window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'G-1YY4CQ8S01'); Mutfak Malzemeleri İle Evde Maske Tarifleri | Sosyalortak

Mutfak Malzemeleri İle Evde Maske Tarifleri

Bazı günler eve sadece yorgunluk ile dönmeyiz. Gözenekli yapıya sahip olan cildimiz dışarıda havada dolanan, telefonumuzun üzerinde kalan pislik ve tozları üzerinde taşıyor olabilir. Bununla beraber hissettiğimiz gerginlik dahi cildimizin kırışmasına veya fazla gerilmesine sebep olabilir. Bu tür sorunlarla cildimizin tek başına savaşmasına gerek yok. Bir tedavi yöntemi olarak da kullanılan yüz maskeleri ile cildimize ihtiyacı olan koruma ve canlandırma etkisini sağlayabiliriz. Üstelik evde kendi başımıza, masraflı olmayan ve doğal maskeler kullanabiliriz. Evde maske tarifleri adlı yazımızı sizler için hazırladık

Maskeleri Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Maskemizin içeriğinde ne olursa olsun, maskeyi temiz bir cilde uygulamalıyız. Bunun için buhar banyosu ile gözeneklerinizi de açabilirsiniz.
Hazırladığımız maskeyi çok fazla bekletmeden kullanmalıyız.
Maskeyi yüzümüze uygularken boyun, çene ve yanak arasında masaj hareketleri ile yaymalıyız.
Maskeyi yüzümüzde bekletirken, maskenin gerginleşeceğini ve yüzümüzü çok kıpırdatmamamız gerektiğini, hatta yatarak yüzümüzü sabit bir pozisyonda tutmamız gerektiğini unutmamalıyız.
Maskemizi durularken ılık su ile durulamalı, ardından soğuk su ile gözenekleri kapatmalıyız. Yüzümüzden zor ayrılan maskeleri sıcak suya batırdığınız makyaj pamuğu ile yavaşça ovarak çıkarabilirsiniz. Yüzünüzü temizledikten sonra kurulayıp nemlendirici bir krem kullanabilirsiniz.

Yoğurt ve Limon İle Evde Maske Tarifleri

Hemen dolabınızda bulacağınız malzemeler ile yapılan tariflerin hazırlanması da çok basit. Yoğurdun nemlendirici özelliği ve limonun asidik yapısı ile maskenin düzenli kullanılması halinde cildiniz parlayacaktır. (Haftada bir iki kez)
Bir karıştırma kabında iki yemek kaşığı yoğurt ile yarım limonun suyunu karıştıralım. Kıvam aldıktan sonra yüzümüze uygulayalım ve 15-20 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulayalım.

Tarçın ve Bal İle Evde Maske Tarifleri

Sivilce izlerini ve ölü deri dokusunu temizlemekte yardımcı olacak bu maskeyi de hazırlaması gayet basit.
Bir karıştırma kabına, bir yemek kaşığı bal ve bir tatlı kaşığı toz tarçın ekleyip güzelce karıştıralım. Macun haline geldiği zaman yüzümüze sürelim. Maskeyi uygularken bile ne kadar güzel koktuğunu fark edeceksiniz. Yüzünüzde 15-20 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulayınız.

Limon suyu ve Bal İle Evde Maske Tarifleri

Maskemiz asidik yapısı ile cildinizi ve gözeneklerin içinin temizlenmesini sağlayacak.
Bir karıştırma kabında bir yemek kaşığı bal ve yarım limonu ekleyerek karıştıralım. Oluşan macunu yüzümüze sürelim ve 10 dakika sonra ılık su ile temizleyelim.

Bal ve Şeker Maskesi


Bu maskemiz ile çok tatlı kokacağız ve ölü derinin temizlendiği hissedeceğiz. Ancak maskemiz granül yapılı olacağı için uygularken ve temizlerken dikkat etmemiz gerekecek.
Bir karıştırma kabında bir yemek kaşığı bal ve bir tatlı kaşığı şekeri karıştıralım. İstediğiniz türde şeker kullanabilirsiniz. Oluşturduğumuz maskenin kıvamı, şekerin yapısı nedeniyle granüllü olacaktır. Bu nedenle yüzümüze uygularken çok da bastırmamaya çalışalım. Masaj yaparak yüzümüze uyguladığımız maskeyi 15-20 dakika sonra ılık suya batırdığımız bir pamuk ile yavaşça çıkaralım. Ardından son defa yüzümüzü ılık su ile durulayalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir