window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'G-1YY4CQ8S01'); Google EAT Sıralama Algoritmasında Zirveye Taşıyor

Google EAT Sıralama Algoritmasında Zirveye Taşıyor

Yine web sitem için uzunca araştırdığım bir konuyu, seo ile alakalı araştırma yapan insanların beğenisine sunmak için buradayım. Araştırmaları yaparken, çok az kişinin bildiği ve Google’ın sıralamayı belirlerken önem verdiği Google EAT nedir ? sizlere anlattım.

Google EAT Nedir ?

E.A.T denen oluşumu Türkçe açılımını yaparsak Uzmanlık, Otoriterlik ve Güven anlamına gelmektedir. Yani siz bir konuda uzmansanız, Google algoritmaları sizin bu uzmanlık alanınızı tespit edip, ilgili alan ile olan içerikleri daha yukarılara taşıyor. Örnek vermek gerekirse, basit, yeni, herhangi bir otoriteye ve uzmanlığa sahip olmayan bir web sitesinin, sağlık ile alakalı bir içerik oluşturup, onun kısa yada uzun vadede üst sıralarda olmasını beklemek yanlış olur.

Google EAT Neden Gerekli ?

Google arama motorunu ne için kullanıyoruz ? Tabii ki de faydalanmak için. Birileri düşünün 18 yaşında bir çocuk, bir blog yazarı. Yazılarını emeklilik ile alakalı tavsiyeler üzerine yazıyor. Garip değil mi ? Hayatında iş tecrübesi olmayan birisinin, emeklilik ile alakalı yazıp, bu sitesinin başarılı olmasını bekleyemeyiz. Google eat yada Google E.A.T skoru ile kullanıcılarını korumayı amaçlıyor. Yani daha açık konuşacak olursam, uzmanlık gerektiren bir konuyu yazabilmeniz için uzman olmanız gerekir. Uzman olmayan kişilerin vermiş olduğu bilgiler yanlış olabileceği gibi, kullanıcılara da zarar verebilir. Bu yüzden Google sıralamayı düzenlerken EAT durumunuza yani saygınlık, otoriterlik, uzmanlık ve vermiş olduğunuz güvene göre sıralama yaparak, kullanıcılarına doğru bilgi sunulmasını istememektedir. Bu yüzden, sağlık, aşk hayatı, yaşantı, mutluluk gibi alanlarda içerik oluşturup, bu içeriklerin üst sıralarda çıkmasını istiyorsanız, bu konularda gereken uzmanlığa sahip olmanız gerekmektedir.

Bu E.A.T skoru finansı da kapsamaktadır. Düşük otorite ve uzmanlığa sahip birisinin finansal tavsiyeler yapması da, sıralamasını arttırmayacaktır. Bu yüzden E.A.T yada eat denen bu kavram, doğru bilgileri bulmak adına önemli bir davranıştır.

R10 gibi web sitelerine baktığımızda, sağlık yada finans sektörü ile alakalı bolca makale satışı yapılmakta. Yeni web site sahipleri “finans sektöründe para var” diye düşünerek, finans ile alakalı tavsiye niteliğinde makaleler yazmakta yada hazır makale satın almaktadır. Bu eskiden mantıklı olan bir seçenekti. Google’ın E.A.T’yi onaylaması ile birlikte artık sağlık, finans, kişisel deneyime dayalı gelişimsel içerikler gibi kullanıcının sağlık, maddi gibi kayıplar yaşamasının önüne geçmektedir.

Peki E.A.T Skorunuzu Nasıl Yükselteceksiniz ?

E.A.T skorunu yükseltmek zamanla olan bir olay. Şunu şöyle söyleyebiliriz. 10 katlı bir bina yapacaksanız, önce temel kazacaksınız, temel atacaksınız, kaba inşaatı bitireceksiniz daha sonra da binanızın geri kalanını tamamlayacaksınız, öyle değil mi ? İşte E.A.T yani uzmanlık, otoriterlik ve güven için bir hazırlık süreci var. E.A.T için yapmanız gereken ilk şey, web sitenizde biyografinizi paylaşmaya başlamalısınız. İnsanlar içeriklerinizi okurken her yerde sizin biyografinizi görsün. Hangi konularda uzmanlığınız olduğunu onlara duyurun. Ana sayfada, içeriklerin sonunda mutlaka ama mutlaka kendinizden bahsedin. Onlara ne zamandır bu işi yaptığınızdan, elde ettiğiniz başarılardan, uzman olduğunuz konulardan bahsedin.

İçeriklerinizde Kullandığınız Bilgileri Doğrulayın

İçeriklerinizi oluştururken, güvenilir kaynakları referans göstermek ciddi anlamda önemlidir. Mesela önemli bir içerik oluşturuyorsunuz ve istatiksel bilgiler, yüzdelik dilimler ile örneklendirme yapıyorsanız bunu kesinlikle güvenilir kaynak olduğunu söyleyip, bunu kaynak olarak gösterin. Bu size saygınlık kazandıracaktır.

İçerikleri Oluştururken “Kullanıcıya Yararlı Olma” İlkesini Benimseyin

İçeriklerinizi oluştururken, kendi sınırlarınızı belirleyin. Blog yazarı olarak amacımız ne ? Para kazanmak mı ? Hayır. Amacınız para kazanmak olmasın. Amacınız eğer para kazanmak ise başarılı olamayacaksınız. Amacınız kullanıcıların yararını gözetip, onlara yararlı olmak. Amacımız bu olmalı. Sizin amacınız insanlara faydalı olmak değil, arama motorlarında öne çıkmaya çalışmak, üst sıralarda olmak ise, hiçbir zaman istediğiniz yerde olamayacaksınız. O yüzden ilkelerinizi belirleyip, o ilkelere sadık kalmak gerekli.

Kullanıcılara değer verin. Onları soru sormaya teşvik edin. Sormuş oldukları sorulara kopyala yapıştır cevaplar değilde, daha çok kullanıcıya özel cevaplar hazırlayın. Bu onları değerli hissettirecektir. Bu sayede kullanıcılar daha sonra web sitenizi ziyaret edeceklerdir.