window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'G-1YY4CQ8S01'); Facebook Karanlık Mod Hamlesi ile Karanlık Trende Katıldı

Facebook Karanlık Mod Hamlesi ile Karanlık Trende Katıldı

Facebook karanlık mod, özellikle 2019 sonunda duyurulan ve kısmi olarak yayına alınan bir özellik olmuştu. Facebook gibi büyük şirketler bu tarz köklü değişiklikleri önce azınlık bir grup üzerinde denemektedirler. Özellikle bu şanslı kesim içerisinde yer alan kişiler, bilgisayardan Facebook’a girdiklerinde köklü değişikliğe şahit oldular. Facebook karanlık mod, bildiğimiz Facebook deneyiminden çok da farklı değil. Sadece klasik beyaz Facebook’un tam tersi, daha koyu bir arayüz ile karşımıza gelmek için hazırlanıyordu. An itibari ile testlerin bittiği ve Facebook Karanlık Mod’un Türkiye’de erişilebilir durumda olduğu söylendi. Fakat ben kontrol ettiğimde dark mod, halen hem web sürümünden hem de mobil sürümünde gözükmemektedir.

Eklentiler İle Bunu Sağlamak Mümkündü

Özellikle orta düzey bilgisayar kullanıcıları gece geç saatlerde web deneyimi yaşarken, bulundukları odanın ışığının kapalı olması ve bilgisayar parlaklığının da fazla olmasından ötürü sağlık sorunları yaşamaktadırlar Bu rahatsızlık o kadar ciddi boyutta ki, gün içerisinde ciddi baş ağrılarına neden olabileceği gibi, uzun vadede ise gözünüzde kalıcı problemler yaratabilmektedir. Bunu bilgisayarınızın web tarayıcısı Google Chrome’a yükleyeceğiniz bir eklenti ile çözmek tabii ki mümkün, fakat eklentiler de ne yazık ki iyi sonuç vermemektedirler. Hatta sizlere bu yazıyı hazırlarken, wordpress yazı editöründe ki beyaz arka plan beni ciddi anlamda rahatsız etti ve bende eklenti kurdum.

Facebook Karanlık Mod Ne Fayda Sağlayacak

Aslında Facebook artık ömrünü tamamlama durumunda olabilir. Zira ilk çıktığı zaman ki popülerliğini kaybetmeye başladı. Bu liderliği İnstagram devam ettiriyor. Tiktok uygulamasının da ülkemizde çok kullanılmaya başlaması ile birlikte, Facebook artık ciddi anlamda çöküş dönemine girdi. Facebook Türkiye’de 13 Senedir var olan bir sosyal medya platformu. 13 senedir, ufak arayüz değişikliği harici değişiklik yapmayan bir şirket olması dolayısı ile neden böyle bir güncellemeye ihtiyaç duydukları hakkında bir fikrim yok. Muhtelemen sağlık kuruluşları tarafından bir öneri eşliğinde bu değişikliğe gitmiş olabilirler yada onlarda karanlık trendine ayak uydurmak istemiş olabilirler. Genel olarak Facebook Karanlık Mod‘un faydaları tabii ki de göz sağlığı ve beden sağlığı açısından olumlu olacak. Özellikle daha iyi bir gece deneyimi yaşayacağından eminim.

İnstagram’da Karanlık Moda Geçmişti.

İnstagram da ülkemizde sanıyorum 2012-2013 yıllarında kullanılmaya başlandı. Üvey kardeşi Facebook uygulamasının, elinde bulundurduğu liderliği elinden alan İnstagram, herkes tarafından sevilen bir platform haline geldi. Özellikle canlı yayınlar, İGTV videoları, filtreler, hikayeler derken İnstagram ülkemizde Facebook’tan daha fazla sevildi. Tabi Facebook ile kardeş olan İnstagram’da da aynı güncelleme geldi. İnstagram Karanlık Mod herkes tarafından kullanılmasa da Beta Programına kayıt olan herkes kullanabiliyor. Kısmi bir şekilde de olsa, Ana şirket Facebook, Karanlık Modu instagram ve Whatsapp’ta da desteklenir hale getirdi.

Facebook Karanlık Moda Nasıl Geçilir ?

Bu sanıyorum şuan Tüm Türkiye’de geçiş işlemi yapıldığı söylense de halen geçiş işlemi doğru vaziyette çalışmıyor. Normalde ayarlar sekmesinden üst menü çubuğuna tıkladığınızda “yeni facebook’u kullan” seçeneği çıkması gerekiyordu. Fakat denediğimde ben bu moda ulaşamadım. Tabii ki ilerleyen zamanlarda Yeni Facebook ve Karanlık Mod herkes tarafından kullanılabilecek. O yüzden benim için pek dert edilecek bir durum değil açıkçası. Bakalım Facebook, İnstagram ve Whatsapp üçlüsü daha ne güncelleştirmelere imza atacak, merakla bekleyelim.

Ana sayfaya dönmek için tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir