window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'G-1YY4CQ8S01'); Facebook Reklam Hesabı ve Yaşanılan Olumsuzluklar | Sosyalortak

Facebook Reklam Hesabı ve Yaşanılan Olumsuzluklar

2000 yılının başlarında Web 2.0 teknolojilerinin hayatımıza girmesiyle sosyal medya sektörü oluştu. 2000 yılında emeklemeye başlayan sosyal medya, 2007 yılında ülkemizde bambaşka bir çağın kapısını araladı. Ülkemizde 2007 yılında kullanılmaya başlayan Facebook, bir sene geçmeden Türkiye’de popüler oldu. Artık yakın çevremizin her anından haberdar olabiliyor, onları paylaştığı anı ya da resimlere yorum yapabiliyorduk. Kulaktan kulağa yayılan “Facebook kullanıyor musun” sorusundan sonra MSN devri resmen kapanmış oldu ve Facebook ciddi anlamda popülerleşti. Türkiye’de 2018 yılına geldiğimizde her 10 kişiden 8 kişisinin en az bir adet sosyal medya hesabının olduğu, bu kişilerin en az 3 saatini sosyal medya hesaplarında geçirdiği düşünüldüğünde, ortadaki kocaman pasta dilimini hepimiz görmüşüzdür.  İşte Facebook burada yeni bir sistem geliştirdi. İnsanlar masumane şekilde timeline yani haber kaynağında gezinirken, karşılarında sponsorlu reklamları gördüler. Yani Facebook bir nevi kazan kazan sistemini kullanıma sundu.

Facebook Reklam Verme

Facebook reklamlarını kullanmak için en az iki şeye sahip olmalısınız. Bunlardan ilki bir Facebook hesabı ikincisi ise ön ödemeli bir karttır. Bu kart bir bankaya ait kredi kartı ya da banka kartı olabileceği gibi bankalar tarafından sunulan sanal kartlar da olabilir ya da ben daha önce hiç banka kartıyla çalışmadım diyorsanız Migros, Şok gibi zincir marketlerde satılan “ininal” gibi ön ödemeli kartlar da kullanabilirsiniz.

Bu şartlara sahip olduktan sonra ne tür reklam vermeniz gerektiğini belirlemelisiniz. Günümüzde Facebook reklamları bir çok reklam türünü yayınlayabilmektedir. İnternet sitesi ziyaretleri,üç saniyelik video izlemeleri, gönderi öne çıkartma gibi reklam modelleri en çok kullanılan Facebook reklam türüdür. Bu tür reklam modelini dileyen herkes kullanabilir. İster küçük bir işletme olun, isterseniz çaldığınız müziği insanları duyurmak isteyen bir kişi olun, kolaylıkla Facebook reklamlarını kullanabilirsiniz. 

Facebook reklamlarını kullanırken yaşanabilecek olumsuzlukları bilmek gerekmektedir. Bunun için aşağıdaki değineceğim konuları dikkatle okuyunuz.

Facebook Reklam Verenlerin Bilmesi Gereken Olumsuz Durumlar

Facebook reklamlarını kullanmak ciddi anlamda eğlenceli olsa da yaşanacak temel olumsuzluklar söz konusu olabilir. Eğer bu sorunların çözümünü bilmiyorsanız bunun üstesinden gelemeyebilirsiniz. O yüzden Facebook reklam verirken yaşanabilecek en temel sorunlar, reklam hesabında sıradışı hareket algılanması ve dondurulması, reklam hesabını nihai bir şekilde kapatılması ödeme yönteminin reddedilmesidir.

Reklam Hesabında Sıradışı Hareket Algılanıp Dondurulması

Facebook’tan reklam yayınlayabilmek için Facebook algoritmasının gözünde değerli olmanız gerekmektedir. Eğer siz 10 dakika içerisinde yeni bir Facebook reklam hesabı oluşturup, bu hesap ile Facebook reklamları vermeye çalışırsınız, Facebook hesabınız siz kimliğinizi doğrulayana kadar kapatılır ya da kapatılması bile siz kimliğinizi doğrulayıp, Facebook reklamınızın içeriği ve neden Facebook reklamı verdiğinizle alakalı bilgileri risk birimine gönderene kadar açılmaz.Bilgileri gönderdikten sonra en az bir gün süren bir incelemeye tabi tutulursunuz.  Facebook risk yönetimi birimi belgelerinizi ve amacınızı uygun görürse reklam hesabını tekrar aktif hale getirir.

Reklam Hesabının Nihai Şekilde kapatılması

Bu tarz uyarıyı aldıysanız Facebook reklam hesabınızı ve ödeme yönteminizi hiçbir şekilde açmak mümkün değildir. Bunun en büyük nedeni Facebook reklam politikalarına uymamanızdır. Facebook kullanıcılarını korumak amacıyla, yanıltıcı, dolandırıcı, iftira atan, olmamış bir olayı olmuş gibi gösterme, kurallara uygun olmayan ürün video gibi reklamları politikaları gereği yayınlanmasını yasaklamıştır.    

Bu tür reklamlar Facebook botları tarafından engellenir ve hesabınızın güvenilirliği düşünülerek reklamlarınız onaylanmaz. Halen ısrarcı şekilde aynı reklamı girmeye çalışırsanız reklam hesabınızın sözleşmesi süresiz olarak durduruldur ve hiç açılmamak üzere kapatılır.

Ödeme Hesabının Reddedilmesi

Bu tür uyarı ile karşılaşan kişilerin yapması gereken birkaç şey söz konusudur. Öncelikle eklediğiniz kartta en az 20 tl bakiye var mı ? Cevap yok ise, kartınızın içerisinde en az 20 TL yükleyerek bu işlemi tekrar deneyin, çünkü Facebook provizyon adı altında bir işlem sağlıyor yani kabaca kartınızda bakiye olup olmadığını anlamak için içerisinden 1 $ çekip kartınıza geri gönderiyor. Bu işlem saniyelik bir işlem olduğu için kartınızdan bakiye eksilmiyor eğer kartınızda bakiye olduğu halde halen bu uyarıyı veriyorsa, o zaman bankanızla iletişime geçip kartınızın online işlemleri açık olup olmadığını sorun. Eğer kartınız online işlemlere açıksa üzgünüm başka banka kartı ile denemeniz gerekiyor. 

Facebook reklamları 3D Secure ödeme altyapısını desteklemediğinden kimi banka bu işlemi onaylamayabilir ve bu uyarıyı alabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir