window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'G-1YY4CQ8S01'); Efsanevi Talih Kuşu Hakkında Bilmeniz Gerekenler | Sosyalortak

Efsanevi Talih Kuşu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yazılarımı yazarken gün içerisinden popüler olmuş etiketlere göz atıyorum. Popüler olan anahtar kelime “Efsanevi Talih Kuşu” olunca araştırmadan geçemedim. Bu etiketin popüler olmasının nedeni bir kelime oyunu olduğunu düşünüyorum. Bu yazıyı okuyorsanız muhtemelen sizde kelime oyunundan geldiniz. Sorunun cevabı hakkında size ayrıntılı bilgi vereceğim. Bana bir teşekkür maiyetinde diğer yazılarıma da göz atabilirsiniz.

Efsanevi talih kuşu “HÜMA”dır. Adı üstünde efsanedir. Gerçekliği olmamakla birlikte kulaktan kulağa yayılarak bugünlere kadar gelmiştir. Çok yükseklerde uçan, hiç dinlenmeyen, yorulmayan bir kuş olduğu inancı hakimdir.

Türk kültürünün şans figürüdür. Özellikle Türklere özgü olan “üstüme kuş pisledi, gidip milli piyango bileti alayım” düşüncesinde ki üste pisleyen kuş aslında HÜMA kuşudur. Mitolojide bu kuşun pislediği insanın huzur ve mutluluğa ereceği, parasal anlamda sıkıntıdan kurtulacağı, yönetime yada tahta çıkacağından bahsedilmektedir.

Aşağıda yer alan yazılarımıza da göz atmanızı öneriyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir