window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'G-1YY4CQ8S01'); Evren Bir Simülasyon Olabilir Mi? | Sosyalortak

Evren Bir Simülasyon Olabilir Mi?

İnsan var olduğu ilk günü itibaren sorgulamaktadır. Sorguladığı soru yada sorunları cevap bulmaktadır ve bulduğu cevaplarla kendini geliştirmektedir.

İlk insan oğlunu düşünün, dünyaya geldiğinde hiçbir şeye sahip değildi. Giyecek kıyafeti, yiyecek ekmeği, ısınıcak ateşi, yükünü çekeceği bir alet yoktu.  Bundan 500 yıl önce evlerde elektrik yoktu. Bundan 200 yıl önce modern kıyafetler yoktu, modern evlerde yoktu. Bundan 144 yıl önce telefon yoktu. Bundan 47 yıl önce cep telefonu ve bilgisayar yoktu. Bundan 5 sene önce iPhone telefonlar bu kadar iyi resim ve video çekmiyordu.  Yani insanoğlu yaratıldığı ilk günden beri sorguladı.  Sorguladığı için sorunlarına cevap buldu. Yani insan düşünüyor ve sorularına cevabı buluyor.

İnsanoğlu artık bambaşka bir şey düşünüyor… “Acaba bir bilgisayar oyununun karakteri miyim” , yada bilgisayar oyunu olan “The Sims gibi bir oyun karakteri miyim” diye düşünüyor. Bunu sadece ben değil, bunu artık bir çok insan düşünüyor. Bu kadar insanın bunu düşünmesi hem de hiçbir konudan etkilenmeden yaşaması oldukça ilginç.

İnsanlar aklına gelen bu soruyu Google’da aramaya başladı. Bu kelime grubu ya da cümleyi Google’da yazan insanlar ilk başlarda sonuç elde edemedi, elde edemediklerini sandılar fakat yanıldılar. 

Google algoritması sayesinde bir kelime grubunu aradığınızda bunu kayıt altına alıyor. Bu kelime grubu ne kadar çok aranırsa o kadar çok popüler oluyor ve Google’da en çok aranılan kelimeler veritabanında saklanıyor. Dedik ya “simülasyonda mıyız” kelime grubunu aratan ilk insanlar bir sonuç elde edemediler diye, aslında bu kelimenin diğer insanlara sunulmasında onların rolü oldukça büyük. İnsanlar bu kelimeyi aratınca gördüler ki aslında yalnız değildi, onlar gibi o kelimeyi aramış, onlar gibi aynı duygu ve düşünceleri yaşamış insanlarla karşılaştılar. Yani simülasyonda mıyız ? düşüncesini sadece siz yaşamadınız sizin gibi aynı duygu düşünceleri yaşayan insanlar milyonlarca.

Konuyu toparlayacak olursam algılarımız, gördüklerimiz, yaşantımız, fiziksel olarak mümkün olmayabilir. Belki gerçekten bir simülasyon içerisinde olabiliriz. Mesela bir bilgisayar programı içerisindeki karakteri siz yönetirsiniz, karakter bir simülasyon içerisinde olduğunun farkında değildir. Fiziksel anlamda sizi görmez, sizi duygusal anlamda hissedemez. Siz klavyenin yürüme komutunu tetikleyen tuşuna bastığınızda karakter hareket eder belki gerçekten oda bizler gibi sanal dünyasında gezinirken siz tuşa bastığınızda onu da içerisinden şuraya yürüyeyim düşüncesi geçiyor olabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir