window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'G-1YY4CQ8S01'); Euro Palet Ölçüleri | Sosyalortak

Euro Palet Ölçüleri

Paletler lojistik sektöründe olmazsa olmaz araçlardır. Malzemelerin düzgün bir şekilde istiflenip a noktasından b noktasına düzgün taşınması için önemli rol oynar. Bunun yanında hemen her sektörde kullanılmaktadır. Büyük fabrikalardan, orta boy işletmelerin, üreticilerin, tedarikçilerin, perakendecilerin, toptancıların olmazsa olmaz araçlarıdır. Bu araçlar ithalat ve ihracatta da kullanıldığı için, ülkeler arası fark olmaması için belirli bir standart ölçülerde olması gerekmektedir. Avrupa’nın herhangi bir ülkesinden gelen malın yüklendiği aletler ile, ülkemizde indirilmek için kullanılan aletlerin uyumlu olması gerekmektedir. Bunun için dediğimiz gibi paletlerin belirli bir standart ölçüde olması gerekir. Bu ölçüler Avrupa birliği standartları tarafından belirlenmiştir. Bu yüzden bu paletlere Euro Palet ismi verilmiştir. Euro palet ölçüleri nelerdir ? hemen aşağıda paylaşacağım. Ama öncesinde paletlerin tarihine de değinmek istiyorum.

Ahşap Palet Tarihi

Ahşap palet tarihi hakkında net bir bilgi olmamakla beraber, global Dünya’nın sanayi devrimine doğru tekrar harekete geçirilmesi ile ihtiyaç duyulduğu düşünülmektedir. Özellikle 2. Dünya savaşının başlaması ile resmi rakamlara göre 73 milyon insan kaybı, savaş koşulları, yıkımlar devletleri ekonomik olarak bitme noktasına getirmişti. Savaşın bittiği 1945 yılından sonra ülkeler kaybettiklerini sanayi ile geri kazanmak adına, ithalat ve ihracata yönelmişlerdir. Bu ürünlerin a noktasından b noktasına sorunsuz taşınımı için paletlere ihtiyaç duyulmuştur. 1940’lı yıllardan günümüze kadar ulaşan palet, bugün taşımacılık faaliyetlerinde gereken en önemli unsurdur.

Palet Çeşitleri

Paletler taşımacılık sektöründe ki ihtiyaca uygun olarak üretilmiş araçlardır. Ahşaptan olabildiği gibi, demir malzemeden, alüminyum malzemeden, plastikten yada mukavva malzemeden olabilir. Günümüzde üreticiden tüketiciye gelen ürünlerin maliyetlerini düşürmek önemli bir kriter olduğu için, en düşük maliyet olarak ahşap paletler bu iş için gereken özelliktedir. Bunun yanında üretilen ürünün de güvenli taşınması için paletlerin dayanımı yüksek, istenilen performansı da vermesi gerekir. Yine paletlerin çeşitleri kadar ölçülerinden de çeşitleri olmaktadır.

Palet Ölçüleri

Paletlerin ölçülerinde ihtiyaca uygun olarak belirli standartlar belirlenmiştir. Avrupa standartlarına uygun Euro paletler, Kuzey Amerika standarlarına uygun olarak üretilen GMA paletler, ISO standartlarına göre üretilen paletler olan ISO palet olmak üzere 3 farklı standart ve bir çok ölçü söz konusudur. Dünya çapında en yaygın olarak kullanılan palet tipi Euro Palet olmuştur.

Euro Palet Ölçüleri Nelerdir ?

Avrupa palet birliği tarafından belirlenmiş standartlara uygun olarak üretilmek zorundadır. 80×120 cm, 100×120 cm, 120×100 cm ve 60×80 cm olarak 4 tip üretilmektedir. En yaygın olarak kullanılan palet ise 80×120 cm ölçülerindedir. Bu paletin üretiminde 80 parça tahta kullanılmakta olup, 78 tane özel çivi ile birleştirilmesi zorunludur. Ortalama olarak 1500 kg ölçülerine kadar dayanımı vardır. Ölçüleri 1200 mm x 800 mm x (h=144 mm) olmak zorundadır. Bu paletler değiş tokuşa uygun paletlerdir. Firmalar ürünleri indirdikten sonra palet üzerinden boşaltmadan, aynı ölçüde ki diğer paletleri vererek değiş tokuş işlemini yapabilirler.

https://www.instagram.com/sosyalortakcom/

İlk siz haberdar olun

İnstagram hesabımızı takip ederek, oluşturduğumuz ilgi çekici içeriklerden ilk siz haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir