window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'G-1YY4CQ8S01'); Google Maps Hacklendi Mi ? Google Maps Sistemini Kandırdı

Google Maps Hacklendi Mi ?

Öncelikle internette yer alan haberlere göz atarsanız, bu başlığı çokça görürsünüz. Peki Google Maps hacklendi mi ? Tabii ki de hayır. Aslında teknik olarak bunun hack olup olmadığı da tartışılır. Gelin bu olayın iç yüzüne bir bakalım.

Google Maps servisi Dünya’nın %99’luk bir kesiminde kullanılan bir servistir. Bu servis ile Dünya’nın %99’luk bir kısmında yer alan trafik durumunu kontrol amacı ile kullanılmaktadır. Buraya kadar bunu biliyoruz, peki bundan sonra ?

Google trafik yoğunluğunu belirlerken referans aldığı belirli parametreler mevcut. Yani bir yerin trafik yoğunluğunu kontrol etmek için, güvenlik kameralarına yada kontrolör memurlara ihtiyaç yok. O cadde üzerinde GPS sinyali veren bir mobil aygıt sayesinde trafik hakkında bilgiye sahip olabiliyor. Az önce de dediğim gibi, trafik verileri birden fazla verinin birleşmesi ile olabilir demiştim. Ama görünen o ki Google Maps hizmetinde bu verilerden daha çok ortamda ki mobil aygıttan gelen sinyalleri referans alıyor. Yani Google Haritalar servisini kullanırken haritada ki yoğunluk sembolleri mobil cihazlara göre belirleniyormuş.

99 Adet Cep Telefonu İle Trafik Yoğunluğunu Değiştirdi

Bunu merak eden Simon Weckert adlı bir sanatçı, kendisine araçların az yoğunlukta olduğu bir yolu seçip bu yol üzerinde bir deneme yapıyor. Google verilerini an be an takip ediyor. Cadde boş ve trafik yoğunluğu en düşük seviyede olduğunu google üzerinden de yeşil çizgi şeklinde teyit edilebiliyor. Yanına bir el arabası alıp, el arabasının içerisine de 99 adet akıllı mobil cihaz koyuyor ve yola çıkıyor. Bu işlemleri yaparken tabii ki de Google Maps hizmetinin ekran görüntünü saniye saniye kayıt altına alıyor. Kayıt burada bitmiyor. Aynı zamanda kendi görüntüsünü de birkaç kamera ile kaydetmeye devam ediyor. Yolda yürürken haritalar üzerinden yeşil renk ile betimlenen alan birden kırmızıya dönüyor. Yani burada aşırı derecede bir yoğunluk söz konusu olabilir mesajı veriyor. Ama görüntülerde ortada bir araç falan tabii ki yok. Bu test ile birlikte Google Maps hizmetinin manipüle edilebileceği kanıtlanmış oldu. Yapmış olduğu testi Simon Weckert Test Sitesinden kontrol edebilirsiniz. Peki bu manipülasyon neler yapabilir ?

Bu Açık Ne Gibi Zararlar Verebilir ?

Bu manipulasyon ile çok farklı senaryolar oluşturabilir. Bir bankalar arası para transfer aracı düşünün. Bu araç bankalardan topladığı parayı ana bankaya transfer edecek. Güvenlik politikaları gereği bu araçların durması ciddi anlamda sorun teşkil etmektedir. Bu yüzden bu tip araçlar yolda durmaması ve hareketini kesintisiz şekilde sürdürmesi gerekiyor. Bu araçların durmaması için güzergahlar yolun trafik yoğunluğuna göre değiştiriliyor. Araca zarar vermek isteyen insanlar, 100 adet akıllı telefonu şehrin işlek caddesine bırakıyor. Aracın tercih edeceği 2 tane daha güzergah kaldığını farz edelim. Diğer ekip 100 adet akıllı cep telefonunu da en işlek 2. caddeye koysun. Güzergahı belirleyen güvenlik müdürü “bu caddelerde trafik ciddi manada sıkışık, o yüzden en az trafik yoğunluğuna sahip olan yol 3. yoldan gidin” diye bir komut veriyor. Çeteler aracı 3. yola soktular. Gereken çalışmayı yapıp, aracı soymaları daha da kuvvetlendi. İşte burada manipulasyon ile birlikte ciddi bir soygun olabilir.

Bir başka senaryo’ya göz atalım. Cezaevinde bulunan çok önemli bir suç örgütü lideri, hastaneye götürülmek için yola çıkarılacak. Yol güzergahında manipulasyon yapılmış olduğunu farz edersek, çetenin diğer üyeleri, istedikleri yola yönlendirip, bu çok tehlikeli suçluyu, araçtan kaçırabilirler. Yani bir Google hizmetinin bu şekilde manipüle edilmesi çok ciddi sorunlara yol açabilir.

Google Gerçekten Manipulasyona Uğradı Mı ?

Peki Google gerçekten manipulasyona uğradı mı ? Bu soruyu cevaplamadan önce cevaplanması gereken başka bir soru var. Trafik nedir ? Neden oluşur ? Haritalarda bu tip trafik oluşumlarının ana nedeni araçların hızının aynı yerde sabit yada çok düşük bir hızda olmasıdır. Yani sanatçı Simon Weckert çok düşük bir hızda yürüdüğünden ötürü, google maps servisi orada bir trafik olduğunu ön gördü. Yanıldı mı ? Tabii ki de hayır. Aslında sistem çok başarılı çalışıyordu. Hatta olması gereken şekilde çalışıyordu. Yani Google Maps hacklendi mi ? sorusunun cevabı kesinlikle hayır. Simon o güzergahı 100 km/h hızla geçseydi, burada bir yoğunluk yaşandığını anlamayacaktı bile. Ama saatte 4 km/h bir hızla gittiği için Google orada bir trafik yoğunluğu olduğunu sandı. Bana soracak olursanız bu olmalı mıydı diye, tabii ki de Google bunu da düşünmesi gerekiyordu. Ama bir sorunu çözmek için önce sorunun çözümü gerekmektedir. Aynı bilgisayar oyununun da bir sonra ki seviyeye geçmek için önce tamamlamamız gereken seviyeyi tamamlamamız gibi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir