.

Googleda yükselmek için verdiğimiz taviyeleri beğendiyseniz, yorum yapmayı unutmayın

Ana Sayfaya dönmek için tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir