window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'G-1YY4CQ8S01'); Göktaşı Nereye Satılır ? Göktaşı Rehberi | Sosyalortak

Göktaşı Nereye Satılır ? Göktaşı Rehberi

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte her gün yeni kavramlar öğreniyoruz. Eskiden gök taşları hakkında fazla bir bilgimiz yoktu. Günümüzde ise onlar hakkında yeteri kadar olmasa da yine de bir şeyler biliyoruz. Meteorlardan kopan ufak parçalara göktaşı adı verilir. Ortalama olarak bir çakıl ile bir patates büyüklüğünde olabilirler. Sizlere Göktaşı nereye satılır ? sorusuna bir cevap niteliğinde mükemmel bir içerik hazırladık.

Göktaşı Dünya’ya Nasıl Düşer ?

Genel olarak bunları her zaman görmeyiz. Gezegenimizin yörüngesinde Dünya ile karşılaşan gök taşları, Dünya’nın olağan üstü çekim kuvvetinden kaçamazlar. Dünya’nın merkezine doğru bir etki onları çekerler. Büyük bir hızla Dünya’ gezegenine doğru hareket ederler. Uzayda hava olmadığı için sürtünme kuvveti de yoktur. Fakat iş Dünya’nın atmosferine girdiğinde değişir. Yüksek hızdan dolayı sürtünme kuvvetine maruz kalırlar. Fakat oksijen tam anlamı ile olmadığı için yanma olmaz. Atmosfer seviyesinin alt kısmına inmeye başlayınca, oksijen miktarı artar ve meteora karşı bir sürtünme kuvveti etki eder. Bunun sonucunda ısı inanılmaz miktara ulaşır ve yanma başlar. Göktaşı yeterli büyüklüğe sahipse, ve yere çok yakın bir konumdaysa, göktaşı Dünya’ya ufak parça şeklinde ulaşabilir. Genellikle çakıl boyutlarında yada bir domates büyüklüğünde olur.

Göktaşı Dünya'ya Nasıl Düşer ?

Göktaşı Nasıl Bulunur ?

Nasıl altın avcıları varsa, gök taşları içinde bir arama işi yapan kişiler var. Bu kişiler çeşitli yöntemler ve araçlar ile gök taşı aramakta, şanslı olanlar ise biraz çalışmayla göktaşı bulmaktalar. Bu taşların büyük çoğunluğu metal içeriklidir. Taşların içerisinde metal olmasından dolayı metal dedektörleri ile algılanabilirler. Yine bu taşlar metal içerdiğinden ötürü mıknatıs ile kontrol ederek gök taşı olup olmadığını anlamak mümkün olabilir. Hobi amaçlı yapılan bu iş ile para kazanmakta mümkündür.

Göktaşı Nereye Satılır ?
Göktaşı Nereye Satılır ? İnternet üzerinden 650 dolara satılan bir göktaşı

Her Gök Taşı Araştırmadan Satılmamalıdır ?

Göktaşı bulduysanız, bunu bir kaç yüz dolara satabilirsiniz. Fakat bilmeniz gereken başka bir şey var, “ya göktaşının değeri yüzlerce dolar yerine yüzbinlerce dolarsa ?” İşte burada iyi bir araştırma devreye girmektedir. Taşınızın değerini anlamak için bir labarauara vererek, taşı analiz ettirebilirsiniz. Ama analiz boyunca taşınızın her daim yanında olmanız gerekir. Eğer taş ciddi bir madeni kaynak barındırıyorsa, başkaları tarafından çalınabilir.

Bu yüzden her gök taşını satmak doğru olmaz. Karbon içerikli bir gök taşı ise, içerisinde elmas olabilir. Yada başka bir değerli metal olan platinium gök taşı içerisinde olabilir. En bildiğimiz kıymetli maden olan Altın dahi bulunabilir. Bu yüzden bir kaç yüz liraya satmadan önce taşı analiz ettirmeniz en doğru hareket olacaktır.

Götaşı Kime Satılır ?

Göktaşı nereye satılır ?” sorusunun net bir cevabı yok. Genel olarak gök taşları büyük kurumlar tarafından takip edilip, araştırma için toplanıyor. Yani Dünya’ya girmeden, geleceğini bildikleri için gök taşını onlar karşılıyor. Aldıkları bu gök taşlarını özel uzay araştırmalarında kullanıp, bilgi ediniyorlar. Onların farkına varamadıkları, yada bulamadıkları gök taşları ise onu bulacak sahibine ciddi paralar kazandırabiliyor. Göktaşını genel olarak internet üzerinden satabilirsiniz. Eğer bir göktaşı bulduysanız, satmadan önce onun gerçek değerini anlamaya çalışmak gerekir.Bunun önemini yukarıda anlattım. Eğer gerçek değerini anlarsanız daha fazla para eder. Eğer gerçek değerini anlamışsanız, ve değersiz bir taş ise, basit bir çakıl taşı muamelesi de yapmayın. Bu taş çok özel ve ona Dünya’da yalnızca siz sahipsiniz. O yüzden bir kaç yüz lira yerine bir kaç bin lira doğru bir rakam olabilir. Yine bu taşları toplayan koleksiyoner kişiler var. Onlara İnternet üzerinden ulaşabilir, bulduğunuz gök taşınızın resmini atabilirsiniz. Bu sayede size bir fiyat verebilirler.

İnstagram hesabımızı takip ederek, oluşturduğumuz ilgi çekici içeriklerden ilk siz haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir