Anahtar kelime analiz araçları
Seo yonetim  

En Çok Tıklanan Anahtar Kelimeler Kolayca Nasıl Belirlenir ?

Web sitesi sahiplerinin hayal ettiği en büyük şey, tabii ki de gelen ziyaretçilerdir. Siteyi kurduğunuz ilk 3 ay içerisinde siteye pek bir ziyaretçi gelmediğini görmek sizi ciddi manada üzecektir. Sizlere benim de uygulamış olduğum teknikleri gösterip, başarılı olabilmeniz için gereken anahtar kelimelerin nasıl belirlenmesi gerektiğini anlatacağım. Bu içerikle birlikte “en çok tıklanan anahtar kelimeler” nasıl bulunur ? Neler yapmanız gerekiyor, bunlardan bahsettim.

Bir web sitesine sahip olmak güzel bir duygu. İnsanların okuması için emek verip içerik üretmekte öyle. Ama oluşturduğunuz içeriğe neden ziyaretçi gelmediğini düşündünüz mü ? Cevabı sizler için ben veriyorum “tabii ki de doğru anahtar kelime seçmediğiniz için”

Google’da Arama Yapan Bir Kullanıcıyı Anlamak

Odak noktasını biraz daha genişletiyorum. Oluşturduğunuz web sitesine ziyaretçi gelebilmesi için önce ziyaretçinin neler yaptığını anlamanız gerekiyor. Bunu anlamak oldukça basit. Bir konu hakkında araştırma yapmak istiyorsunuz. Bunun için araştırma konunuzun anahtar kelimesini Google arama motorunda aradınız. Karşınıza aradığınız kelime ile alakalı yüzlerce sonuç geldi. Bu sonuçlardan ilk hangisini kontrol edersiniz ? Tabii ki de ilk kontrol ettiğiniz site ilk sırada yer alan sitedir. İlk sırada sonuç alamadıysanız, o zaman ikinci sırada ki, o da olmazsa, 3,4,5 diye aşağıya inersiniz. Bu böyle sayfalarca devam edebilir. Fakat Google kullanıcılarının %99′u ilk 3 sonuçtan sonra 4. sonuca göz atmıyor. O zaman sizin ziyaretçi alabilmeniz için en kötü birinci sayfa ilk 3 sırada yer almanız gerekiyor, en iyi ihtimal ile de 1. sırada olmanız gerekiyor.

İçeriğinizi İlk 3 Sırada Gösterecek Anahtar Kelime Nasıl Bulunur ?

Bir içeriğin ilk 3 sayfada olması anahtar kelimenin aranma hacmi ile, rekabete bağlı olarak değişir. Rekabetin daha kolay olduğu, aranma hacminin daha düşük olduğu kelimelerde ilk sıralarda yer almak daha kolayken, rekabetin daha zor olduğu, yüz binlerce aranma hacmine sahip bir kelimede ilk 3 sırada yer almak daha zordur. Bunun için ciddi bir seo çalışması yapılması, kaliteli içerikler üretecek bir ekibe sahip olmak gerekir. Şöyle düşünün “Apple” anahtar kelimesinde ilk sayfada olmanız imkansız iken, “Beypazarı Apple Yetkili Servisi” kelimesi daha kolaydır. Bu uzun kuyruklu anahtar kelime olan “beypazarı Apple yetkili servisi” daha düşük rekabete ve aranmaya sahiptir. O yüzden bu hedef kelimeye odaklanarak ziyaretçi çekmek daha kolay olacaktır. Site sahipleri henüz bu anahtar kelime olayının farkında değiller. Oluşturdukları içeriklerin anahtar kelimelerini yüksek rekabetli ve aranma hacmine sahip anahtar kelimelerden seçmektedirler. Böyle olunca da oluşturdukları içerikler Google araması ilk 100 sonuç içerisinde dahi gözükmemektedir.

En Çok Tıklanan Kelimeleri Tespit Etmek İçin Gereken Araçlar

Sitenize ziyaretçi çekecek, en çok tıklanan anahtar kelimeleri tespit etmek için gereken araçları sizlere anlatacağım. Ama bilmeniz gereken şey en yüksek hacme sahip kelimenin en çok tıklanan kelime olmadığıdır. Düşük hacime sahip bir anahtar kelimenin de tıklanması en çok olabilir. Bu kriteri web sitenizin güncel durumuna göre belirlersiniz. Çok iyi trafikler elde eden bir web siteniz vardır ki buna internet jargonunda otortier diyorlar. Otoriter bir web sitesi ile yüksek aranmalara sahip anahtar kelimeler üzerinden içerik üretilebilir ve ilk sayfada olmak mümkün olabilir. Ama daha düşük bir web sitesi olursa, (herhangi bir otoriterliği olmayan) kendi rakipleri ile rekabet edeceği kelimeler arasından en çok tıklanan anahtar kelimeleri tespit edebilir. Yani bir kaç aylık web sitesi ile milyon aranma hacmine sahip bir kelimede ilk sırada olması mümkün olamaz. Daha düşük bir kelime belirlerse ilk sırada bile yer alması mümkündür.

1- Google ADS Anahtar Kelime Planlayıcı

İnternet sitesine içerik üretenlerin yaptığı iki şey var. Biricisi içeriği anahtar kelime bularak üretmektir. İkincisi ise bir içeriği anahtar kelime fikrine sahip olmadan üretip, daha sonra içeriği anahtar kelimeye göre optimize etmektir. Ben ilk tip içerik üreticilerdenim. Önce anahtar kelimeyi belirlerim, daha sonra anahtar kelime hakkında araştırma yaparım. Elde ettiğim veriler ile içeriği bu anahtar kelimenin etrafında örümcek gibi örmeye başlarım. O yüzden ilk aşamada kullandığım program Google ADS anahtar kelime planlama aracıdır. Bu araç ücretsizdir. Bunun için bir reklam hesabına sahip olmanız gerekiyor. Reklam hesabı içinse reklam hesabı ayarlamaları yaparken bir banka yada kredi kartına ihtiyacınız vardır. Burada dikkat edeceğiniz şey, yanlış bir şey yapabilir, reklam yayınlarsanız, hesabınızdan para kesilebilir. Bu yüzden kartın sanal kart gibi güvenli kartlardan olmasında yarar var. Ama dediğim gibi reklam yayınlamazsanız ücret kesilmez. Anahtar kelime fikilerine bakmak tamamen ücretsizdir.

Burada iki şekilde anahtar kelime araması yapılabilir. Birincisi anahtar kelimenizi yazarsınız ve size benzer anahtar kelimeleri sunar. İkincisi ise bir URL adresi yazarsınız, o sayfa içerisinde yer alan anahtar kelimeleri sunar. Ben genellikle ilgimi çeken web sitesinin URL adresini anahtar kelime planlama aracına yazar, o makale içerisinde kullanılan anahtar kelimeleri analiz ederim. Bu kelimelerin 12 aylık verilere bakarım. Anahtar kelimenin yanında aranma hacmi ve arama trendi grafiği vardır. Benim en önemsediğim nokta, yükseliş trendinde olan anahtar kelimelerdir. Bu kelimeler en çok tıklanan anahtar kelimeler olmaktadır.

Bu sizler için bir bonus niteliğinde bir bilgidir. Bu bilgiyi normalde kimse vermez. Önemli olan yükseliş trendinde olan kelimedir. Ani yükseliş yapan kelime değil, 12 aylık süreçte istikrarlı bir şekilde büyüyen kelimedir. O yüzden anahtar kelime seçimi yaparken, doğru parametreyi bulmalısınız. Tabi kağıt üzerinde yazmak kolay, bunları sizlere artık temel web sitesini yönetimi biliyorsanız diye anlatıyorum. Sıfırdan anlatmak ne yazık ki mümkün değildir. Ama Youtube ile bunu öğrenebilirsiniz.

en çok tıklanan anahtar kelimeleri bulmak için programlar

2-Anahtar Kelimemizi Google’da Aramak

Evet kulağa garip gelebilir. Anahtar kelimizi tespit ettikten sonra, bir de onu daha da detaylandırmak istiyorum. Belirlediğim anahtar kelimenin aylık aranma hacmi 500 kişi ile sınırlıydı. Ama biraz daha genele hitap ediyordu. Yine aynı zamanda benim büyük host şirketleri, seo şirketleri ile rekabet etmek zor. O yüzden bu anahtar kelime benim işime yaramayacak. Ama onu Google aramalarını kullanarak aşağıda yer alan ilgili bağlantılar kısmında ki soruları Google anahtar kelime aracına dönüp tekrar yazarsam, bu sefer bana yeni anahtar kelime fikirleri verecektir. Bu yüzden anahtar kelimenizi google’da aratın ve aşağıda yer alan ilgili bağlantılar kısmıda ki farklı anahtar kelimeleri bir not defteri uygulamasına not alın.

En çok tıklanan anahtar kelimeler nasıl bulunur ?

3- Anahtar Kelimeleri Tekrar Süzgeçten Geçirme

Google aramalarında ilgili bağlantılar kısmında yer alan kelime yada kelime öbeklerini not defterine kaydettik. Bunları hepsini seçerek google anahtar kelime planlama aracına getirip, toplu olarak arama ekranına yapıştırıyoruz. Yalnız google maksimum 10 anahtar kelimeye izin vermektedir. Kelimelerinizi ya 10 tane yada 10’ar şekilde gruplayarak planlayıcıyı çalıştırın. Planlama sonuçları bittiğinde o anahtar kelimenin aranma hacimleri gelecek. Bunlardan rekabeti düşük, aranma hacmi makul seviyelerde olanı seçin. Benim anahtar kelimemin aylık aranma hacmi ortalama 170, geçen ay ise 390 arannması var. Google aramalarından da rekabet edebileceğim web sitelerini kontrol ettiğimde, bu kelime ile ilk 3 sırada yer almam mümkün. O yüzden ben bu kelime ile hedefimi koymuş oluyorum.

Makalenizi Bu Anahtar Kelimeye Göre Oluşturmaya Başlayın

Bir kaç adım ile anahtar kelimemizi belirledik. Bundan sonra ki aşama içeriğimizi kullanıcı deneyimi yüksek şekilde oluşturmak. Yine aynı zamanda içeriğimizi arama motoru optimizasyonu için gereken kurallara göre optimize etmek de gerekiyor. İçeriğinizi oluşturduktan sonra bir kaç ay içerisinde o anahtar kelime ile alakalı sonuçları almaya başlayacağınızdan emin olabilirsiniz. Umarım faydalı olmuştur. Yazı ile alakalı yorumlarınızı iletirseniz memnun olurum.

Dilerseniz Seo kategorimizde yer alan diğer içeriklere de göz atabilirsiniz.

Leave A Comment