window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'G-1YY4CQ8S01'); Firma Rehberi Sitesi Kurmak - (Ayrıntılı Anlatım) | Sosyalortak

Firma Rehberi Sitesi Kurmak – (Ayrıntılı Anlatım)

Firma rehberi siteleri son zamanda oldukça popüler olmuş internet sitesi hizmetleridir. İnternet üzerinden kazanç elde etmek isteyenlerin son zamanlarda çokça başvurduğu bir girişim örneğidir. Bu girişimler tabir caizse google arama motorunu çöplüğe döndürmüşlerdir. Böylesine çöpe çevrilmiş bir sektörde başarı elde etmek ciddi manada kazanç elde etmek demektir. Hadi gelin sizlere kendi maceram olan firma rehberi sitesi kurmak nasıl olur anlatayım.

Firma Rehberi Sitesi Kurmak İçin Gerekenler

Firma Rehberi sitesi kurmak eskiden firmaların isminin,  adresinin, iletişim bilgilerinin yer aldığı basit tek düze internet siteleriydi. Eskiden durum böyleydi evet ama değişen bir şey var mı ? Malesef ki yok. Malesef diyorum çünkü bu siteler sadece para kazanma istediği üzerine kuruldu ve sektörü geliştirmeye yönelik adımlar atılmadı ve atılacak gibi de gözükmüyor.

Sektör tekel üzerinden de ilerlemiyor. Büyük bir marka ben firma rehberi hizmet veriyorum da demediği sürece bu çöplük devasa bir çığ olarak üzerimize gelecek. İşte burada tam size özel bir fırsat sunuyorum. Sektörü değiştirecek bir adım atmanız gerekiyor. Burada yer alan bilgiler gerçekten çok özel bilgiler olduğundan emin olabilirsiniz. Bu içerik sizin vaktinizi alıyor gibi görülebilir fakat size çok şey katacaktır. Bu yüzden sizlere özel bilgilerimi sunarken aşağıdan yorum yaparak beni ödüllendirebilirsiniz. Sosyal mesajımı verdiğime göre konuyu açmanın vakti geldi.

Firma Rehberi Sitesi Olarak En İyi Hizmeti Verin

Bakın olaya sadece firma rehberi gözü ile bakarsanız hem yanılır hem de kaybedersiniz. Yani girişim çabamız 2-0 geriye düşer. Bu olmasın diye sizlere bu sektörde hem gol atacağınız hem de galip geleceğiniz fikirleri sunuyorum. Ama bu sektör için ufak bir meblağ kenarı ayırmalı ve bu parayı gözden çıkarmalısınız. Amerika’da çokça kullanılan start up terimi olan burn money yani para yakmak mantığı ile ilerleyeceğiz. Bu parayı nasıl yakacaksınız ? Eğitimler ile

Firma rehberi sitesi kurmak ve başarıya ulaşmak istiyorsanız bilmeniz gereken bir terim var “SEO“. Bu terim arama motoru optimizasyonu anlamına gelen ingilizce kelimelerin baş harflerinden türemiştir. Bu konuyu öğrenmeden sektörde başarıyı geçtim tutunmanıza imkan yok. Seo demek hedeflediğiniz kelimelerde, google arama sonuçlarında ilk sayfada hatta ilk 2 sonuç arasında çıkmaktır. Düşünün bir firma rehberi kuruyorsunuz ve anahtar kelimeniz “sakarya çilingir” kelimesi. Bu kelimeyi arayan birisi ilk sırada yer alan sonucun sizin web siteniz olduğunu görüp tıklarsa, hem siz kazanç elde edeceksiniz, hem de ilanlarda yer alan çilingir firması. İşte google ilk sayfada çıkmak için gereken çalışmaların yapılmasına SEO denir.

Seo Çalısması Ve Firma Rehberi

Seo iki şekilde yapılır. Ya kendiniz yaparsınız, ya başka bir firmaya yaptırırsınız. Günümüzde seo artık tabir caizse çoluk çocuğun eline düşmüş ve elde etmek istediğiniz başarının size direk sunulmadığı bir sektör haline gelmiştir. Böylesine karışık bir sektörde doğru kişiyi ya da firmayı bulmak zor. Benim kendim bizzat takip ettiğim ve başarılı bulduğum SEO uzmanı Ayhan KARAMAN‘dır. Kendisi firmalara hem seo hizmeti vermekte hem de bu işi öğrenmek isteyenlere normal bir meblağ karşılığında eğitim vermektedir. İşte para yakma kısmı tam burada yer alacak “SEO EĞİTİMİ” alarak.

Aslında Ayhan Karaman Seo Eğitimi sadece arama motoru optimizasyonu değil aynı  zamanda dijital pazarlama eğitimi de veriyor. Yani bir taşla ikinci kuşu vurmuş olacaksınız. Ayhan Karaman kitabında şunu söyler “temeli sağlam atmadan kat çıkamazsın” işte bu sektörde yer almak istiyorsanız ne web sitesi, ne host, ne de sosyal medya pazarlama.. Hiç biri seo kadar etkili olamayacak. Bunun için her şeyden önce bu sektöre alan adı alarak değil seo eğitimi alarak girmek gerekiyor. Firma rehberi sitesi kurmak için önce seo nedir bunu anlamak gerekiyor.

Firma rehberi kurmak


Firma Rehberi Sitesi Olarak Kaliteli İçerik Üretin

Sektöre çağ atlatmaktan bahsetmiştik ya işte  bunu biraz daha açmak istiyorum. Bir anahtar kelimede başarı elde etmenin sırrı kaliteli içerik üretmekten geçer. O kelime hakkında kullanıcılara daha fazla içerik ve kalite sunmak gerekmektedir. Yani bir kaç satır adres ve 11 haneli telefon numarası hizmetinden çok daha fazlasına ihtiyacınız var. Bunu başarmak için ise birden fazla içerik üreticiniz olmalıdır. Bu içerik üreticileri kaliteli şekilde içerik üretmeli, doğru teknikleri uygulamalıdır. Bugün 1000 kelimelik bir makalenin 20 TL ücrete satıldığını hepimiz biliyoruz. Yani siz yeri gelecek 1000 adet makale için 20.000 TL gibi bir ücret ödemek zorunda kalacaksınız. Ama bu 20.000 TL başarıya ulaştığınız takdirde 200.000 TL olarak geri dönecektir. Tabii bu rakamlar senelik baz alınarak hesaplanmıştır. Bir günde 1000 adet 1000 kelimelik makale yazacak ekip yoktur. O yüzden kendinize bir kalite şeması hazırlayın. Ve bu kalite şeması sizin felsefeniz olsun. Ve ana fikir ise “basit bir firma adresi yazan siteden çok daha fazlası olmalıyım”.

Firma Rehberi için kalite kontrol şeması

Firma Rehberi Sitenizin Alan Adı ve Sunucu Seçimi

Seo eğitimimizi tamamladık. Kalite şemamızı belirledik. Sırada ne mi var ?  Tabii ki en önemli kısım olan alan adı kısmı. Alan adları www.siteismi.com ya da https://siteismi.com şeklinde olan ve web sitenize açılan isimlerdir. Firma rehberi için kendinize kaliteli olduğunu ve hem fikrinizi yansıtan hem de akılda kalan bir isim oluşturmanız gerekiyor. İsimleri internet üzerinden hostinger gibi platformlar aracılığı ile alabilirsiniz. Mesela ben kendime içerisinde hem firma geçen hem de akılda kalıcı bir isim aldım “yuzbinfirma.com‘.

Sizde kendinize bir alan adı satın almalısınız. Alan adı satın alırken dikkat edilmesi gereken şey uzantınızın .com ya da .com.tr şeklinde olmasıdır. Alan adınızı satın aldıktan sonra sizlere gereken bir sunucu satın almaktır. Sunucu satın almak ciddi bir iştir. Bunun için bir bilir kişi, yani bir web tasarımcısından bilgi almalısınız. Ben wordpress bir site olduğum için wordpress sunucu kullanıyorum. Ama bu bile bazen bana performans açısından sıkıntı yaratıyor. O yüzden hız açısından kaliteli bir sunucuya ihtiyacınız var. Sunucu satın aldıktan sonra ihtiyacınız olan şey sitenin kurulması. Ondan da aşağıda bahsediyorum.

wordpress yazar kaldırma

Web Sitenizin Kurulması ve Tema Satın Almak

Genel olarak siteler wordpress altyapısını kullanmaktadır. WordPress altyapısı bir çok yönden avantaj sağlar. Ben biraz paraya kıyma istiyorum derseniz kendinize sıfırdan bir web sitesi kodlatabilirsiniz. Bu size özel bir tasarım demektir. Ama bunu gerçekleştirmek ciddi manada zaman ve para ister. Bunun için ben şöyle bir yönerge izleyeceğim. Size yukarıda bahsettiğim yuzbinfirma.com adlı web sitemin alt yapısını ücretsiz olarak wordpress ile besleyeceğim. Daha sonrasında ise themeforest.net ya da codecanyon.com gibi web sitesinden “business directory” yazarak firma rehberi teması arayacağım. Burada dikat edilecek nokta bulduğumuz temanın wordpress uyumlu olmasıdır. Yoksa yaklaşık 60 doları çöpe atabilirsiniz. Temayı bulduktan sonra ücretini ödeyin ve temayı satın alın.

Satın Alınan Firma Rehberi Temasının Kurulumu

Temanın kurulması ciddi bir meseledir. Başlangıçta temanız doğru kurulmaz ise her gün size başka sorunlar çıkarır. O yüzden temayı bir uzmana kurdurmak gerekmektedir. İndirdiğiniz temanın kaynak dosyalarını bir web tasarım ajansına verip, sitenize kurdurmanızı isteyin. Belli bir ücret karşılığında size kurulumu yapacaklardır.

Firma Rehberi Siteniz Yayına Hazır

Evet seo eğitimi aldınız. Alan Adı, sunucu derken artık hazırsınız ve web siteniz yayında.

Sitenizde gerekli olan seo ayarlamalarını yaptınız. İlk ilanları yüklemeye başladınız. Bundan sonra ki kısım ise sitemizin seo bileşenlerini kurmak kalıyor. Bu kısım yine web tasarımcınız tarafından oluşturulmalı. Bu ciddi mesele olduğu için konuya özellikle kategori ve robots.txt dosyası hazırlamayı bilen biri olmalıdır. Robots.txt dosyasından sonra google search console kaydı oluşturulmalı ve bu panelin size nasıl kullanıldığı öğretilmelidir.

 Artık olan yayınlamaya başlayabilirsiniz. İlanların yanı sıra aynı zamanda seo uyumlu makaleler oluşturarak blog içerikleri yayınlamalısınız.

Firma Rehberi Sitenizin Dijital Pazarlanması ve Marka Bilinirliğinin Arttırılması

Firma sitenizi başarı ile kurdunuz. Gereken eğitimlerde tamam bir kaç ay geçtikten sonra sıralama almaya da başladınız. İşte bundan sonra ki amaç dijital pazarlama kısmıdır. Dijital pazarlama markanızı en çok kullanılan dijital ortamlarda pazarlamaktır. Bugün en çok kullanılan ortamlar Google, İnstagram, Facebook, Youtube gibi platformlardır. Bu platformlarda öne çıkaran reklamlar ile yer almanız markanızın daha fazla bilinirliği olması demektir. Bu kısım biraz para yaktıran bir kısımdır. Eğer gereken eğitime sahip değilseniz burada çok fazla para yakıp, az etkileşim alabilirsiniz. Bizim burada ki hedefimiz az para yakıp çok etkileşim, dönüşüm almaktır. Bunun için kalitesine inandığınız bir dijital reklam ajansı ile profesyonel bir işbirliği yapabilirsiniz.

Ana sayfada bulunan içeriklere hemen göz atın

 


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir