google trends Raporu
Blog yonetim  

Google Trends 2019 Raporu Açıklandı. En Çok Aranılanlar

Google ve Youtube her sene sonunda en çok aranan, okunan, izlenen şeylerin paylaşımını yapmaktadır. Bugün ki yazımda Google Türkiye’de en çok aranılan ve Google Trends raporunda ilk 10’a girmiş kelimeleri analiz ettik.

10- Notre Dame Kadetrali

Tarihler 16 Nisan 2019’u gösterirken, tüm Dünya Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan Notre Dame kilisesi yangınına kilitlendi. 850 yıldır ayakta olan kilisede çıkan büyük yangın sonucu, kilise kullanılamaz hale geldi. Kilisenin akıbetini merak edenler google’da yaptıkları araştırmalarda rekor kırması üzerine Noter Dame Katedrali araması Google Trends 2019 analizinde 10. sırada yerini aldı.

9- İstiklal Marşı 10 Kıta

Google’da aranılan kelimelerde İstiklal Marşı 10 Kıta kelimesi trendler listesinde yer aldı. Kelimenin en çok aranılmasının nedeni ise ATV’de yayınlanan Kim Milyoner Olmak İster Adlı yarışmanın 1 milyon değerinde ki sorusundan dolayı oldu. 19 yaşında ki Arda Ayten isimli yarışmacı 11 soruya doğru yanıt veren genç, 12. Soruya geldiğinde yarışmanın sezon finaline girmesi ile birlikte bir sonra ki sezonu beklemek zorunda kaldı. 5 Ekim 2019 tarihinde yeni sezon başladığında yarışmacı koltuğuna oturan Ayda Ayten 12. soruya geldiğinde tüm Türkiye nefesini tutup, ATV ekranlarına kilitlendi. 12. Soru yani 1 milyon değerinde ki soru “On kıtadan oluşan İstiklal Marşı’nın tamamında, bu kelimelerden hangisi diğerlerinden daha az geçer? soru çıktı. A şıkkında Vatan, B şıkkında Kan, C şıkkında Toprak, D şıkkında Yurt cevapları yer almaktaydı. Arda Ayten hata yapmamak adına yaklaşık olarak 2 saat boyunca İstiklal Marşı’nın 10 kıtasını tekrar tekrar hatırlamaya çalıştı. Yaşadığı heyecandan bazen, kıtaları birbirine karıştıran Arda Ayten cevabı hatırlayınca, doğru şıkkı seçerek 1 milyon değerinde ki soruya yanıt vererek ödülü kazandı.

8-EYT

EYT yani bir diğer anlamı ile emeklilikte yaşa takılanlar konusu 2019 yılında en çok aranılan kelimelerde yer aldı. Ülke gündeminde önemli yere sahip olan EYT konusunda zaman zaman tansiyon yükselse de şuan için EYT konusunda net bir çözüm sağlanmamıştır fakat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan EYT konusuna net tavrını sunmuş, bu konu hakkında kapıları kapatarak, tartışmaya net yanıtı koymuştur

7-Askerlik Son Dakika

Askerlik son dakika kelimesinin Trendler listesinde yer almasının nedenini 2019 yılında Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın askerlikte yapmış olduğu iyileştirme çalışmaları sebebi ile oldu. Özellikle bedelli askerlik ve profesyonel ordu çalışmaları kapsamında yapılan çalışmalar askerlik son dakika kelimesini arama listesinde rekora taşıdı.

6-Dolar Kuru

Dolar kuru kelimesi, Amerika başkanı D. Trump’ın ülkemiz içişlerine müdahale edip, ülke ekonomisine zarar vermekle tehdit etmesi ve bir takım yaptırımlar uygulama tehditleri üzerine, dolar 2018 yılının sonlarına doğru Türkiye rekorunu kırdı diyebiliriz. Dolar kurunda yaşanılan bu dalgalanmalar, google’da en çok aranan kelimelerde yer almasına neden oldu

5-Sigara Fiyatları

Sigara fiyatları kelimesi google’da yer alan en çok aranılan kelimeler listesinde ilk sırada yer aldı. İlk 5’e girmesinin nedeni çeşitli sosyal medya servislerinde zam açıklanmadan önce, fiyat tarifesinin piyasaya sızdırılmasından ve zam kararının açıklanmasından sonra fiyatları merak eden kişilerin yapmış olduğu araştırmalar yüzünden.

4- Deprem

2019 yılında Türkiye’de yaşanılan depremler google aramalarına da etki gösterdi. Özellikle İstanbulda yaşanılan 5,8 büyüklüğünde ki deprem ülkede çokça konuşulan konular arasında yer aldı.

3- YSK

Ysk kelimesinin en çok aranılan kelimeler listesinde 3. sırada yer almasının nedeni, ülkemizde 2019 yılında yapılan seçimler nedeni ile olmuştur. Seçimde yaşanılan bazı olumsuz durumlar ve AA tarafından verilerin girişinde yaşanılan yoğunluklar nedeni ile gözler YSK aramalarına yöneldi. İstanbul seçimlerinde yaşanılan mazbata krizi ile ülkede en çok aranılan YSK kelimesi, 2019 yılı aramalarında 3. sırada yerini korudu

2-Geleceğe Nefes

Geleceğe nefes kelimesinin aramalarda 2. sırada olmasının nedeni geleceğe nefes ol projesi kapsamında 81 ilde eş zamanlı olarak fidan dikme kampanyası nedeni ile oldu. Geleceğe nefes ol kampanyası ülkede 14 milyon fidan dikilmesine sebep olarak, ülkede büyük çaplı bir kampanya yaşanmasına neden oldu.

1- İstanbul Seçim Sonuçları

Bir numarada yer alan İstabul seçim sonuçları kelimesinin bu denli üst sırada olmasının nedeni, İstanbul Seçimlerini CHP’li aday Ekram İmamoğlu’nun seçimi kazanması ile oldu. Seçim sonuçlarına itiraz eden Ak parti, YSK tarafından seçimin yenilenmesini talep etti. AKP’nin bavullarca hazırlanan itiraz nedenleri sayesinde YSK seçimin yenilenmesine hükmetti. Seçimin yenilenmesi ile birlikte CHP’li Ekrem İmamoğlu AKP’li Binali Yıldırım’a karşı tekrar yarışa çıktı. Yarışı Ekrem İmamoğlu 800.000 gibi bir oy farkı ile kazandı. Seçim sonuçlarını ilk günden beri takip eden Türkiye, yaptığı araştırmalar sayesinde Google Trends raporunda İstanbul Seçim Sonuçları kelimesini 1. sıraya getirerek yılı zirvede kapatmasına neden oldu.

Ana sayfaya dönmek için tıklayınız

Google Trends en çok aranılan kelimelere ulaşmak için tıklayınız.