window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'G-1YY4CQ8S01'); Ehliyet Affı Nedir ? | sosyalortak.com

Ehliyet Affı Nedir ?

Twitter’da gezerken gözüme bir twitter etiketi çarptı. Aynen şu yazıyordu, “1 milyon kişi ehliyet affı bekliyor” Peki nedir bu ehliyet affı ? Kimleri kapsayacak ?

Sosyal Medya İle Seslerini Duyurmak İstiyorlar

Bu konu iyice çığrından çıktı. Ehliyeti kural ihlalleri sebebi ile el konulan insanlar dertlerini anlatmak için türlü yolları deniyorlar. Twitter, Facebook gibi sosyal mecralarda örgütleniyorlar. Hatta işi en son seviyeye getiren insanlara şahit olmaya başladık. Ehliyetine el konulduğu için intihar eden insanların haberleri de twitter’da dolaşmaya başladı. Bu ne kadar doğru, ne kadar yanlıştır bilinmez. Fakat burada bir başka sorun ortaya çıkıyor “suistimal”

İşini şoförlük sayesinde sağlayan insanlar var. Geçimini bu yolla sürdüren, çocuklarına ailesine bu şekilde bakan insanlar var. Ve bu insanların ekmeği ehliyetleri. Eğer ehliyetleri yoksa, ortada bakabilecekleri ailede olamaz. Benim babamda şoför. Onun ehliyetine en az 6 ay en fazla 5 yıl süre ile el koyulması demek, onun işini kaybetmesi demek olacaktır. Peki tek geçim kaynağı bu olan bir insanın ehliyetini nasıl kaybedebilir ? Ehliyetine el konulan insanların %95’i alkolden dolayı ehliyetlerini kaybediyorlar.

Kanunlar Kesinlikle Alkollü Araç Kullanamazsın Diyor

Kurallar çok açık. Devlet şunu diyor “eğer alkollü şekilde sürücü koltuğuna geçer ve aracı kullanırsan, ilk seferde 6 ay, ikincisinde 2 sene 3. sefer 5 sene el koyarım diyor. Ve insanlar bir kaç saatlik keyif için işlerini kaybetmeyi göze alıyorlar. Sonuç ? Ehliyet affı gelsin diye beklemek tabii ki.

Twitter’da eylem yapan insanları çokça görmeye başladım. Her derdi olan önce sesini duyurmayı deniyor, daha sonra ses getireceğini düşündüğü eylemi gerçekleştiriyor. Devlet bunun kuralını koymuş. Eğer alkollü araç kullanırsan ehliyetin gider. Şimdi bunu bilen birisi aracı alkollü kullanıyorsa, ehliyeti gitti diye de af beklememesi gerekiyor. Benzin bidonunu alan, meclise koşuyor. Bize haksızlık değil mi ? Her derdi olan, öyle saçma eylemlere girişiyor. Peki neden bunun olmaması için bir şey yapmadın ? Bakın, bu cidden çok saçma. Ben aracı kullanırken kurallara uyuyorsam, ben aracı alkollü kullanmıyorsam, çıkacak af benim gibi kurallara uyan insanlara haksızlıktır. Ben böyle düşünürüm. Devlet benden daha akıllıdır, af getirebilir, saygı duyarım. Fakat böyle bir durum olması demek kurallara uyan insanlarında haksızlığa uğraması demektir.

Ehliyet Affı Suistimal Edilir

Yukarıdan bir durumdan bahsetmiştim “suistimal”. İnsanların beklediği af şu olabilir. Ehliyetini ilk defa kaptıranlar, ekmeğini bu işten kazananların ehliyetlerinin affedildiğini farz edelim. O zaman bir başka insanda şunu yapacak, “ben alkollüyüm, zaten daha önce de ehliyeti kaptırmadık, geçeyim, bakayım yoluma, almak isterlerse de ilk seferim der, yırtarım.” İşte bunun adı suistimal. Kesinlikle böyle bir ehliyet affı gelmeyecektir. Suistimal sadece Türklere özgü bir davranış değil ki, insanlığın ilk anlarından beri süregelen bir davranış. Kimlerin ehliyetine af gelecek, kimler ehliyet affından yararlanacak. En önemlisi de belki şu, kurallara uyan sürücüler bu duruma ne diyecekler ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir