window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'G-1YY4CQ8S01'); Epal Palet Nedir ? | Sosyalortak

Epal Palet Nedir ?

Bir önceki yazımda Euro paletten bahsetmiştim. Euro palet ismi “Euro Pallette” kelimesinden Türkçe diline çevrilmiş bir kelimedir. Paletler endüstride çok kullanılan yardımcı araçlardır. Ürünlerin bir ülkeden başka bir ülkeye nakliyesinde önemli rol oynar. Özellikle nakil için yüklemede, nakledilen yerden indirilmesinde büyük zaman tasarrufu sağlar. Yine fabrikalarda, depolarda bulunan ürünlerin forklift, transpalet gibi taşıma araçları ile nakilleri kolay yapılır. Ürünleri güvenli bir şekilde bir yerden bir yere nakletmek için muazzam bir araçtır. İnternette bir çok soru sorulmakta. Epal ne demek ? Epal nedir gibi sorulara cevap olması için ve Epal palet konusunu merak edenler için aşağıda çoğu konuyu anlattım.

Epal Paletler Ne İşe Yarar

Yükleme ile ilgili bir işiniz olduysa, paletlerin alt kısmında EPAL damgasını mutlaka görmüşsünüzdür. Bu kelime European Pallet Association kelimelerinin baş harflerinden türetilmiş, Avrupa Palet Üretileri Derneği‘nin ismidir. EPAL imalatçının markası değildir. Avrupa palet üreticileri derneği, imalatçının belirlenen kuralların uygulanıp uygulamadığını denetleyen kuruluştur. Yani bu logoyu A firması da damgalayabilir, B firmasıda. Yalnız bu damgayı kullanabilmek için, başvuruda bulunmak ve gereken şartları taşımak gereklidir. Gereken şartları taşımayan firmalar Avrupa standartlarına uygun, damgalı EPAL palet üretimi yapamazlar, ürettikleri palete EPAL damgasını vuramazlar.

Epal Paletin Faydaları Nelerdir

EPAL palet, belirli bir standart şablona uygundur. Bu şablon taşıma sırasında oluşabilecek sarsılmaları, ürünün zarar görmesini engellemektedir. EPAL standartlarında üretilen paletlerin dayanımı daha güçlüdür. Bunun yanında yolculuk şartlarına uygun olarak üretilmektedir. Oluşacak korozyonlara karşı dayanıklı malzeme seçilir. Bunun sonucunda paletin dayanımı maksimum düzeyde olur. Kolay şekilde küflenmez, böcek, haşerat gibi zararlı canlıların zarar vermesi engellenir. EPAL kalitesine tabi tutulan palette kullanılan odun, kuru ve kaliteli odun olmak zorundadır. Parçaları birleştirme aşamasında 78 adet özel palet çivisi kullanılır. Bu sayede kalitesinden ve sağlamlığından emin olabilirsiniz. Yine Avrupa standartlarında üretilen paletin bir başka faydası palet havuzu sistemidir. Paletler nakliye sırasında işleri kolaylaştırsa da, firmalar için büyük masraflar demektir. Her gönderdiği ürün için yükleme paleti üretimi yaptırmak ekstra maliyet olacağından EPAL buna bir çözüm bulmuştur. A firmasından EPAL paletler ile gönderilen ürünler, B firmasına ulaştığında, ürünler paletler vasıtası ile indirilir. Paletleri geri göndermek için ise havuzda bulunan Avrupa standartlarına uygun olarak üretilmiş, damgalı başka palet verilerek değiş tokuş yapılması sağlanır. Bu iki firmanın da maliyetleri düşürmesi anlamına gelir.

Uluslar Arası Taşımacılıkta “EPAL” Paletin Önemi

Paletlerin üretilmesi ilk başlarda demiryolu için olmuş olsa da, gelişen dünya düzenine ayak uydurabilmek için ulaşım araçlarında çeşitli modernizasyonlar yapılarak, paletlerin ticarette büyük önem kazanmasına neden olmuştur. Günümüzde uluslar arası taşımacılığın önemini hepimiz biliyoruz. Taşımacılığın büyük bir kısmı deniz araçları ile yapılmaktadır. Özellikle yük gemilerinde gördüğümüz konteynarlar EPAL damgalı paletlere uygun olarak oluşturulmuşlardır. İntermodal olarak adlandırılan bu konteynerın iç genişliği 2 adet 1200 mm ölçüsünde ki paletin kolayca yerleştirebileceği şekildedir. İç ölçüsü 2440 mm’dir. 2 adet EPAL palet 2400 mm gelmektedir. Ürünler paletler ile önce konteynerlara daha sonra da limandan gemiye yüklenir. Vardığı ülkede ki limana indirilen kontreynarlar ya demiryolu yada karayolu ile kolayca iletilebilirler. EPAL damgalı paletler, nakliyenin daha kısa sürede tamamlanması için birebirdir.

EPAL Standart Damgası

Paletin EPAL standartlarına uygun olarak üretildiğini simgeler

Epal Palet Üretimi için Gereken Şartlar

Firmalar bünyelerinde avrupa standartlarında paleti üretebilmek, bunları ısı ile EPAL‘e ait damga ile tescilleyebilmek için belirli şartları yerine getirmek daha sonrasında ise çeşitli markalama kuruluşları vasıtası ile başvuru yapmaları gerekmektedir. Başvuruyu şahsen yapmak mümkün müdür bilemiyorum. Fakat bu firmalar, EPAL damgasını almak için faaliyet yürüttüğünden, işlemlerin kolay bir şekilde yürütülmesi için gereken tecrübeye sahiptirler.EPAL palet üretebilmek için ve EPAL markasını alabilmek için aşağıda ki şartları yerine getirmek gereklidir.

Yapım için çelik şablon, alt parça, üst parça imal etme şablonu, çivi resmi şablonu
Palette kullanılacak ham maddelerin nem değerlerini ölçmek için nem ölçme cihazı
Kalite kontrolü için çelik şablonlar
Üretimi yapılan paletin kalite kontrolü için şartlar da yer alan deneylerin, düzeneklerin hazırlanması yada ilgili kurum kuruluşlara yaptırılması
EPAL damgasını vurmak için yakma sistemi
Seri üretim yapmaya uygun işletme olması
En az 2000 paleti aynı anda muhafaza edebilecek yeterli büyüklükte depolama alanı olması
Üretimi sorunsuz yürütecek, üretimden sorumlu teknik personel
https://www.instagram.com/sosyalortakcom/

İlk siz haberdar olun

İnstagram hesabımızı takip ederek, oluşturduğumuz ilgi çekici içeriklerden ilk siz haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir